You are currently viewing Mistrzostwa Estonii w Otepää: Aigro złotym medalistą, Nõmme ze srebrem
Artti Aigro (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Mistrzostwa Estonii w Otepää: Aigro złotym medalistą, Nõmme ze srebrem

Dzisiaj na skoczni Tehvandi (K-90 / HS-97) w Otepää rozegrano Letnie Mistrzostwa Estonii. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn do lat 16 oraz mieszanej juniorów i seniorów.

 

Bendi mistrzynią po raz siódmy z rzędu

W kategorii kobiet złoto wywalczyła Annemarii Bendi – jedna z dwóch oficjalnie aktywnych zawodniczek w tym kraju. Siódmy z rzędu i dziewiąty w karierze tytuł letniej mistrzyni Estonii przypieczętowała próbami na 67 i 64,5 metra (110,0 pkt). Jej jedyną rywalką była zaledwie dziesięcioletnia Mari Liiv, która skacząc 37 i 35 metrów nie uzyskała ani punktu. Panie skakały z 17. belki startowej.

Pastarus najlepszym do lat 16

Wśród mężczyzn do lat szesnastu najlepszy okazał się Karel Pastarus. Złoto zapewniły mu próby na 96,5 i 98 metrów (252,5 pkt). O 12,5 punktu najcenniejszy krążek przegrał Ruubert Teder (95,5 m / 92,0 m). Trzeci był natomiast Fin Kristian Jussilainen (92,0 m / 84,0 m), w związku z czym brąz mistrzostw padł łupem czwartego Markusa Pungara (81,5 m / 84,0 m). Poza Jussilainenem udział wzięło również trzech innych reprezentantów Finlandii, a także trzech Łotyszy. Najlepszy z nich – Kārlis Svēde, zajął dziesiąte miejsce. Wystąpiło trzynastu zawodników, a wszyscy startowali z 17. belki startowej.

Aigro obrońcą tytułu

Snapseed 300x169 - Mistrzostwa Estonii w Otepää: Aigro złotym medalistą, Nõmme ze srebrem
Martti Nõmme (fot. Anna Trybuś)

W rywalizacji juniorów i seniorów mężczyzn, zgodnie z przewidywaniami, najlepszy był Artti Aigro, który dzięki skokom na 95 i 99,5 metra z 257-punktową notą obronił wywalczony przed rokiem tytuł. Krok od sprawienia sensacji był formalnie nieaktywny już od 2020 roku Martti Nõmme. 30-latek prowadził z przewagą jednego punktu po pierwszym, 94,5-metrowym skoku. 91,5 metra w drugiej serii nie pozwoliło odeprzeć ataku Aigro, Mimo wszystko, w ramach niespodzianki warto rozpatrywać fakt, że Nõmme wyprzedził znanego z występów w Pucharze Świata Kevina Maltseva. Skoczek, który na początku tego roku cieszył się z pierwszego w karierze pucharowego punktu, dziś wywalczył brąz (92,5 m / 91,0 m). Zaraz za podium uplasował się najlepszy z juniorów – Kaimar Vagul (91,0 m / 80,0 m), piątą pozycję zajął Markkus Alter (78,5 m / 86,5 m), natomiast najsłabiej ze znanych z areny międzynarodowej Estończyków spisał się dziś szósty Andero Kapp (86,5 m / 76,5 m). Wystartowało dziewięciu zawodników, a cały konkurs przeprowadzono z 8. belki startowej. 

 

Pełne wyniki mistrzostw Estonii dostępne są TUTAJ.

 

Filip Gil,
źródło: Eesti Suusaliit 
 

Dodaj komentarz