You are currently viewing Stefan Kraft zdobył brakujący złoty krążek w swojej kolekcji. ,,To jest uzależniające, chcesz tego doświadczać raz za razem”
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Stefan Kraft zdobył brakujący złoty krążek w swojej kolekcji. ,,To jest uzależniające, chcesz tego doświadczać raz za razem”

Stefan Kraft podczas Mistrzostw Świata w Lotach potwierdził swoją dotychczasową dominację w obecnie trwającym sezonie, sięgając po indywidualny złoty krążek. Po pierwszym dniu rywalizacji Austriak zajmował drugą pozycję, jednak fenomenalna próba w ostatniej trzeciej rundzie dała mu triumf w czempionacie. — Wiedziałem, że muszę zaatakować. To był mój najlepszy skok — mówił po odebraniu złotego medalu Stefan Kraft.

 

Stefan Kraft po fantastycznej pierwszej części sezonu, do Mistrzostw Świata w Lotach narciarskich podszedł w roli faworyta. Przed inauguracją czempionatu pewnie prowadził w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nad drugim Andreasem Wellingerem i trzecim Ryoyu Kobayashim. Po pierwszych dwóch seriach ocenianych na czele znajdował się Słoweniec Timi Zajc, do którego Kraft tracił 12,3 punktu. Na sobotę zaplanowano kolejno trzecią i czwartą serię zmagań, jednak ze względu na zbyt duży wiatr, jury po kilkukrotnym przesunięciu rywalizacji na późniejszą godzinę, z dwugodzinnym opóźnieniem, zdecydowało rozpocząć trzecią i ostatnią serię mistrzostw. Czy Stefan Kraft zatem liczył na taki obrót spraw, w którym to on sięgnie po złoty medal?

— Pewnie. Zawsze mówiłem – rywalizacja trwa, dopóki trwa. Wiedziałem, że muszę zaatakować. To był mój najlepszy skok, byłem o pół metra wyżej, miałem wrażenie, że teraz naprawdę mogę wygrać. Trudno było lecieć w dół skoczni, tak było również w przypadku Timi Zajca. Stracił zbyt dużą prędkość na górze, więc nie nosiło go już na dole. Cieszę się, że mogłem to wykorzystać.

— skomentował Austriak. 

StefanKraft MSLBadMitterndorfKulm2024 fotJuliaPiatkowska 1 300x200 - Stefan Kraft zdobył brakujący złoty krążek w swojej kolekcji. ,,To jest uzależniające, chcesz tego doświadczać raz za razem”
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

30-latek przyznał, że zwycięstwo w Kulm było jego najpiękniejszym w całej karierze.

— To było niewiarygodne. Było tam tak dużo ludzi. Cały czas mieliśmy nadzieję w kabinie, że pozwolą nam skoczyć w sobotę. Więc nie chciałem dostać srebrnego medalu. Chciałem znowu zejść na dół, chciałem przylecieć do 20 000 osób. Fajnie, że to przeciągnęli [opóźnienie startu 3. serii – przyp. red.] i że wiatr opadł.

— skomentował. Stefan Kraft podkreślił również, że nigdy wcześniej nie uczestniczył w piękniejszej ceremonii wręczenia medali. Austriak wraz z kibicami dumnie odśpiewał hymn swojego kraju.

— Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiej ceremonii wręczenia nagród. Przez cały dzień było dużo napięcia, ponieważ konkurs był ciągle przekładany przez wiatr. Serce wciąż biło szybciej. To była zdecydowanie najpiękniejsza ceremonia wręczenia nagród.

— przyznał mistrz świata w lotach narciarskich.

StefanKraft MSLBadMitterndorfKulm2024 fotJuliaPiatkowska2 300x201 - Stefan Kraft zdobył brakujący złoty krążek w swojej kolekcji. ,,To jest uzależniające, chcesz tego doświadczać raz za razem”
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Triumf w mistrzostwach świata w lotach był jedynym, którego w swojej bogatej kolekcji nie miał Stefan Kraft. Dotychczas Austriak zarówno z igrzysk olimpijskich, jak i mistrzostw świata przynajmniej raz wrócił ze złotym medalem – jest trzykrotnym indywidualnym mistrzem świata, a podczas igrzysk olimpijskich w 2022 roku wraz z drużyną sięgnął po krążek najcenniejszego kruszcu. Na swoim koncie ma również dwie Kryształowe Kule i trzy Małe kryształowe kule za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach narciarskich. Ponadto Kraft może poszczycić się wygraną w Turnieju Czterech Skoczni oraz dwukrotnym triumfem w Raw Air. Austriak jednak nie zamierza spocząć na laurach i jest głodny dalszych sukcesów.

— Cieszenie się czymś takim jak dziś, po zdobyciu tytułu mistrza świata w lotach,  jest uzależniające, chcesz tego doświadczać raz za razem. To świetna zabawa, tak bardzo lubię to robić. I zawsze jest coś do osiągnięcia.

— przyznał Kraft.

Igrzyska Olimpijskie są jedyną imprezą, z której Kraft wracał bez indywidualnego medalu. Jak wspomnieliśmy, jedyny krążek, który udało mu się wywalczyć na co czteroletniej imprezie był ten wywalczony wraz z kolegami z drużyny w 2022 roku. Kolejne igrzyska odbędą się już w 2026 roku we włoskim Mediolanie.

— Teraz mam ustalony cel na następne Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, bez względu na to, jak będę skakać, chcę ponownie wziąć udział. I jestem szczęśliwy, że mogę to zrobić. A Igrzyska Olimpijskie w Europie i tak są moim wielkim celem.

— podkreślił Kraft.

 

Anna Fergisz,
źródło: kleinezeitung.at

Dodaj komentarz