You are currently viewing Nika Prevc zdominowała zmagania w Villach: „Wygrywanie wydaje się być bardzo proste”
Nika Prevc (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Nika Prevc zdominowała zmagania w Villach: „Wygrywanie wydaje się być bardzo proste”

Nika Prevc jest już trzecią z kolei przedstawicielką rodzeństwa z wywalczoną w karierze pozycją lidera Pucharu Świata. Wcześniej ta sztuka udawała się Peterowi i Domenowi, a teraz w ich ślady poszła młodsza siostra. Żółty plastron przyniosły jej dwa rewelacyjne występy w Villach, w których zdominowała rywalki, nie pozwalając im nawet pomyśleć o szansie na wygranie któregoś z konkursów.

 

Nika Prevc idzie w ślady starszych braci. Po premierowej wygranej w Engelbergu i triumfie w Turnieju Dwóch Nocy 18-latka nie zwolniła tempa i w Villach dołożyła kolejne dwa zwycięstwa do swojego dorobku. Tym samym na pięć ostatnich rywalizacji wygrała aż cztery z nich. Te ostatnie robią bardzo duże wrażenie ze względu na dominację nad rywalkami na Villacher Alpenarenie (K-90/HS-98). Pierwszy z dwóch konkursów w Austrii zakończyła z przewagą nad drugą Evą Pilnkelnig w wysokości aż 26 punktów, a skoki na 96,5 oraz 92 metry były dla wielu fanów dyscypliny niewątpliwie przyjemną rzeczą do oglądania.

Slowenia NikaPrevc TDNGaPa2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Nika Prevc zdominowała zmagania w Villach: "Wygrywanie wydaje się być bardzo proste"
Nika Prevc z koleżankami z reprezentacji Słowenii (fot. Julia Piątkowska)

Jestem bardzo wdzięczna za całe wsparcie. To wiele dla mnie znaczy. Ten sezon jest dla mnie jak dotąd bardzo dobry. Jestem stabilna, a moje skoki są coraz lepsze i dają mi dużo pewności siebie oraz spokoju. Spełnia się też moje marzenie, bo zawsze chciałam nosić plastron liderki.

– komentowała dla FIS po trzecim zwycięstwie w karierze. W tym momencie młoda Słowenka wyprzedziła Joséphine Pagnier w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań o 15 punktów. Kolejny dzień miał być dla niej niemniej udany.

W drugim konkursie w Villach ponownie popisała się pewnymi i bardzo ładnymi skokami. Tym razem osiągnęła 94,5 oraz 95 metrów, a jej przewaga nad ponownie drugą Pinkelnig wyniosła 20,3 pkt. To, co zrobiła Nika Prevc na austriackiej ziemi, można nazwać śmiało nokautem. Po tym konkursie umocniła się na pozycji liderki PŚ Pań, a jeżeli utrzyma taką dyspozycję w kolejnych rywalizacjach, żółty plastron powinien z nią pozostać przez dłuższy czas. Do tego nieco z tonu spuściła reprezentantka Francji, która wcześniej dzierżyła miano liderki. Przewaga Prevc w klasyfikacji generalnej nad drugą w tym momencie Pagnier urosła do 83 punktów. Trzecia Yuki Ito traci do Słowenki aż 162 „oczka”.

W tej chwili wygrywanie wydaje się być bardzo proste. Po prostu dobrze mi się skacze, czuję się lepiej niż kiedykolwiek. Najważniejsze, by zachować spokój i koncentrację i kontynuować rozgrywki w tym stylu.

– powiedziała po czwartym zwycięstwie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Villach było także miejscem przełamania dla triumfatorki ostatniej edycji LGP. Nika Križnar na jednej ze swoich ulubionych skoczni najpierw wywalczyła 6. lokatę, a drugiego dnia doczekała się powrotu na podium PŚ Pań. Ostatni raz w zimowych rozgrywkach ta sztuka udała jej się pod koniec 2022 roku… również w Villach. Wtedy to dwukrotnie zajęła 3. miejsce i tym razem również stanęła na najniższym stopniu podium czwartkowej rywalizacji. Choć 23-latka zdominowała lato, drugi sezon z rzędu nie weszła nazbyt udanie w zimowe rozgrywki. W Lillehammer plasowała się na pograniczu pierwszej i drugiej dziesiątki konkursów. Nieco lepiej wiodło się jej w Engelbergu, gdzie była ósma i szósta, lecz później Turniej Dwóch Nocy był dla niej rozczarowaniem. Zarówno w Garmisch-Partenkirchen, jak i w Oberstdorfie zajęła 14. miejsce.

Nika Kriznar Engelberg 2023 fotJoannaMalinowska 300x200 - Nika Prevc zdominowała zmagania w Villach: "Wygrywanie wydaje się być bardzo proste"
Nika Križnar (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Dla mnie to rozczarowujący czas. Cieszę się za to sukcesami Niki Prevc, przeżywa piękne chwile. Ja natomiast nie jestem w takim miejscu, w jakim chciałabym być. 

– mówiła po konkursie w Ga-Pa Jakubowi Balcerskiemu (Sport.pl). Po wywalczeniu podium w Villach była już w dużo lepszym nastroju:

Jestem bardzo szczęśliwa, udało mi się oddać dwa świetne skoki. Być może to dwa najpiękniejsze w tym sezonie. Mam nadzieję, że będę kontynuowała to na tym poziomie w kolejnych konkursach.

Swój najlepszy wynik w karierze, lecz w pierwszej rywalizacji, wywalczyła Katra Komar. Nie wyróżniająca się do tej pory 22-latka zajęła we wtorek 8. miejsce. Wcześniej jej najlepszym rezultatem była 13. lokata z Lillehammer, z ubiegłego sezonu. Trener Zoran Zupančič chwalił swoją podopieczną za poprawienie życiowego rezultatu i żywi nadzieję, że to przełamanie przyniesie długofalowe skutki.

Do rywalizacji o Kryształową Kulę i Puchar Narodów Słowenki powrócą w dniach 13-14 stycznia. Tym razem czeka je daleka wyprawa, bowiem w tych dniach przyjdzie im wystąpić w Sapporo. Po zmaganiach na Okurayamie wystartują w innym japońskim ośrodku – w Zao.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nika Križnar (@nika.kriznar)

 

Karol Cześnik
Źródło: FIS / Sloski.si

Dodaj komentarz