You are currently viewing Robert Hrgota dokonał roszady w słoweńskiej kadrze. Kos zastąpi Jelara w Klingenthal
Lovro Kos (fot. Konstanze Schneider)

Robert Hrgota dokonał roszady w słoweńskiej kadrze. Kos zastąpi Jelara w Klingenthal

Pięcioosobowa grupa reprezentacji Słowenii na Puchar Świata w Klingenthal zmienia się względem poprzednich weekendów. Žiga Jelar mający za sobą niemrawe konkursy w Ruce i Lillehammer odpada ze składu na rzecz Lovro Kosa, który latem na Vogtland Arenie (K-125/HS-140) wygrał konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego.

 

Po trudnym sezonie letnim Słoweńcy w zmaganiach najwyższej rangi wychodzą na prostą. Najlepszym zawodnikiem w grupie trenera Roberta Hrgoty jest aktualnie Peter Prevc. Mistrz kraju na igelicie zajmuje aktualnie 10. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest to dla niego pod względem miejsca w tabeli najlepszy początek zimowej kampanii od sezonu 2015/2016, kiedy to najstarszy z braci Prevc zgarnął Kryształową Kulę. Tuż za nim w „generalce” znajduje się Timi Zajc, który podczas weekendu w Lillehammer plasował się w drugiej dziesiątce obu konkursów w Norwegii.

PucharSwiata Ruka2022 2konkurs fotJuliaPiatkowska PeterPrevc 300x200 - Robert Hrgota dokonał roszady w słoweńskiej kadrze. Kos zastąpi Jelara w Klingenthal
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

12. lokata w wyścigu o Kryształową Kulę przypada aktualnie Anže Laniškowi. Trzeci zawodnik Pucharu Świata 2022/2023 jak na razie spokojnie wchodzi w sezon, stale trzymając się w czołowej piętnastce każdych zawodów. Najbardziej chimerycznym słoweńskim skoczkiem w stawce jest jak na razie Domen Prevc. Punktował trzykrotnie, ale do konkursu na normalnej skoczni Lysgårdsbakken nawet nie udało mu się zakwalifikować.

Z kadry na konkursy w Klingenthal wycofany został Žiga Jelar, który na przestrzeni czterech konkursów zgarnął jedynie siedem pucharowych punktów. Szansę zamiast 26-latka otrzyma Lovro Kos. Srebrny medalista olimpijski z 2022 roku w drużynie wygrał na Vogtland Arenie konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego we wrześniu bieżącego roku. Decyzja ta nie jest zaskoczeniem, patrząc także na przedsezonowe wypowiedzi Roberta Hrgoty.

Jest (Lovro Kos – przyp. red.) na całkiem wysokim poziomie, ale myślę, że brakuje mu jeszcze spokoju. Jeśli będzie dalej zmierzał w dobrym kierunku, może pojechać z nami do Klingenthal. Kiedy wybieram skład na konkursy, decyzja o wyborze ostatniego skoczka zawsze jest najtrudniejsza.  

– wyjaśniał słoweński szkoleniowiec w listopadzie dla RTV Slo. Wygląda na to, że zarówno Kos, jak i Hrgota dotrzymali swoich obietnic.

Skład reprezentacji Słowenii na Puchar Świata w Klingenthal (8-10 grudnia):

  • Peter Prevc (10. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Timi Zajc (11. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Anže Lanišek (12. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Domen Prevc (22. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Lovro Kos.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: sloski.si

Dodaj komentarz