You are currently viewing Trzy polskie skoczkinie rozpoczną sezon w Lillehammer. W składzie nie ma Nicole Konderli
Nicole Konderla i Anna Twardosz (fot. Julia Piątkowska)

Trzy polskie skoczkinie rozpoczną sezon w Lillehammer. W składzie nie ma Nicole Konderli

Skoczkinie w norweskim Lillehammer zainaugurują Puchar Świata w sezonie 2023/2024. Panie czekają tam dwa konkursy, które zostaną rozegrane na dwóch różnych obiektach kompleksu Lysgårdsbakkene. Na starcie zimy w międzynarodowym gronie pojawią się także trzy reprezentantki Polski. Zaskoczeniem jest jednak, że nie będzie wśród nich dotychczasowej liderki kadry, Nicole Konderli. Nieoficjalnie mówi się, że powodem decyzji trenera Haralda Rodlauera są rozbieżności w wizji wspólnych treningów.

 

Już w czasie najbliższego weekendu skoczkinie rozpoczną trzynasty sezon żeńskiego Pucharu Świata w skokach narciarskich w historii. Preludium do głównych zawodów  w norweskim Lillehammer będą stanowiły piątkowe oficjalne treningi i kwalifikacje, które zostaną rozegrane na normalnej skoczni HS-98 (K-90). W sobotę (2 grudnia) zawodniczki zmierzą się w inauguracyjnym konkursie na tym obiekcie. W niedzielę panie czeka oficjalny trening, kwalifikacje oraz konkurs na dużej skoczni HS-140 (K-123).

W międzynarodowej stawce będą trzy reprezentantki Polski. Warto podkreślić, że trenerem Biało-Czerwonych jest od początku sezonu 2023/2024 Harald Rodlauer. Austriak w poprzedniej zimy doprowadził do Kryształowej Kuli swoją rodaczkę Evę Pinkelnig, a w sezonie 2020/2021 do takiego sukcesu doprowadził Maritę Kramer. Zadanie stojące przed doświadczonym szkoleniowcem w Polsce było jednak znacznie trudniejsze. Naszym reprezentantkom do światowej czołówki brakuje jeszcze bardzo dużo, więc Rodlauera od samego początku czekała praca u podstaw.

Zimowy sezon 2023/2024 Polki rozpoczną w trzyosobowym składzie. W Lillehammer zaprezentują się 17-letnia Pola Bełtowska, 18-letnia Natalia Słowik oraz 22-letnia Anna Twardosz. Ostatnia z wymienionych w październiku zdobyła w Szczyrku tytuł letniej mistrzyni Polski, a Słowik zdobyła wówczas brązowy medal. Srebro powędrowało do Nicole Konderli, która od kilku lat jest nieformalną liderką żeńskiej reprezentacji Polski. 21-latka do Norwegii jednak nie poleciała, co wydaje się być sporym zaskoczeniem.

W ten weekend rusza Puchar Świata kobiet. Cieszymy się i liczymy na udany start. Jesteśmy naprawdę zadowoleni, za nami udane treningi w ostatnich tygodniach. Czekamy zatem na inaugurację. Nicole Konderla rozpocznie sezon w Pucharze Interkontynentalnym – przekazał Harald Rodlauer w wypowiedzi dla PZN. Według zakulisowych informacji, powodem takiej decyzji szkoleniowca miały być rozbieżności w wizji treningów pomiędzy samą zawodniczką, a sztabem szkoleniowym.

Jeszcze latem Konderla wspominała, że zamierza trzymać się swoich wcześniejszych ustaleń, podjętych jeszcze za nim austriacki trener zawitał do Polski. Czy oznacza to kontynuację sprawdzonej, nieformalnej współpracy z trenerem Łukaszem Kruczkiem?

Pracuję tyle, ile mogę, a te efekty nie zawsze są na pstryknięcie palca (…). To cały czas jest dla mnie kontynuacja tej pracy, którą robiłam dotychczas. Teraz jest inny trener, z trochę innym spojrzeniem na to wszystko, ale ja mam cały czas jedne i te same cele. Ciągle chcę być coraz lepsza (…). Współpraca z nowym trenerem na pewno jest ciężka pod takim względem, że te zmiany są trochę trudne. To jest już któryś miesiąc i powinno iść łatwiej, a idzie mimo wszystko ciężko. No ale trzeba pracować, wierzyć i mam nadzieję, że do zimy pójdzie lepiej – mówiła Konderla jeszcze podczas sierpniowego Letniego Grand Prix w Szczyrku. Dodajmy, że to właśnie 21-latka okazała się najwyżej sklasyfikowaną Polką w całym cyklu, w którym zajęła ostatecznie 30. miejsce. Była też jedyną Polką, która w zimowym sezonie Pucharu Świata 2022/2023 zdobywała punkty do klasyfikacji generalnej cyklu (zajęła w nim 51. miejsce). Póki co czeka ją jednak przerwa od startów w zawodach najwyższej rangi. Jak wspomniał trener Rodlauer, Konderla rozpocznie zimowe starty w inauguracyjnych zawodach Pucharu Interkontynentalnego, które odbędą się w dniach 9-10 grudnia także w norweskim Lillehammer (na skoczni HS-98).

 

Skład reprezentacji Polski kobiet na PŚ w Lillehammer:

 • Pola Bełtowska,
 • Natalia Słowik,
 • Anna Twardosz.

Program PŚ kobiet w Lillehammer:

 • 1 grudnia 2023 r. (piątek):
  • 18:15 – oficjalny trening HS-98,
  • 20:00 – kwalifikacje HS-98.
 • 2 grudnia 2023 r. (sobota):
  • 11:00 – seria próbna HS-98,
  • 12:00 – konkurs indywidualny HS-98.
 • 3 grudnia 2023 r. (niedziela):
  • 10:30 – oficjalny trening HS-140,
  • 11:30 – kwalifikacje HS-140,
  • 12:30 – konkurs indywidualny HS-140.

 

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz