You are currently viewing Loty na 260 metrów, albo i dalej? Zapowiedź wielkich zmian w skokach narciarskich! „Potrzebujemy więcej lotów narciarskich”
Vikersundbakken (fot. Alan Billyeald)

Loty na 260 metrów, albo i dalej? Zapowiedź wielkich zmian w skokach narciarskich! „Potrzebujemy więcej lotów narciarskich”

Clas Brede Bråthen spotkał się w Predazzo z Sandro Pertile, a także Rexem Bellem z Amerykańskiej Federacji Narciarskiej, by rozmawiać o przyszłości skoków narciarskich. Padły zapowiedzi rozbudowy skoczni do lotów, a także wydłużenia sezonu.

 

Obecny rekord świata w długości skoku, należący do Stefana Krafta, został ustanowiony dość dawno temu, bo w 2017 roku. Od tej pory żadnemu zawodnikowi nie udało się przekroczyć odległości 253,5 metra. Jednak ostatnia rozmowa Clasa Brede BråthenaSandro Pertile może wskazywać na to, że niedługo to się zmieni.

Clas Brede Braathen fotHopplandslagetNO 300x200 - Loty na 260 metrów, albo i dalej? Zapowiedź wielkich zmian w skokach narciarskich! "Potrzebujemy więcej lotów narciarskich"
Clas Brede Bråthen (fot. Hopplandslaget)

– Staramy się spojrzeć na to, czym naprawdę są skoki narciarskie. To sport spektakularny, rozrywkowy i ekstremalny. Chcemy go dalej rozwijać. Musimy uczynić go jeszcze bardziej ekstremalnym i widowiskowym – powiedział Bråthen w rozmowie z norweskim dziennikiem Dagbladet. Podczas spotkania w Predazzo, obaj panowie dyskutowali na temat przyszłości skoków narciarskich, a także możliwych reform, które należałoby wprowadzić. – Prawdopodobnie nastąpi zmiana w tym, jak duże skocznie do lotów będzie można budować. Oznacza to, że obiekt w Vikersund może zostać rozbudowany w krótkim czasie tak, aby można było skakać 260 lub 265 metrów – zapowiedział menedżer sportowy norweskiej kadry.

Podczas spotkania pojawił się także pomysł dotyczący tego, jak w przyszłości mógłby wyglądać sezon skoków narciarskich. – Zgadzamy się co do tego, że ten sport musi stać się bardziej globalny. Potrzebujemy więcej zaangażowanych w niego krajów. Chcemy także dłuższego sezonu. Oznacza to, że musimy wykorzystywać więcej rozwiązań hybrydowych i igelitowych – wyjaśnił. – To wcale nie musi oznaczać konkursów w każdy weekend. Myślałem bardziej o czymś na wzór cyklu Formuły 1. Tam odbywają się wielkie wydarzenia, na najwyższym poziomie, a następnie zawody poziom niżej, gdzie jest mniej pieniędzy i mniej punktów. Tenis też ma coś takiego – z turniejami ATP i Wielkimi Szlemami – mówił Bråthen.

Jak podaje dziennik Dagbladet, rozwiązania zaproponowane przez Bråthena to nie jedynie plany na najbliższy rok, czy dwa, ale także cele bardziej długoterminowe. Jednym z nich jest zwiększenie zainteresowania skokami narciarskimi. – Potrzebujemy więcej rzeczy, które zwiększają zainteresowanie tym, co robimy – zadeklarował 54-latek. Jednym z możliwych sposób na przyciągnięcie większej ilości kibiców mogłoby być zwiększenie liczby zawodów w lotach. Bråthen wyjaśnił, dlaczego na chwilę obecną nie są one organizowane tak często, jak domagają się tego fani. – W tej chwili nie ma wystarczającej liczby skoczni do lotów. Potrzebujemy ich więcej. Myślę, że częstsza rywalizacja w lotach narciarskich i więcej wydarzeń takich jak Turniej Czterech Skoczni i Raw Air zwiększy zainteresowanie tym, co robimy – podsumował Bråthen.

 

Zuzanna Janeczek
Źródło: dagbladet.no

Dodaj komentarz