You are currently viewing Puchar Świata w Klingenthal bez Kamila Stocha i Aleksandra Zniszczoła. Kto ich zastąpi?
Polscy skoczkowie (od lewej: Stoch, Żyła, Kubacki, Kot), fot. Maria Grzywa

Puchar Świata w Klingenthal bez Kamila Stocha i Aleksandra Zniszczoła. Kto ich zastąpi?

Trener reprezentacji Polski Thomas Thurnbichler podjął decyzje dotyczącą składu Biało-Czerwonych na kolejne zawody Pucharu Świata. Okazuje się, że w dniach 8-10 grudnia w niemieckim Klingenthal zabraknie nie tylko Aleksandra Zniszczoła, ale też Kamila Stocha, który na początku sezonu w żaden sposób nie potrafi nawiązać do swoich wielkich sukcesów. Kto ich zastąpi? I jak taką decyzję argumentuje szkoleniowiec naszych reprezentantów?

 

Początek zimowego sezonu 2023/2024 w wykonaniu reprezentantów Polski jest prawdziwym zimnym prysznicem nie tylko dla kibiców, ale też dla sztabu szkoleniowego i samych zawodników. Do tej pory trzykrotnie w finałowej trzydziestce (w fińskiej Ruce i norweskim Lillehammer) meldowali się jedynie Dawid Kubacki i Piotr Żyła, jednak za każdym razem były to lokaty w trzeciej dziesiątce stawki. Obaj raz nie zdołali także awansować do rundy finałowej. Tylko raz awans do drugiej rundy wywalczyli Paweł Wąsek i Kamil Stoch, jednak także w ich przypadku były to odległe lokaty. O ile w przypadku Wąska nie można mówić o wielkim rozczarowaniu, to wyniki Stocha mogą bardzo negatywnie zaskakiwać. Trzykrotny mistrz olimpijski tak słabo prezentował się ostatnio w sezonie 2008/2009, jeszcze przed czasami kiedy wskoczył do światowej czołówki.

Sam Stoch już na początku sezonu wielokrotnie dawał wyraz swojemu niezadowoleniu z aktualnej dyspozycji i podkreślał duże problemy z pozycją dojazdową do progu. Decyzja trenera Thomasa Thurnbichlera nie jest więc wielkim zaskoczeniem. 36-letni reprezentant Polski nie pojawi się na najbliższych zawodach Pucharu Świata, które odbędą się w dniach 8-10 grudnia na dużej Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) w niemieckim Klingenthal.

Kamil Stoch pojedzie w najbliższym czasie na dwudniowy obóz treningowy do Eisenerz, gdzie panują bardzo dobre warunki. W trakcie weekendu będzie miał przerwę, z kolei na początku przyszłego tygodnia odbędzie dwie sesje treningowe na skoczni w Zakopanem. Kamil potrzebuje w tej chwili większej liczby prób, w spokojnych warunkach. Podczas rywalizacji dochodzi stres, a do tego w Klingenthal może oddać maksymalnie dziewięć skoków. W trybie treningowym może skoczyć nawet 20 razy, bez nerwów. Zakładamy, że pojedzie do Engelbergu, jeżeli do tego czasu złapie dobrą formę

– tłumaczy austriacki szkoleniowiec Polaków cytowany przez biuro prasowe Polskiego Związku Narciarskiego.

Dodajmy, że do Klingenthal nie pojedzie także Aleksander Zniszczoł. 29-latek w żadnym z trzech konkursów nie zapunktował, a do jednego (po odpadnięciu w kwalifikacjach) w ogóle się nie dostał. Zastępcami dwóch skoczków z kadry A będą: 32-letni Maciej Kot oraz 28-letni Andrzej Stękała. Pierwszy z wymienionych jest zawodnikiem podhalańskiej grupy bazowej prowadzonej przez trenera Wojciecha Topora, a drugi to skoczek kadry B, której przygotowaniami zajmuje się Czecha Davida Jiroutek.

Maciej Kot dołącza do zespołu, ponieważ przez całe lato skakał na wysokim poziomie, także jesienią. W minionym tygodniu trenował na śniegu na skoczni w Ramsau. Prezentował się tam dobrze i powtarzalnie. Postanowiliśmy zatem dać mu szansę. Andrzej Stękała pojedzie z nami do Klingenthal, ponieważ na ostatnim zgrupowaniu w Kranju skakał najlepiej i najrówniej spośród członków kadry narodowej B. Jest zmotywowany, prezentuje dobry poziom

– wyjaśnił Thurnbichler.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Klingenthal:

 • Dawid Kubacki (24. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Piotr Żyła (25. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Paweł Wąsek (33. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Maciej Kot,
 • Andrzej Stękała.

Program PŚ w Klingnenthal:

 • 8 grudnia 2023 r. (piątek):
  • 13:00 – oficjalny trening HS-140,
  • 15:30 – kwalifikacje HS-140 .
 • 9 grudnia 2023 r. (sobota):
  • 14:45 – seria próbna HS-140,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-140.
 • 10 grudnia 2023 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje HS-140,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-140.

 

Bartosz Leja,
źródło: biuro prasowe PZN

 

Dodaj komentarz