You are currently viewing Thomas Thurnbichler wytypował skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce
Polscy skoczkowie, od lewej: Kubacki, Stoch, Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Thomas Thurnbichler wytypował skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce

Trzy tygodnie przed inauguracją Pucharu Świata w skokach narciarskich 2023/2024 w Ruce Thomas Thurnbichler podał nazwiska zawodników, którzy pojadą do Finlandii. Z racji na wprowadzone przed zimowym sezonem limity kwot startowych będzie to piątka Polaków.

 

Polski Związek Narciarski poinformował dziś, że szkoleniowiec reprezentacji Polski, Thomas Thurnbichler, wybrał już zawodników, którzy polecą pod koniec listopada do Ruki na premierowy weekend tegorocznej edycji Pucharu Świata. Drużyna będzie w całości składać się z członków kadry A, która po przeniesieniu Kacpra Juroszka „szczebel niżej” składa się z pięciu skoczków. Na tylu maksymalnie może sobie pozwolić w Finlandii nasza reprezentacja, zgodnie z obecnie obowiązującymi przydziałami kwot startowych na pierwszy period zimowego sezonu. 

Trzeba zaznaczyć, że sytuacja uległa zmianie za sprawą nowych przepisów dotyczących kwot startowych, dlatego tej zimy strategia będzie odgrywała pewną rolę przy ustalaniu składów wszystkich drużyn

– komentuje trener „Biało-Czerwonych”.

Thurnbichler przyznaje, że zmagania w walce o Kryształową Kulę zostaną rozpoczęte w mocnym składzie. Trzonem ekipy będzie Dawid Kubacki, czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2022/2023. Zeszłą zimę nowotarżanin musiał zakończyć przedwcześnie z powodów rodzinnych, co nie zmieniło faktu, że w nową kampanię wchodzi doskonale przygotowany. Dwa tygodnie temu 33-latek zgarnął indywidualny złoty medal Mistrzostw Polski w Szczyrku, a cykl Letniego Grand Prix ukończył na piątej pozycji pomimo absencji w czterech konkursach.

ZylaKubackiStoch LMPSzczyrk2023podium fotJuliaPiatkowska 300x200 - Thomas Thurnbichler wytypował skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce
Podium Mistrzostw Polski, od lewej: Żyła, Kubacki, Stoch (fot. Julia Piątkowska)

W Finlandii nie zabraknie także Piotra Żyły, również mającego za sobą dobre lato. Jak niedawno zapowiadał, jest gotów rywalizować o Kryształową Kulę, skoro walkę o to trofeum zadeklarował także Dawid Kubacki. O dobre wyniki na start sezonu zimowego starać się będzie również Kamil Stoch, dochodzący do siebie po jesiennej chorobie. Utytułowany reprezentant Polski przyznawał w Szczyrku, że powraca u niego głód skakania. Skład uzupełnią pozostali dwaj członkowie kadry narodowej, czyli Paweł Wąsek, sumiennie szlifujący swoje doświadczenie w obecności naszych najlepszych skoczków, oraz Aleksander Zniszczoł, który od połowy sezonu 2022/2023 łapie wiatr w żagle. 

Pierwsze tygodnie zimy będą istotne także w Pucharze Kontynentalnym. To właśnie w zmaganiach drugiej ligi ważyć będą się losy dodatkowego, szóstego miejsca w kadrze na Turniej Czterech Skoczni. Warto wspomnieć, że pod koniec letniego sezonu w zawodach tej rangi odznaczał się Maciej Kot, który był o mały włos od wywalczenia większej kwoty startowej na pierwszy period tegorocznego PŚ. Podczas Mistrzostw Polski 32-latek nie odstawał od czołowych zawodników reprezentacji, tracąc zaledwie 0,1 punktu do indywidualnego medalu. 

Dobrze wiedzieć, że na starcie Pucharu Kontynentalnego również będziemy mieli silny zespół, który powalczy o 6. miejsce startowe na Turniej Czterech Skoczni. Wyniki osiągane w trakcie sezonu będą miały znaczenie. Ci, którzy będą się dobrze spisywać, również dostaną szansę

– zapowiada Thomas Thurnbichler, motywując tymi słowami zawodników z pozostałych grup szkoleniowych do walki i zaangażowania. 

Przed zimowym sezonem w planach kadrowiczów znajduje się jeszcze regeneracyjny obóz na Cyprze oraz zgrupowanie na torach lodowych w słoweńskiej Planicy. 

 

Skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce (24-26 listopada):

 • Dawid Kubacki (4. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Piotr Żyła (6. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Kamil Stoch (14. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Paweł Wąsek (31. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Aleksander Zniszczoł (32. miejsce w PŚ 2022/2023).

Program zawodów Pucharu Świata w Ruce (24-26 listopada):

 • 24 listopada 2023 r. (piątek):
  • 14:00 – oficjalny trening,
  • 16:00 – kwalifikacje.
 • 25 listopada 2023 r. (sobota):
  • 14:45 – seria próbna,
  • 16:15 – konkurs indywidualny.
 • 26 listopada 2023 r. (niedziela):
  • 14:50 – kwalifikacje,
  • 16:15 – konkurs indywidualny.

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz