You are currently viewing Żyła i Kubacki wystąpią w konkursie duetów w Wiśle. Obaj polubili „nową” skocznię im. Adama Małysza?
Piotr Żyła (fot. Julia Piątkowska)

Żyła i Kubacki wystąpią w konkursie duetów w Wiśle. Obaj polubili „nową” skocznię im. Adama Małysza?

PolSKI Turniej w skokach narciarskich rozpoczął się kwalifikacjami w Wiśle. Piątkowa rywalizacja padła łupem Anže Laniška, choć nie tylko Słoweniec ma powody do zadowolenia. Wydaje się, że forma czołowych polskich zawodników zaczyna rosnąć z dnia na dzień. Przez kwalifikacje przebrnęło siedmiu Biało-Czerwonych, a najwyżej sklasyfikowani byli dwunasty Piotr Żyła oraz trzynasty Dawid Kubacki. Obaj przyznali, że zmodernizowana skocznia im. Adama Małysza, która do tej pory nie należała do najłatwiejszych, teraz „da się lubić”.

 

Skocznia w Wiśle przyjemniejsza po modernizacji? 

PiotrZyla PSWisla2024lot fotJuliaPiatkowska 300x200 - Żyła i Kubacki wystąpią w konkursie duetów w Wiśle. Obaj polubili "nową" skocznię im. Adama Małysza?
Piotr Żyła (fot. Julia Piątkowska)

Po nieudanym rozpoczęciu sezonu przez polskich skoczków, w ostatnich tygodniach zaczynamy dostrzegać pojedyncze „światełka w tunelu”. Już podczas oficjalnych treningów na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) w Wiśle, w czołowej dziesiątce plasował się Piotr Żyła. 36-latek z Ustronia po skokach na 130 i 130,5 metra dwukrotnie meldował się na wysokiej siódmej pozycji. W kwalifikacjach 125,5 metrowa odległość dała mu najwyższe z Polaków, dwunaste miejsce. Jak sam twierdzi, dzisiejszy dzień w jego wykonaniu należał do udanych.

Jestem zadowolony z dzisiejszego dnia, bo wykonałem swoją dobrą robotę i już sprawiało to jakąś przyjemność. Nowa skocznia jest fajna, bardzo przyjemna. Jest taka bardziej „wyciągnięta” i nie ma tej dziury na odjeździe

– mówił Żyła nawiązując do modernizacji wiślańskiego obiektu. Przypomnijmy, że na skoczni zwiększono kąt nachylenia progu, podniesiono zeskok, a także nieco bardziej spłaszczono bardzo stromy jak dotąd przeciwstok, który niejednokrotnie sprawiał zawodnikom problemy podczas odjazdu.

Ze swoich prób całkiem zadowolony był także Dawid Kubacki, który w rundach treningowych uzyskując 127,5 i 126 metrów zajmował dziewiąte i dwudzieste drugie miejsce. W kwalifikacjach skok na 124,5 metra dał mu trzynastą lokatę.

Całkiem przyzwoite te skoki. Oczywiście nie rewelacyjne, ale całkiem dobre jak na nową skocznię. Już od pierwszego skoku dobrze się tu czułem. Wiadomo, że to nie są jeszcze skoki jakie chcę oddawać, ale myślę, że progres, który zrobiłem podczas Turnieju Czterech Skoczni zaczyna coraz lepiej wyglądać. Tutaj trzeba tą pracę kontynuować

– komentował.

Dla Polaków, jak i zagranicznych gości, była to pierwsza okazja żeby przetestować obiekt w Wiśle po przebudowie. Jak pamiętamy, skocznia im. Adama Małysza nie była ulubionym obiektem całkiem sporej liczby zawodników (także przez to, że była bardzo wymagająca technicznie). Czy po zapoznaniu się ze zmodernizowaną skocznią może się to zmienić?

Od początku ta skocznia nie za bardzo mi się podobała. Często na treningach się tutaj męczyłem i miałem parę nieprzyjemnych przygód, zwłaszcza jak raz wywiało mnie prawie w las i trzeba było w powietrzu wracać na zeskok… Teraz trochę obrosła drzewami, już tak mocno tutaj nie wieje i jest bezpieczniej. Z „sentymentu” dalej nie będę lubił tej skoczni, ale po zmianie jej profilu, na oko i na czucie w trakcie lotu wydaje się… że będzie dawała się lubić

– przyznał Kubacki, który przecież na obiekcie im. Adama Małysza wygrywał wiele razy, w tym dwukrotnie podczas inauguracji Pucharu Świata w sezonie 2022/2023.

Konkurs duetów z Żyłą i Kubackim

DawidKubacki PSWisla2024 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Żyła i Kubacki wystąpią w konkursie duetów w Wiśle. Obaj polubili "nową" skocznię im. Adama Małysza?
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Piątkowe kwalifikacje rozpoczęły PolSKI Turniej, w którym będziemy śledzić drużynową klasyfikację generalną. Póki co na czele są Słoweńcy (285,6 pkt), a Polacy zajmuję w tabeli szóste miejsce z dorobkiem 250,7 punktu (pod uwagę wzięto dzisiaj dwa najlepsze wyniki każdej z reprezentacji). W sobotę skoczków czeka trzyseryjna drużynowa rywalizacja duetów, w której nasz kraj będą reprezentować właśnie Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Warto wspomnieć, że to właśnie ta dwójka wygrała pierwszy w historii konkurs duetów, który rozegrano w lutym 2023 roku w amerykańskim Lake Placid. Zwolenników jak i przeciwników tej formy rozgrywania zawodów jest wiele, a jaka opinia panuje wśród naszych zawodników na temat konkursu duetów?

Ta rywalizacja jest fajna i specyficzna. Przynajmniej  w tym konkursie w którym mieliśmy okazję startować z Piotrkiem, była to fajna zabawa. Nie ma tam czasu żeby za wiele podyskutować z trenerem, czy przygotować się specjalnie do skoku. Wygląda to trochę jak trening – skaczesz, jedziesz do góry i tak trzy razy. Jest to inna forma, ale jak najbardziej przyjemna i nie przeszkadza nam, ponieważ tak samo jeździmy na treningach. Nie jest to nic nadzwyczajnego

– stwierdził Kubacki.

Szkoda, że może skakać tak mało zawodników. Dla tych co skaczą to jest fajne, bo się bawią. Gorzej dla tych co nie skaczą, bo muszą siedzieć i czekać. Ale formuła jak najbardziej fajna, bo nie ma czasu na myślenie. Skok za skokiem, jak na treningu

– śmiał się Żyła.

Kubacki dodał po dzisiejszych kwalifikacjach, że cieszy się z okresu obfitego w konkursowe rozgrywki. Jego zdaniem, intensywny PolSKI Turniej tuż po narciarskim maratonie w ramach 72. Turnieju Czterech Skoczni, może zadziałać tylko na korzyść reprezentacji Polski.

Ostatnimi czasy, kiedy chcieliśmy skoczyć między zawodami, to nam się nie udawało. Szukaliśmy tych okresów, kiedy będzie można oddawać skoki częściej, a teraz mamy dwa turnieje ze skokami w środku tygodnia. Czemu z tego nie skorzystać?

Początek sobotniego konkursu duetów w ramach Pucharu Świata w Wiśle jest zaplanowany na godz. 16:00. O tej samej godzinie rozpoczną się niedzielne zmagania indywidualne na skoczni im. Adama Małysza. Transmisje obejrzycie w TVP 1, TVP Sport, Eurosporcie 1 oraz na platformie Player.

 

Karol Cześnik, korespondencja z Wisły,
+ Ewa Skrzypiec, Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz