You are currently viewing FIS Cup Villach: Dublet Stefana Rainera, Marcin Wróbel na piątym miejscu
Stefan Rainer (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

FIS Cup Villach: Dublet Stefana Rainera, Marcin Wróbel na piątym miejscu

Kolejny dzień zmagań w Villach również padł łupem Stefana Rainera. Austriak oddając skoki na odległość 88 i 95 metrów zdołał wyprzedzić prowadzącego na półmetku Timona Pascala Kahofera, zaliczając tym samym dublet podczas weekendu w Austrii. Trzecie miejsce zajął kolejny reprezentant gospodarzy Francisco Mörth. Najlepszym z Polaków okazał się być piąty Marcin Wróbel. 

 

Seria próbna dla Rainera, Wróbel czwarty

LOTOSCup Szczyrksierpien2021 1konkurs fotEwaSkrzypiec MarcinWrobel2 300x200 - FIS Cup Villach: Dublet Stefana Rainera, Marcin Wróbel na piątym miejscu
Marcin Wróbel (fot. Ewa Skrzypiec)

W serii próbnej poprzedzającej niedzielne zawody najniższej rangi na skoczni normalnej w Villach najlepszy okazał się Stefan Rainer. 24-letni Austriak skokiem na 94,5 metra z obniżonej belki o dwa stopnie, zapewnił sobie prowadzenie w serii próbnej. Na drugim miejscu uplasował się Julijan Smid, który oddał skok na odległość 94 metrów. Trzecie miejsce zajął Niklas Bachlinger (90 m), a tuż za nim uplasował się reprezentant Polski, Marcin Wróbel (92 m ). Austriaccy zawodnicy, podobnie jak wczoraj, również i dziś zdominowali czołową dziesiątkę serii próbnej, w której znalazło się łącznie aż siedmiu zawodników gospodarzy. Janni Raisenauer zajął piątą pozycję (93 m), szósty był Francisco Moerth (86,5 m), a siódmy Andre Fussengger (91 m). Na ósmym miejscu sklasyfikowano Maksima Bartolja (94 m), na dziewiątym Davida Haagena (95 m), a na dziesiątym Zigę Jancara – (90,5 m).

Pozostali Biało-Czerwoni w serii próbnej zaprezentowali się dość przeciętnie. W trzeciej dziesiątce wylądowali dwudziesty drugi Adam Niżnik (86 m) i dwudziesty szósty Andrzej Stękała (82,5 m). Czwartą dziesiątkę uzupełnili polscy juniorzy – trzydziesty pierwszy Wiktor Szozda (84 m), trzydziesty trzeci Szymon Urbański (86 m) i trzydziesty piąty Klemens Joniak (82 m). Dopiero w połowie piątej dziesiątki wylądowali Łukasz czterdziesty piąty Łukaszczyk (m) i czterdziesty siódmy Szymon Byrski (m).

WYNIKI SERII PRÓBNEJ >>>

 

Kahofer na czele po pierwszej serii, Wróbel na szóstym miejscu

2023fclIMG 9013 300x200 - FIS Cup Villach: Dublet Stefana Rainera, Marcin Wróbel na piątym miejscu
Timon-Pascal Kahofer (fot. Ewa Skrzypiec)

Na półmetku zmagań na Villacher Alpenarenie liderem był Timon Pascal Kahofer, który oddał najdłuższy skok pierwszej serii ocenianej. Lądując na odległości 95 metrów przy sprzyjających warunkach wietrznych i z obniżonej o stopień belki, pewnie obejmował prowadzenie. Tuż za nim uplasował się jego rodak, Janni Reisenauer, który uzyskał 92 metry przy wietrze w plecy. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Simon Spiewok (94,5 m). Podobnie jak w serii próbnej, Austriacy zdominowali czołową dziesiątkę serii ocenianej, a na czwartym i piątym miejscu kolejno sklasyfikowano: Stefana Rainera (88 m) i Davida Haagena (90 m). Na szóstą lokatę na półmetku rywalizacji wskoczył najlepszy dziś z Biało-Czerwonych, Marcin Wróbel (91 m). Na siódmej pozycji znajdował się Francisco Mörth (88 m), ósmy był kolejny z Niemców Luca Geyer (90, 5m), a dziewiątą i dziesiątą lokatę zajmowali następni Austriacy – Julijan Smid (94,5 m) i Andre Fussenegger (90 m).

Do drugiej serii konkursu, oprócz Wróbla, zakwalifikowało się czterech Biało-Czerwonych. Najwyżej z nich plasował się Klemens Joniak (89 m/11. miejsce). Ex aequo, na dziewiętnastym miejscu wylądowali Adam Niżnik (88 m) i Łukasz Łukaszczyk (85,5 m). Andrzej Stękała skacząc na odległość 83,5 metra zapewnił sobie miejsce w finale, zajmując 23. miejsce po pierwszej serii zawodów. Punktów trzecioligowego cyklu nie zdobyli dzisiaj trzydziesty dziewiąty Wiktor Szozda (82,5 m), czterdziesty drugi Szymon Urbański (82 m), a także czterdziesty siódmy Szymon Byrski (80,5 m).

Pierwsza seria rozegrana została z 8.,9., 10. platformy startowej.

WYNIKI PIERWSZEJ SERII >>>

 

Dublet Rainera, Wróbel piąty!

StefanRainer Szczyrk2023 fotKorneliaKaminska 300x200 - FIS Cup Villach: Dublet Stefana Rainera, Marcin Wróbel na piątym miejscu
Stefan Rainer (fot. Kornelia Kamińska)

Pomimo oddania najdłuższych skoków w konkursie, Timon Pascal Kahofer nie zdołał utrzymać prowadzenia z półmetku zmagań w drugiej serii ocenianej. Austriak ostatecznie zajął drugie miejsce. Wyprzedził go jego rodak, Stefan Rainer, który skokiem na odległość 95 metrów przy słabszym wietrze wynoszącym 0.60 m/s pod narty i wyższych ocenach za styl wyprzedził Kahofera i tym samym przypieczętował swój dublet w Villach. Trzecie miejsce zajął kolejny z Austriaków, Francisco Mörth (89,5 m). Na czwartym miejscu uplasował się Niemiec Luca Geyer, któremu próba długości 91 metrów pozwoliła przesunąć się o trzy lokaty w serii finałowej. Piątą pozycje w drugiej serii konkursowej zajął ostatecznie Marcin Wróbel (90 m), a na szóstej ex aqueo znaleźli się Simon Spiewok (89 m) i Janni Reisenauer (89 m). Najlepszą dziesiątkę zamknęli kolejno ósmy David Haagen (87 m), dziewiąty Gorazd Zavrsnik (92 m) i dziesiąty Julijan Smid (87,5 m).

Dopiero pod koniec drugiej dziesiątki finałowej serii uplasował się Klemens Joniak (19. miejsce / 85 m). Dwie lokaty za nim sklasyfikowano Adama Niżnika (83,5 m. Pod koniec trzeciej dziesiątki znaleźli się : Andrzej Stękała (23. miejsce / 78 m) i Łukasz Łukaszczyk, który po upadku po skoku na odległość 89,5 metra, zajął dwudziestą siódmą lokatę. 

Finał konkursu został w całości rozegrany z 8. belki startowej.

WYNIKI KONKURSU >>>

W klasyfikacji generalnej cyklu nadal prowadzi Francisco Moerth (379 pkt), jednak na zaledwie 35 oczek zbliżył się do niego jego rodak Stefan Rainer (344 pkt). Podium uzupełnia kolejny z Austriaków Niklas Bachlinger (219 pkt). Na szóstym miejscu sklasyfikowany jest najlepszy z Polaków, Klemens Murańka (160 pkt).

KLASYFIKACJA GENERALNA FIS CUP >>>

Kolejne zawody z cyklu FIS Cup odbędą się za tydzień (14-15 października) w rumuńskim Rasnovie. Panów czekają dwa konkursy na skoczni normalnej (HS-97), które będą jednocześnie zwieńczeniem letniej części trzecioligowego cyklu.

 

Ewa Skrzypiec, Weronika Brodowska
informacja własna

Dodaj komentarz