You are currently viewing Mistrzostwa Słowenii w Kranju: Peter Prevc i Ema Klinec ze złotymi medalami letniego czempionatu
Peter Prevc (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Mistrzostwa Słowenii w Kranju: Peter Prevc i Ema Klinec ze złotymi medalami letniego czempionatu

Skocznia Bauhenk (K-100/HS-109) w Kranju, tak samo jak w poprzednim roku, była areną zmagań w letniej edycji Mistrzostw Słowenii. Rywalizacja panów padła łupem nie spisującego się najlepiej podczas Letniego Grand Prix Petera Prevca. Za jego plecami znaleźli się Anže Lanišek i Timi Zajc. W konkursie pań triumfowała rekordzistka świata w długości lotu – Ema Klinec. Srebro zgarnęła Nika Prevc, a brąz triumfatorka LGP Pań – Nika Križnar.

 

W zmaganiach panów po pierwszej serii na fotelu lidera konkursu rozsiadł się Peter Prevc. Triumfator Pucharu Świata z sezonu 15/16 osiągnął 107 metrów, pozostawiając za plecami o zaledwie punkt różnicy najwyżej klasyfikowanego Słoweńca ostatniej zimy – Anže Laniška (104,5 m / 123,6 pkt). Na trzecim miejscu plasowali się ex aequo Lovro Kos i Timi Zajc (obaj 104 m) ze stratą 1,9 pkt. do prowadzącego 31-latka. Sprawa walki o lokaty dające podium pozostawała zatem sprawą otwartą. Poza najlepszą trójką, na 5. miejscu plasował się Žiga Jelar (102 m) i jego strata do dwójki zawodników plasującej się na 3. miejscu wynosiła 4,6 pkt. Kolejne miejsca zajmowali Mark Hafnar, Rok Oblak, Jan Bombek, Matija Vidic i Jernej Presečnik.

W drugiej serii Peter Prevc przypieczętował złoty medal skokiem na 105,5 metra. Jego główny rywal – Anže Lanišek uzyskał taką samą odległość, lecz finalnie stracił do triumfatora 1,5 pkt. Po brązowy medal ostatecznie sięgnął tylko jeden zawodnik. Z dwójki Zajc-Kos to ten pierwszy okazał się być wyżej notowany po drugiej serii. Drugi natomiast musi pogodzić się z 4. lokatą, nie dającą żadnego medalu. Choć Zajc lądował półtora metra bliżej od Kosa, to jednak lepsze noty za styl zadecydowały o tym, że o to mistrz świata z Planicy stanął na najniższym stopniu podium. 5. miejsce utrzymał Žiga Jelar (101,5 m). Dalsze lokaty zajęli Rok Oblak (102 m/102,5 m), Mark Hafnar (101,5 m/102 m), Jan Bombek (100,5 m/105 m), Jernej Presečnik (98 m/100,5 m) i Matija Vidic (98,5 m/100 m). O pewnym rozczarowaniu można mówić w przypadku Domena Prevca, który zajął dopiero 13. pozycję i ani razu nie przekroczył setnego metra. Alarmująca jest natomiast dyspozycja jednego z największych obecnie słoweńskich talentów wśród juniorów. Mowa tu o Roku Masle, który po Mistrzostwach Świata w Planicy zastąpił w Pucharze Świata kontuzjowanego Petera Prevca, zapisując na koncie niezłe rezultaty, a od początku lata notuje rozczarowujące wyniki. Podczas czempionatu w Kranju zajął dopiero 32. lokatę i nie awansował do drugiej serii. Do konkursu przystąpiło 49 zawodników, z czego czterech z nich otrzymało dyskwalifikację.

Wyniki konkursu panów dostępne są TUTAJ.

Ema Klinec  SGP Klingenthal 2022 26  300x200 - Mistrzostwa Słowenii w Kranju: Peter Prevc i Ema Klinec ze złotymi medalami letniego czempionatu
Ema Klinec (fot. Joanna Malinowska / Sport w obiektywie)

W rywalizacji pań na półmetku na czele plasowała się Ema Klinec po skoku na 103 metry, z dorobkiem 119,4 pkt. Drugą lokatę objęła Nika Prevc (101,5 m) ze stratą 2,7 pkt. do liderki. Nieco zaskakiwać mogła strata najlepszej zawodniczki tegorocznej edycji LGP – Niki Križnar, bowiem od Klinec dzieliło ją aż 5 punktów, a swój skok lądowała 3 metry bliżej od mistrzyni świata z Oberstdorfu. Kolejne miejsca zajmowały Ajda Košnjek, Jerica Jesenko, Katra Komar, Urša Vidmar, Taja Bodlaj, Lara Logar i Teja Pavec.

Druga seria nie przyniosła rewolucji w najlepszej trójce. Ema Klinec po osiągnięciu 108 metrów, jednocześnie ruszając z belki niżej od reszty, tylko powiększyła przewagę nad rywalkami. Druga Nika Prevc, choć lądowała tylko metr bliżej od triumfatorki, straciła do niej aż 13,5 pkt. Niki Križnar (103,5 m) musi się tym razem zadowolić brązowym medalem. Różnica między nią i Klinec urosła po drugim skoku do 24,5 pkt. Mniejsza różnica dzieliła od podium Ajdę Košnjek (99 m/102,5 m), bowiem ta wyniosła 6,6 pkt. Dalsze pozycje zajęły Urša Vidmar (93 m/98 m), Katra Komar (92,5 m/96,5 m), Taja Bodlaj (92 m/97,5 m), Jerica Jesenko (95,5 m/92 m), Lara Logar (89 m/91,5 m) i Maja Kovačić (87 m/91,5 m). W zmaganiach wzięło udział 17 zawodniczek.

Rezultaty rywalizacji pań dostępne są TUTAJ.

Na sam koniec skoczkom i skoczkiniom przyszło się mierzyć w konkursie drużyn mieszanych. Zdecydowane zwycięstwo wywalczył klub SSK Norica Žiri w składzie: Nika Križnar, Marcel Stržinar, Ema Klinec, Rok Oblak. Drugie miejsce zajęła ekipa NSK Tržič FMG z czwórką: Taja Bodlaj, Ožbe Zupan, Ajda Košnjek, Jaka Drinovec, a trzecia lokata przypadła drużynie SK Triglav Kranj złożonej z Niki Prevc, Marka Hafnara, Tei Pavec i Petera Prevca.

Wyniki konkursu drużyn mieszanych dostępne są TUTAJ.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SloSki Nordic team (@sloskinordicteam)

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si

Dodaj komentarz