You are currently viewing PŚ (TDN) w Oberstdorfie: Eva Pinkelnig najlepsza w konkursie, Nika Prevc triumfatorką Turnieju Dwóch Nocy
Eva Pinkelnig (fot. Julia Piątkowska)

Dzisiejsze finałowe zawody kobiecego Turnieju Dwóch Nocy w Oberstdorfie (K-120/HS-137) padły łupem Evy Pinkelnig. Zwyciężczynią dwuetapowego cyklu Austriaczka jednak nie została – zaszczyt ten przypadł Nice Prevc, która zajęła dziś piątą pozycję. Żadna z reprezentantek Polski nie przebrnęła noworocznych kwalifikacji do konkursu.

EvaPinkelnig Ljubno2023 fotKO2 300x200 - PŚ (TDN) w Oberstdorfie: Eva Pinkelnig najlepsza w konkursie, Nika Prevc triumfatorką Turnieju Dwóch Nocy
Eva Pinkelnig (fot. Jure Makovec)

Pierwsze miejsce podczas noworocznych zmagań zaliczanych do Turnieju Dwóch Nocy i Pucharu Świata kobiet na Schattenbergschanze przypadło Evie Pinkelnig. Austriaczka oddała skoki na odległość 132,5 oraz 129 metrów, wyprzedzając dzięki temu o 2,7 punktu drugą Kanadyjkę, Abigail Strate (131 m / 128,5 m). Dla brązowej medalistki olimpijskiej z Pekinu jest to życiowy wynik – do tej pory najlepszym rezultatem w PŚ była dla 22-latki trzecia pozycja. Podium uzupełniły będące ex aequo na trzecim miejscu Eirin Maria Kvandal (131,5 m / 127 m) oraz Jacqueline Seifriedsberger (129,5 m / 126 m).

Tuż za czołową trójką uplasowała się dziś Nika Prevc, zwyciężczyni z Garmisch-Partenkirchen (126,5 m / 125 m). Uzyskana w Oberstdorfie nota pozwoliła jej jednak na utrzymanie prowadzenia w końcowej klasyfikacji generalnej TDN. Tym samym Słowenka została pierwszą w historii laureatką tego cyklu. Szóste miejsce w premierowym konkursie 2024 roku przypadło zaś Alexandrii Loutitt (133,5 m / 125 m). Dalsze lokaty zajęły siódma Ema Klinec (122,5 m / 128,5 m), ósma Yūki Itō (126,5 m / 123,5 m), dziewiąta Marita Kramer (127,5 m / 129 m) i dziesiąta Lisa Eder (122 m / 122,5 m).

W zawodach zasadniczych nie wystąpiła żadna z trzech reprezentantek Polski. Podopieczne trenera Haralda Rodlauera swój udział w dzisiejszej rywalizacji zakończyły na kwalifikacjach. Najlepszą pozycję zajęła w nich 43. Pola Bełtowska (98 m). Anna Twardosz została sklasyfikowana na 50. miejscu (92 m), a na 54. Natalia Słowik (88,5 m).

NikaPrevc TDNgapa2023 fotJuliaPiatkowska2 300x200 - PŚ (TDN) w Oberstdorfie: Eva Pinkelnig najlepsza w konkursie, Nika Prevc triumfatorką Turnieju Dwóch Nocy
Nika Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Nika Prevc wygrała Turniej Dwóch Nocy z notą końcową wynoszącą 527,7 punktu. Triumfująca w Oberstdorfie Eva Pinkelnig zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (518,1 pkt), a podium uzupełniła Abigail Strate (516,8 pkt). Zaledwie 0,8 punktu do czołowej trójki straciła Eirin Maria Kvandal. Najlepszą Polką w tabeli jest 44. Anna Twardosz (85,1 pkt), a dwa oczka niżej znajduje się Pola Bełtowska (76,2 pkt).

W wyścigu o Kryształową Kulę liderką wciąż jest zaś reprezentantka Francji, Joséphine Pagnier (388 pkt). 67 oczek traci do niej druga Nika Prevc, a na trzecim stopniu podium znajduje się aktualnie Eirin Maria Kvandal (311 pkt). Z czołowej trójki po dzisiejszym konkursie wypadła Alexandria Loutitt (307 pkt). W tabeli wciąż nie ma naszych zawodniczek, bowiem żadnej z nich nie udało się jeszcze w tym sezonie zdobyć punktów do klasyfikacji generalnej.

Kolejne zawody PŚ kobiet już 3 stycznia. Na godzinę 11:30 zaplanowany jest konkurs na skoczni w Villach, który będzie poprzedzony sesją treningową (9:00) i kwalifikacjami (10:00). Tekstową relację znajdziecie na SkokiPolska.pl.