You are currently viewing Dwóch Polaków powalczy w drugiej lidze w Lake Placid. Celem wyższa kwota startowa na Puchar Świata
Maciej Kot i Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Dwóch Polaków powalczy w drugiej lidze w Lake Placid. Celem wyższa kwota startowa na Puchar Świata

Tylko dwóch polskich skoczków weźmie udział w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Lake Placid. Zarówno Maciej Kot, jak i Jakub Wolny będą mieli przed sobą szczególne zadanie, jakim będzie wywalczenie dodatkowego miejsca dla reprezentacji Polski w pierwszym zimowym periodzie Pucharu Świata 2023/2024. Rywalizacja w Stanach Zjednoczonych odbędzie się w dniach 6-8 października.

 

Przed skoczkami ostatni akcent letniej rywalizacji w narciarskiej drugiej lidze. W dniach 6-8 października na dużym obiekcie MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex (K-115 / HS-128) odbędą się trzy konkursy indywidualne, które zdecydują nie tylko o końcowej klasyfikacji generalnej cyklu, ale także o układzie sił związanych z kwotami startowymi na pierwszy period zimowego Pucharu Świata.

W grze o powiększenie limitu dla reprezentacji Polski wciąż są Maciej Kot oraz Jakub Wolny. Pierwszy z nich w „generalce” Letniego Pucharu Kontynentalnego zajmuje czternaste miejsce, a drugi plasuje się na siedemnastej pozycji. Obaj mogą jednak w drugim periodzie sezonu 2023/2024 zdobyć wystarczająco dużo punktów, aby zwiększyć stan posiadania Biało-Czerwonych w PŚ. Przypomnijmy, że aktualnie w zawodach najwyższej rangi polski sztab szkoleniowy może wystawiać do kwalifikacji pięciu skoczków. W związku ze zmianami w przepisach, które wprowadziła Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), najmocniejsze ekipy mogą nominować do startu w Pucharze Świata sześciu zawodników. Czy ta sztuka uda sie Kotu lub Wolnemu?

Warto podkreślić, że to właśnie 32-letni Kot będący skoczkiem podhalańskiej grupy bazowej, jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w LPK. Tego lata zakopiańczyk trzykrotnie meldował się w zawodach tej rangi na piątej pozycji (w austriackim Stams i niemieckim Klingenthal). Ponadto na Vogtland Arenie zajął też osiemnaste miejsce. 28-letni Wolny z kadry B wystąpił w sześciu konkursach drugiej ligi (w Oslo, Stams i Klingenthal), a najwyżej także plasował się na piątej pozycji (w Norwegii i Niemczech). Głównymi rywalami Polaków w walce o wyższa kwotę startową (o ile pojawią się w Lake Placid) będą Clemens Leitner (Austria), Pius Paschke (Niemcy) oraz Lovro Kos (Słowenia), którzy zajmują trzy czołowe miejsca w Kontynentalnej Liście Rankingowe (CRL). Realnymi konkurentami dla Biało-Czerwonych będą także Norwegowie (Benjamin Østvold i Fredrik Villumstad).

Dodajmy, że w Stanach Zjednoczonych polskim skoczkom będą towarzyszyć trenerzy Wojciech Topór i Radek Židek.

 

Skład reprezentacji Polski na LPK w Lake Placid:

 • Maciej Kot (14. miejsce w LPK 2023),
 • Jakub Wolny (17. miejsce w LPK 2023).

 

Program LPK w Lake Placid:

 • 6/7 października 2023 r. (piątek/sobota):
  • 21:00 – oficjalny trening,
  • 22:30 – seria próbna,
  • 23:40 – konkurs indywidualny.
 • 7/8 października 2023 r. (sobota/niedziela):
  • 23:30 – seria próbna,
  • 00:30 – konkurs indywidualny.
 • 8 października 2023 r. (niedziela):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz