You are currently viewing Życiówka Rautionaho najlepszym wynikiem Finki w PŚ od 2014 roku. Pekka-Valta: „Jest już bardzo blisko podium”
Jenny Rautionaho (fot. Zuzanna Janeczek)

Życiówka Rautionaho najlepszym wynikiem Finki w PŚ od 2014 roku. Pekka-Valta: „Jest już bardzo blisko podium”

Jenny Rautionaho ma za sobą najlepszy w karierze weekend w zawodach Pucharu Świata. 27-letnia Finka najpierw wyrównała swoją życiówkę w zmaganiach elity, a w drugim konkursie na Gross-Titlis-Schanze tylko ją poprawiła, plasując się na wysokim, piątym miejscu. – Jest już bardzo blisko podium, a my jesteśmy podekscytowani tym, że znajdujemy się w szczycie tabeli wyników – zdradził trener główny fińskiej kadry kobiet, Ossi-Pekka Valta.

 

Jenny Rautionaho fotZuzaJaneczek 300x200 - Życiówka Rautionaho najlepszym wynikiem Finki w PŚ od 2014 roku. Pekka-Valta: "Jest już bardzo blisko podium"
Jenny Rautionaho (fot. Zuzanna Janeczek)

Jenny Rautionaho przywitanie ze skocznią w Engelbergu zaczęła od miejsc w czołowej piątce w dwóch pierwszych treningach na Gross-Titlis-Schanze. Finka zajęła ósme miejsce w czwartkowych kwalifikacjach do konkursu, a wysoką formę udowodniła w piątkowym konkursie plasując się na dziewiątej lokacie, wyrównując tym samym swoją życiówkę w zawodach Pucharu Świata. – To był naprawdę dobry konkurs. Pierwszy skok nie wyszedł mi niestety tak dobrze, jak skoki treningowe. Jednak w drugiej rundzie udało mi się to poprawić. Pierwsze miejsce w czołowej dziesiątce w tym sezonie, więc mogę być zadowolona z dzisiejszego dnia i kontynuować dobrą pracę jutro – mówiła Jenny Rautionaho zaraz po premierowych zmaganiach kobiet w Engelbergu.

Przed sobotnim konkursem 27-letnia reprezentantka kraju Suomi mogła być więc upatrywana jako jedna z faworytek do zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce zmagań. W kwalifikacjach po znakomitej próbie na odległość 133 metrów i 50 centymetrów zajęła czwarte miejsce, a w konkursie poszła za ciosem plasując się ostatecznie na piątej pozycji. – Cały dzień dobrej pracy począwszy od samych kwalifikacji. Cieszę się, że mogłam utrzymać swój poziom także w konkursie. To mój najlepszy wynik i weekend w karierze – podsumowała Rautionaho.

Radości z występu skoczkini nie kryje Ossi-Pekka Valta. – Jest już bardzo blisko podium. Sobota sprawiła, że byłem trochę zdenerwowany tą sytuacją razem z Jenny – zdradził trener główny kobiecej kadry Finlandii, którego z powodów osobistych na wieży trenerskiej zastępuje na razie Miran Zupančič. – Wcześniej byliśmy podekscytowani przejściem kwalifikacji, a następnie awansem do finału zawodów. Teraz jesteśmy podekscytowani tym, że znajdujemy się w szczycie tabeli wyników – dodaje fiński szkoleniowiec.

Trener kobiecej kadry zdradził również, że nie ma jednej konkretnej rzeczy, która wpłynęła na taki wynik Jenny Rautionaho w Engelbergu. – Zawodniczki ciężko trenowały i wykonały kawał dobrej roboty. Następnie, gdy odpowiada im sprzęt, elementy zaczynają układać się w jedną, spójną całość i wszystko zaczyna działać tak jak powinno. Wzrasta pewność siebie i zaczynasz widzieć wyniki. W pewnym sensie spodziewaliśmy się już tego latem, jesienią i wczesną zimą – mówi Pekka-Valta odnosząc się do coraz lepszych rezultatów osiąganych przez 27-latkę już od sezonu letniego. 

Jenny Rautionaho Julia Kykkanen  WCH Planica 2023 edited 300x200 - Życiówka Rautionaho najlepszym wynikiem Finki w PŚ od 2014 roku. Pekka-Valta: "Jest już bardzo blisko podium"
Finki: Julia Kykkänen i Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Ossi Pekka-Valta nie zapomniał również o tym, aby docenić drugą z reprezentantek Finlandii. Julia Kykkänen w Engelbergu zaliczyła solidny weekend plasując się odpowiednio na dwudziestej drugiej i czternastej pozycji. – To była wspaniała rywalizacja naszych zawodniczek i świetny występ w Engelbergu, gdzie kobiety rywalizowały po raz pierwszy w historii – ocenił Fin. Starsza i bardziej doświadczona skoczkini z kraju Suomi na co dzień wybiera bardziej indywidualną ścieżkę przygotowań do sezonu, a jednym z jej głównych doradców jest jej ojciec. – Jedna i druga zawodniczka postawiły sobie za cel znalezienie się w pierwszej piętnastce klasyfikacji generalnej. Każde lepsze miejsce będzie oczywiście mile widziane. Wykonujmy tę samą pracę co do tej pory i zobaczmy, co z tego wyjdzie – zakończył swoją wypowiedź trener.

Dla fińskich skoków narciarskich występ Rautionaho jest o tyle historyczny iż jest najlepszym rezultatem reprezentanta kraju Suomi w Pucharze Świata od… 15 marca 2014 roku. To właśnie wtedy Julia Kykkänen wskoczyła na podium zmagań elity w szwedzkim Falun. Jeśli popatrzymy na skoki mężczyzn to ostatni raz wyżej od Rautionaho uplasował się tylko Anssi Koivouranta, który wygrał jednoseryjny konkurs w Innsbrucku również w 2014 roku. 

 

Weronika Brodowska,
źródło: hs.fi / yle.fi / Krzysztof Bigas – twitter.com / informacja własna 

Dodaj komentarz