You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Wiśle. Kogo wybrał Thurnbichler?
Thomas Thurnbichler i Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Wiśle. Kogo wybrał Thurnbichler?

Trener kadry A Thomas Thurnbichler w porozumieniu ze szkoleniowcem kadry B Davidem Jiroutkiem, wyselekcjonował dziewięcioosobową reprezentację Polski na zawody Pucharu Świata w Wiśle. Biało-Czerwoni zmierzą się ze światową czołówką w dniach 12-14 stycznia. Rywalizacja na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) zainauguruje jednocześnie pierwszą edycję imprezy o nazwie POLski Turniej.

 

Dla polskich skoczków, którzy od początku sezonu bezskutecznie próbują nawiązać walkę ze światową czołówką, pucharowe zmagania w Polsce będą szansą na sportowe przebudzenie. Już w dniach 12-14 stycznia na dużej skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) w Wiśle zainaugurowany zostanie POLski Turniej, stanowiący dodatkowy smaczek w międzynarodowej rywalizacji. Następnie skoczkowie przeniosą się na normalny obiekt Skalite (K-95 / HS-104) w Szczyrku (w dniach 16-17 stycznia), a później na Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140) w Zakopanem (w dniach 19-21 stycznia).

Najpierw międzynarodową stawkę czeka jednak rywalizacja w Beskidach. Na starcie piątkowych kwalifikacji w Wiśle zobaczymy dziewięciu reprezentantów Polski. Polacy jako organizatorzy zmagań będą mogli wystawić do startu nie tylko „bazową” piątkę wynikającą z aktualnych kwot startowych w piątym periodzie sezonu 2023/2024, ale także czteroosobową grupę krajową. Na obiekcie, którego patronem jest Adam Małysz, nie zabraknie oczywiście zawodników, którzy tej zimy zdobywali już punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. W tym gronie będą: najwyżej sklasyfikowany Piotr Żyła (24. miejsce), a także Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek. Przypomnijmy, że jak dotąd najlepszym wynikiem wywalczonym przez polskich skoczków jest 11. pozycja. Na takim miejscu zmagania kończyli Żyła (w grudniu w niemieckim Klingenthal) oraz Stoch (w styczniu podczas Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku). Celem na zawody w Polsce wydaje się być zatem upragniona czołowa dziesiątka, która jeszcze poprzedniej zimy dla najmocniejszych Biało-Czerwonych była normą.

Poza wspomnianą piątką, na starcie zobaczymy także Andrzeja Stękałę z kadry B oraz Macieja Kota, czyli zawodnika podhalańskiej grupy bazowej. Obaj próbowali już tej zimy swoich sił w Pucharze Świata (Stękała w Klingenthal, Kot w Klingenthal, Engelbergu oraz Turnieju Czterech Skoczni), jednak mimo kilku obiecujących treningów, ani razu nie udało im się zameldować w finałowej trzydziestce. Ponadto dziewięcioosobową ekipę uzupełnią kolejni skoczkowie kadry B – Klemens Murańka i Jakub Wolny, którzy obok wspomnianego Zniszczoła, plasują się w drugiej dziesiątce stawki w klasyfikacji generalnej drugoligowego Pucharu Kontynentalnego.

Warto zauważyć, że mimo szansy wystawienia młodych i utalentowanych reprezentantów naszego kraju (tak jak robią to zazwyczaj inne reprezentacje podczas „domowych” konkursów), w Wiśle nie zobaczymy żadnego polskiego juniora. Najmłodszym z Biało-Czerwonych będzie 24-letni Paweł Wąsek, a najstarszy Piotr Żyła, który już 16 stycznia skończy 37 lat.

Po Pucharze Świata w Wiśle oraz Pucharze Kontynentalnym w Innsbrucku (13-14 stycznia) podejmiemy decyzje dotyczące składu grupy krajowej, którą wykorzystamy w Zakopanem. Jasne jest, że PolSKI Turniej będzie okazją dla zawodników, by wskoczyć do zespołu na Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Bad Mitterndorf (25-28 stycznia). Zawodnicy, którzy mają realną szansę na start w tej imprezie, wypełnią kwotę narodową na Wielkiej Krokwi, by powalczyć o bilet na Kulm. Najlepsi, po konsultacji trenerów, pojadą na światowy czempionat w lotach

– przekazał trener Thurnbichler cytowany przez Polski Związek Narciarski.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Wiśle:

 • Piotr Żyła (24. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Dawid Kubacki (26. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Kamil Stoch (27. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Aleksander Zniszczoł (34. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Paweł Wąsek (38. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Maciej Kot,
 • Klemens Murańka,
 • Andrzej Stękała,
 • Jakub Wolny.

 

Program PŚ w Wiśle (transmisje):

 • 12 stycznia 2024 r. (piątek):
  • 16:00 – oficjalny trening HS-134,
  • 18:00 – kwalifikacje HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).
 • 13 stycznia 2024 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna HS-134,
  • 16:00 – konkurs duetów HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).
 • 14 stycznia 2024 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna HS-134,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-134 (Eurosport 1, Player, TVP Sport, TVP 1).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz