You are currently viewing FIS daje zielone światło, Sophie Sorschag oficjalnie reprezentantką Kosowa
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

FIS daje zielone światło, Sophie Sorschag oficjalnie reprezentantką Kosowa

Po tym, jak Austriacki Związek Narciarski nie uwzględnił kontuzjowanej Sophie Sorschag w kadrach narodowych na sezon 2022/2023, zawodniczka postanowiła ubiegać się o zmianę narodowości. W styczniu tego roku skoczkini została obywatelką Kosowa, natomiast wczoraj, 30 października 2023, stało się jasnym, że 24-latka w zbliżającym się sezonie zimowym będzie mogła się prezentować na światowych skoczniach pod nową flagą.

 

Po około 10 miesiącach oczekiwania FIS dał Sorschag zielone światło do startów pod flagą Kosowa – poinformował Komitet Olimpijski Kosowa w mediach społecznościowych. – FIS umieścił naszą flagę na oficjalnym profilu Sorschag. Pozytywna decyzja FIS-u jest efektem długotrwałych nalegań i próśb liderów Komitetu Olipmijskiego Kosowa: prezydenta Ismeta Krasniqi i generalnego sekretarza Besima Aliti, a także przewodniczącego Federacji Narciarskiej Kosowa Milaima Kelmendi. Krasniqi i Kelmendi, mimo opóźnienia, złożyli FIS-owi podziękowania za wyczekiwany przez Federację Narciarską Kosowa werdykt – czytamy.

Komitet Olimpijski Kosowa podkreśla także, iż wierzy, że potencjał Sorschag daje nadzieję na historyczne medale dla Kosowa w sportach zimowych, ze szczególnym wyróżnieniem Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026.

Hoelzl Sorschag IraschkoStolz Kramer Austria Oberstdorf2021 fot.JuliaPiatkowska 300x199 - FIS daje zielone światło, Sophie Sorschag oficjalnie reprezentantką Kosowa
Sorschag (trzecia od lewej) jako złota medalistka MŚ 2021 w drużynie Austrii (fot. Julia Piątkowska)

Związek Narciarski Kosowa poinformował także, że pod jego egidą była reprezentantka Austrii będzie kontynuować współpracę z Jure Radeljem. Przypomnijmy, że Słoweniec trenował z Sorschag indywidualnie, gdy ta nie mogła jeszcze startować w oficjalnych międzynarodowych zawodach. – Skakanie pod tą flagą to dla niej wielka motywacja, bo przecież dzięki temu ruchowi może kontynuować swoją karierę skoczkini, a zarazem dostąpić wielkiego zaszczytu, stawiając Kosowo na mapie jako nowe państwo w rodzinie skoków narciarskich mówił dla naszego portalu w lutym tego roku, równocześnie zapowiadając walkę jego podopiecznej o najwyższe cele.

 

Filip Gil,
źródło: Komitet Olimpijski Kosowa / Federacja Narciarska Kosowa

Dodaj komentarz