You are currently viewing Czterech polskich skoczków wystartuje w ostatnich letnich zawodach FIS Cup w Rasnovie
Adam Niżnik i Marcin Wróbel (fot. Ewa Skrzypiec)

Czterech polskich skoczków wystartuje w ostatnich letnich zawodach FIS Cup w Rasnovie

Już w czasie najbliższego weekendu odbędą się ostatnie w letnim sezonie zawody rozgrywane pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W dwóch konkursach trzecioligowego cyklu FIS Cup w rumuńskim Rasnovie, nasz kraj reprezentować będzie czterech zawodników. Wśród nich będzie jeden zawodnik kadry B, a także trzech juniorów.

 

Do tej pory w letnim sezonie rozegranych zostało sześć konkursów FIS Cup. Rywalizacja odbywała się w Szczyrku, szwajcarskim Einsiedeln oraz austriackim Villach. Jeden z pierwszych konkursów wygrał reprezentant Polski Klemens Murańka. Pozostałe padły łupem Niklasa Bachlingera, Francisco Mörtha, dwukrotnie Stefana Rainera (wszyscy Austria) oraz Matiji Vidica (Słowenia). Na starcie w Rumunii zabraknie jednak Murańki (który jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w FIS Cup) a o sile Biało-Czerwonych będą stanowić inni zawodnicy.

Aktualna klasyfikacja generalna i terminarz FIS Cup 2023/2024 >>>

Na starcie pojawi się ósmy w klasyfikacji generalnej cyklu Marcin Wróbel, który ma za sobą całkiem udane starty w narciarskiej trzeciej lidze (w tym piąte miejsce w Villach). 18-latkowi towarzyszyć będzie zawodnik kadry B, Adam Niżnik. 21-latek w „generalce” FIS Cup plasuje się na trzynastej pozycji, a najwyżej był w Einsiedeln, gdzie zajął siódmą pozycję. Tej dwójce będą towarzyszyć mniej doświadczeni juniorzy – 19-letni Jan Galica oraz 16-letni Klemens Staszel, którzy powalczą o swoje pierwsze zdobycze punktowe do klasyfikacji generalnej. Obaj próbowali już swoich sił w Szczyrku pod koniec lipca, jednak wówczas plasowali się poza finałową trzydziestką.

Areną zmagań w dniach 14-15 października będzie dla skoczków normalny obiekt kompleksu Trambulină Valea Cărbunării (K-90 / HS-97). Jego letnim rekordzistą jest Austriak Daniel Tschofenig, który podczas zawodów Letniego Grand Prix w 2022 roku skoczył 103 metry. Po zbliżających się weekendowych zawodach, skoczkowie wrócą do zmagań w cyklu FIS Cup zimą. Pierwsze zawody na śniegu odbędą się w dniach 9-10 grudnia na normalnym obiekcie Lötschberg-Schanze (K-95 / HS-106) w szwajcarskim Kanderstegu.

 

Skład reprezentacji Polski na FIS Cup w Rasnovie:

 • Marcin Wróbel (8. miejsce w FIS Cup 2023/2024),
 • Adam Niżnik (13. miejsce w FIS Cup 2023/2024),
 • Jan Galica,
 • Klemens Staszel.

 

Program FIS Cup w Rasnovie:

 • 14 października 2023 r. (sobota):
  • 10:00 – oficjalny trening,
  • 11:00 – seria próbna,
  • 12:00 – konkurs indywidualny.
 • 15 października 2023 r. (niedziela):
  • 09:00 – seria próbna,
  • 10:30 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz