You are currently viewing Zmiana w składzie Austriaków na Lillehammer. Daniel Huber wraca do stawki po kontuzjach
Daniel Huber (fot. Julia Piątkowska)

Zmiana w składzie Austriaków na Lillehammer. Daniel Huber wraca do stawki po kontuzjach

Austriaccy skoczkowie w bardzo udany sposób rozpoczęli zimowy sezon 2023/2024. Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po dwóch spektakularnych zwycięstwach w fińskiej Ruce jest Stefan Kraft, a w czołowej dziesiątce mieści się łącznie czterech podopiecznych trenera Andreasa Widhölzla. Tuż przed kolejnymi zawodami cyklu w norweskim Lillehammer, zaskoczeniem może być jednak odsunięcie od składu Clemensa Aignera, którego zastąpi powracający po kontuzji Daniel Huber.

 

JanHoerl StefanKraft Austria PSRuka2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Zmiana w składzie Austriaków na Lillehammer. Daniel Huber wraca do stawki po kontuzjach
Jan Hörl i Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Reprezentacja Austrii, obok Niemców, stanowiła o sile i widowiskowości inauguracyjnych zmagań w Ruce. Dwukrotnie na Rukatunturi (HS-142) triumfował bezkonkurencyjny Stefan Kraft, a ponadto na drugim stopniu podium niedzielnych zmagań uplasował się Jan Hörl, który w „generalce” cyklu zajmuje czwarte miejsce. W czołowej dziesiątce mieszczą sie jeszcze: szósty Daniel Tschofenig oraz dziesiąty Michael Hayböck. Nie może więc dziwić, że trener Andreas Widhölzl właśnie od tej czwórki rozpoczął ustalanie składu na kolejne zawody Pucharu Świata, które odbędą się w dniach 1-3 grudnia w norweskim Lillehammer.

Kolejne decyzje trenera Austriaków mogą jednak nieco zaskakiwać. Startów w narciarskiej elicie nie będzie kontynuował Clemens Aigner, który w pucharowej klasyfikacji zajmuje 23. lokatę. Miejsce 30-latka w zawodach najwyższej rangi zajmie Daniel Huber. Rówieśnik Aignera powróci zatem do międzynarodowej rywalizacji po aż dziesięciomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzjami. Przypomnijmy, że zawodnik z Seekirchen przerwał starty w sezonie 2022/2023 już po drugim konkursie w Wiśle, rozgrywanym na początku listopada 2022 roku. Powodem takiego kroku była kontuzja kolana, która zakończyła się operacją.

Huber powrócił do pucharowej stawki w lutym 2023 roku podczas zawodów w niemieckim Willingen, jednak po fatalnym starcie (brak kwalifikacji do pierwszego konkursu i lokata poza finałową trzydziestką w drugim) okazało się, że zawodnik wciąż ma problemy zdrowotne. Tym razem Austriak uszkodził lewy staw biodrowy, co jak się później okazało, wykluczyło go ze startów nie tylko do końca zimy, ale także w sezonie letnim. Pierwsze skoki po trapiących go kontuzjach oddał we wrześniu na Aigner-Schanze (HS-90) w austriackim Hinzenbach.

Teraz Huber powraca do międzynarodowych zmagań i zajmie miejsce Aignera, który wszak pokazał w Ruce kilka bardzo solidnych skoków. Sam Huber, który dołączył do drużyny trenera Widhölzla w Norwegii, oddał już pierwsze treningowe skoki na śniegu, o czym poinformował na swoim profilu na Instagramie. Sześcioosobowy skład reprezentacji Austrii uzupełni 38-letni Manuel Fettner, który w klasyfikacji generalnej PŚ jest niespodziewanie najsłabszym skoczkiem ze swojego kraju (zajmuje 29. miejsce). Przypomnijmy, że w dniach 1-3 grudnia skoczkowie powalczą na skoczniach HS-98 oraz HS-140 w Lillehammer.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Daniel Huber (@daniel_huber93)

 

Skład męskiej reprezentacji Austrii na PŚ w Lillehammer:

 • Stefan Kraft (1. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Jan Hörl (4. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Daniel Tschofenig (6. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Michael Hayböck (10. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Manuel Fettner (29. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Daniel Huber.

Program PŚ mężczyzn w Lillehammer:

 • 1 grudnia 2023 r. (piątek):
  • 15:00 – oficjalny trening HS-98,
  • 17:00 – kwalifikacje HS-98.
 • 2 grudnia 2023 r. (sobota):
  • 15:10 – seria próbna HS-98,
  • 16:10 – konkurs indywidualny HS-98.
 • 3 grudnia 2023 r. (niedziela):
  • 14:30 – oficjalny trening HS-140,
  • 15:30 – kwalifikacje HS-140,
  • 17:00 – konkurs indywidualny HS-140.

 

Bartosz Leja,
źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz