You are currently viewing LPK Lake Placid: Pius Paschke zwycięzcą zawodów, Maciej Kot na drugim miejscu
Pius Paschke (fot. Julia Piątkowska)

LPK Lake Placid: Pius Paschke zwycięzcą zawodów, Maciej Kot na drugim miejscu

Organizatorzy nie odpuszczali: mimo wielokrotnych przerw spowodowanych silnym wiatrem, wyłoniono zwycięzcę pierwszego z trzech konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lake Placid (K-115 / HS-128). Jest nim reprezentant Niemiec, Pius Paschke. Dwa punkty stracił do niego prowadzący po pierwszej serii Maciej Kot. Trzecie miejsce przypadło Clemensowi Aignerowi, a drugi z Polaków, Jakub Wolny, zajął dziesiątą pozycję. 

 

Niemal trzy godziny trwały zmagania na amerykańskim obiekcie MacKenzie Intervale. Ostatecznie ich triumfatorem został Pius Paschke, po skokach na odległość 122,5 oraz 124,5 metra. Niestety, Maciejowi Kotowi nie udało się obronić prowadzenia na półmetku. Dobrą wiadomością jest jednak jego utrzymane miejsce na podium: Polak w końcowym rozrachunku ukończył zawody na drugiej pozycji (119 m / 120,5 m). Skład czołowej trójki nocnego konkursu uzupełnił Austriak Clemens Aigner (113,5 m / 121 m).  

Tuż za podium uplasował się Norweg Fredrik Villumstad (117 m / 120 m). Oczko niżej piątkowo-sobotnią rywalizację ukończył lider Letniego Pucharu Kontynentalnego, Clemens Leitner (117 m / 126,5 m). Spadek z trzeciego miejsca po pierwszej serii na szóste końcowo zanotował Benjamin Østvold (123,5 m / 113 m). Reprezentant Norwegii padł ofiarą nierównych warunków atmosferycznych w finałowej rundzie: 22-latkowi wiało w plecy. Siódmą lokatę zajął Austriak Maximilian Steiner (120,5 m / 124 m), który nie musiał narzekać na taki problem. W drugiej próbie 27-latkowi pomagały uśrednione podmuchy wynoszące 1,13 m/s.

MaciejKot Szczyrk2023 fotJuliaPiatkowska2 300x199 - LPK Lake Placid: Pius Paschke zwycięzcą zawodów, Maciej Kot na drugim miejscu
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

Pierwszą dziesiątkę zamknęli ósmy Stephan Leyhe (117 m / 123,5 m), dziewiąty Anders Haare (118 m / 118,5 m), oraz drugi z reprezentantów Polski, dziesiąty w zawodach Jakub Wolny (111,5 m / 119 m). Dzięki zajętemu w Lake Placid drugiemu miejscu, Maciej Kot poważnie zbliżył się do gwarancji zwiększonej kwoty startowej na pierwszy period Pucharu Świata 2023/2024. Zostawił on w tyle istotnych konkurentów, czyli wspomnianych już Østvolda i Villumstada z Norwegii, czy też 19. dzisiaj Słoweńca Lovro Kosa.

Liderem klasyfikacji generalnej letniego cyklu pozostaje Clemens Leitner (365 punktów), z przewagą 29 punktów nad drugim Piusem Paschke. Trzeci Austriak Maximilian Steiner traci do prowadzącego rodaka już 97 oczek. Najlepszym reprezentantem Polski w LPK pozostaje siódmy w tabeli Maciej Kot (228 punktów). 

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęta o 23:30 czasu polskiego wyjątkowo przeciągała się w czasie. Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły jej sprawne przeprowadzenie, więc jury musiało uciekać się do rozwiązań w postaci kilkunastominutowych przerw. Początkowo zawodnicy ruszali z 32. belki, jednak niedługo potem zmieniono ją na numer 30. Finałowa runda została zaś rozegrana z 31. belki. Na liście startowej znalazło się 32 skoczków.

Druga część zmagań w USA już najbliższego wieczoru. O 19:00 czasu polskiego w sobotę ruszy seria próbna, a godzinę później zaplanowane jest rozpoczęcie zawodów indywidualnych. Ostatni, trzeci konkurs, po zmianach w planie nie zostanie rozegrany w niedzielę po południu, lecz dzisiaj o 22:30. Relację z tych zmagań znajdziecie na SkokiPolska.pl.

PEŁNE WYNIKI KONKURSU>>>

 

Wiktor Marczuk,
informacja własna

 

Dodaj komentarz