You are currently viewing Francuzka Joséphine Pagnier triumfuje w Lillehammer. „Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym”
Joséphine Pagnier (fot. Julia Piątkowska)

Francuzka Joséphine Pagnier triumfuje w Lillehammer. „Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym”

Joséphine Pagnier po świetnym występie w sobotnim konkursie na Lysgårdsbakken (K-90 / HS-98), gdzie zajęła drugie miejsce, w niedzielę poszła o krok dalej, zwyciężając zawody na dużym obiekcie. Tym samym Francuzka jest drugą reprezentantką tego kraju, która zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata kobiet. — Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym — powiedziała bezpośrednio po konkursie Pagnier.

 

Joséphine Pagnier rozpoczęła sezon 2023/2024 w fenomenalnym stylu. W pierwszym konkursie tej zimy, który odbył się na skoczni normalnej (HS-98), Francuzka zakończyła rywalizację na drugim miejscu, ustępując jedynie Japonce Yuki Ito. W niedzielę rywalizacja przeniosła się na dużą skocznię Lysgårdsbakken (K-123 / HS-140). Pagnier po znakomitej próbie na odległość 140,5 metra w pierwszej serii, pewnie prowadziła o 6,1 punktu nad drugą Alexandrią Loutitt i o 9,8 punktu nad trzecią Emą Klinec. W finale 21-latka wytrzymała presję i skokiem na odległość 134,5 m zwyciężyła w niedzielnych zawodach w Lillehammer. Podium uzupełniły Kanadyjka Alexandria Loutitt i Norweżka Eirin Maria Kvandal.

Loutitt Pagnier Kvandal PSLillehammer2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Francuzka Joséphine Pagnier triumfuje w Lillehammer. „Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym”
Podium konkursu, od lewej: Loutitt, Pagnier, Kvandal (fot. Julia Piątkowska)

Joséphine Pagnier jest drugą reprezentantką Francji w historii, która wygrała w zawodach Pucharu Świata. Pierwszą była Coline Mattel, która dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium – w Soczi w 2012 roku oraz w Sapporo w 2013 roku. Po dziesięciu latach ten wyczyn powtórzyła 21-letnia Pagnier, która po konkursie nie kryła swojego wzruszenia. — Nadal nie wierzę w to, co się stało i szczerze mówiąc narazie tylko cieszę się tą chwilą. Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym — przyznała Pagnier, która po niedzielnym konkursie objęła prowadzenie w Pucharze Świata.

W poprzednich sezonach najlepszym rezultatem Pagnier było trzecie miejsce uzyskane w lutym 2022 roku, gdzie zajęła trzecie miejsce podczas zawodów w Hinzenbach. W tegorocznym Letnim Grand Prix Francuzka nie odnotowała podium – latem wystartowała trzykrotnie, a najlepszym rezultatem było ósme miejsce w Courchevel. Czy zatem coś zmieniło się w dyspozycji 21-letniej skoczkini? — Szczerze mówiąc, nic się nie zmieniło w porównaniu do zeszłego sezonu, czy lata. Nawet małe szczegóły nie uległy zmianie. Po prostu uwierzyłam w siebie i zaczęłam każdego dnia ufać sobie — powiedziała triumfatorka niedzielnego konkursu.

Josephine Pagnier afterwin fotJuliaPiatkowska 300x200 - Francuzka Joséphine Pagnier triumfuje w Lillehammer. „Gdyby ktoś mi powiedział tydzień temu, że będę liderką Pucharu Świata, nie uwierzyłabym”
Joséphine Pagnier (fot. Julia Piątkowska)

Następne konkursy Pucharu Świata kobiet odbędą się za dwa tygodnie w Engelbergu, co oznacza, że Panie czeka nieco dłuższa przerwa w pucharowej rywalizacji. Jakie plany ma zatem Pagnier względem najbliższych zawodów? — Moje cele na ten sezon nie zmieniły się. Chcę się tylko cieszyć każdym momentem na skoczni. Do Engelbergu nie będę jechać z nastawieniem, żeby wygrać Puchar Świata, ale po prostu cieszyć się każdym momentem — zakończyła Francuzka.

Joséphine Pagnier jest aktualnie liderką Pucharu Świata. Do tej pory żadnemu zawodnikowi i zawodniczce z Francji nie udało się prowadzić w klasyfikacji generalnej cyklu.  Francuzka podczas weekendu w Lillehammer uzyskała 180 punktów, co daje jej 40 punktów przewagi nad drugą Alexandrią Loutitt i 44 nad trzecią Yuki Ito. Kolejne zawodu Pucharu Świata odbędą się w dniach 15-16 grudnia w Engelbergu.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joséphine Pagnier (@josephinepagnier)

 

korespondencja z Lillehammer, 
Anna Fergisz

Dodaj komentarz