You are currently viewing Mistrzostwa Norwegii w Oslo: Granerud i Kvandal ze złotymi medalami
Halvor Egner Granerud (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Mistrzostwa Norwegii w Oslo: Granerud i Kvandal ze złotymi medalami

W sobotnie popołudnie na obiekcie Midstubakken (K-95) w Oslo rozegrane zostały Mistrzostwa Norwegii. Po złote medale krajowego czempionatu sięgnęli Eirin Maria Kvandal i Halvor Egner Granerud. 

 

Kvandal ze złotem w konkursie kobiet

Eirin Maria Kvandal   WC Lahti 2023 edited 300x200 - Mistrzostwa Norwegii w Oslo: Granerud i Kvandal ze złotymi medalami
Eirin Maria Kvandal (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Po pierwszej serii rywalizacji pań w dość interesujących okolicznościach na prowadzeniu znalazła się Eirin Maria Kvandal. 21-latka ruszała bowiem z 10 belki, natomiast inne czołowe zawodniczki kadry narodowej, jak Anna Odine Strøm, Silje Opseth czy Thea Minyan Bjørseth z 22 belki. W efekcie Kvandal, mimo skoku krótszego o 15,5 metra od drugiej na półmetku Strøm, wyprzedziła starszą koleżankę o 0,2 pkt. Trzecia Opseth skoczyła natomiast 10,5 metra dalej od liderki jednakże jej strata do niej wyniosła aż 9,5 pkt. W przypadku czwartej Bjørseth (9,5 metra dalej), różnica osiągnęła 13 punktów. Kolejne lokaty zajmowały Heidi Dyhre Traaserud, Nora Midtsundstad, Ingvild Synnøve Midtskogen i Kjersti Græsli.

W drugiej serii Strøm próbowała przypuścić atak na 1. miejsce, bowiem przed jej skokiem belka została obniżona z dwudziestej trzeciej do czternastej. Misja zakończyła się jednak niepowodzeniem, bowiem indywidualna brązowa medalistka z Planicy uzyskała jedynie 84 metry. Kvandal ruszała z jeszcze niższej, bowiem dwunastej belki i lądowała 2,5 metra dalej od rywalki. Finalnie różnica między obiema Norweżkami zwiększyła się z 0,2 pkt. do 4,9 pkt. Trzecią lokatę zajęła Silje Opseth, która w drugiej serii pofrunęła na 104,5 metra, lecz z racji startu z dwudziestej trzeciej belki jej strata do triumfatorki urosła do blisko 17 pkt. Tuż za podium pozostała Thea Minyan Bjørseth (93,5/94 m). Dalsze miejsca zajęły Heidi Dyhre Traaserud (84,5/94 m), Ingvild Synnøve Midtskogen (83/87 m), Kjersti Græsli (83,5/88,5 m) oraz Nora Midtsundstad (85/85 m).

Na liście zgłoszeniowej a później także i na starcie konkursu zabrakło Maren Lundby.

W zawodach wzięło udział piętnaście skoczkiń, które startowały z 10., 12., 14., 22., 23., i 30. platformy najazdowej.

WYNIKI KONKURSU KOBIET >>>

 

Nokaut Graneruda, Lindvik i Johansson uzupełniają podium

WC Engelberg 2022 9  1 300x200 - Mistrzostwa Norwegii w Oslo: Granerud i Kvandal ze złotymi medalami
Halvor Egner Granerud (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Na czele rywalizacji o tytuł mistrza Norwegii po pierwszej serii po skoku na odległość 101,5 metra plasował się Halvor Egner Granerud. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli w finale zmagań na Midstubakken nie pozostawił rywalom złudzeń i przypięczętował zwycięstwo 103-metrową próbą. Srebrny medal przypadł w udziale Mariusowi Lindvikowi, który w drugiej rundzie krajowego czempionatu lądował na 104 metrze i 50 centymetrze obiektu w Oslo dzięki czemu przesunął się w klasyfikacji końcowej konkursu aż o sześć miejsc. Do Halvora Egnera Graneruda stracił jednak aż 18 punktów. Podium uzupełnił trzeci Robert Johansson (100,5/98,5 m) utrzymując tym samym lokatę, którą zajmował na półmetku rywalizacji o tytuł mistrza Norwegii.

Zaledwie 0,1 punktu do najlepszej trójki stracił dzisiaj czwarty Benjamin Østvold (105/97 m), który po pierwszej serii zajmował pozycję medalową. Piątą lokatę wywalczył obrońca tytułu sprzed roku, Daniel-André Tande, a szósty był Frederik Villumstad. 97,5 i 97 metra uplasowały Andersa Håre na siódmym miejscu, a tuż za nim sklasyfikowano ósmego Robina Pedersena (98/103,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęli kolejno dwaj przedstawiciele norweskiej kadry narodowej – Kristoffer Eriksen Sundal (99/95 m) i Johann André Forfang (96,5/94,5 m).

Słaby występ zaliczył Bendik Jakobsen Heggli. Zawodnik Alexandra Stöckla po próbach długości 87 i 78,5 metra zajął dopiero dwudzieste piąte miejsce. 

Na starcie konkursu stanęło 63 skoczków, a zawody rozegrano z 8., 9., 13., 18. platformy startowej.

WYNIKI KONKURSU MĘŻCZYZN >>>

 

Aigro zwycięża w kategorii gości

W zmaganiach w kategorii gości rywalizowało trzech zawodników. Najlepszy okazał się być trenujący z kadrą Norwegii, Estończyk Artti Aigro (96/98 m), który skakał z obniżonych belek startowych. Listę wyników uzupełnili drugi Amerykanin Tate Frantz (97,5/98,5 m) oraz jego rodak – trzeci Dylan Jackson Amy (67,5/70 m).

WYNIKI KONKURSU GOŚCI >>>

 

Karol Cześnik, Weronika Brodowska,
informacja własna

Dodaj komentarz