You are currently viewing Peter Prevc po sezonie zakończy sportową karierę! Szokujące informacje ze Słowenii
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Peter Prevc po sezonie zakończy sportową karierę! Szokujące informacje ze Słowenii

Zaskakująca informacja dotarła do nas ze Słowenii. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Planicy, najbardziej utytułowany słoweński skoczek narciarski Peter Prevc ma ogłosić zakończenie sportowej kariery. 31-latek zamierza rywalizować do końca sezonu 2023/2024 i oddać swoje ostatnie skoki właśnie podczas finału sezonu (w dniach 21-24 marca) na obiekcie do lotów w Planicy.

 

Prevc Peter WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Peter Prevc po sezonie zakończy sportową karierę! Szokujące informacje ze Słowenii
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Informację o planowanej na godzinę 13:00 konferencji prasowej podały już największe słoweńskiej media, na czele z publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym RTV Slo. Podczas spotkania z mediami Peter Prevc ma ogłosić, że po sezonie 2023/2024 zakończy karierę skoczka narciarskiego. To bardzo zaskakująca informacja, tym bardziej że w aktualnym sezonie Pucharu Świata 31-latek zajmuje solidne trzynaste miejsce, a w perspektywie miałby zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie we Włoszech w 2026 roku. Tej zimy najstarszy z braci Prevc najlepiej spisał się podczas konkursu w Wiśle, gdzie zajął piątą pozycję.

Wybitny słoweński skoczek ma na swoim koncie mnóstwo spektakularnych sukcesów, a swój ogromny talent zasygnalizował już w wieku juniorskim. W 2009 roku w Szczyrbskim Jeziorze (Słowacja) zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów, a tego samego roku w Szczyrku wywalczył złoty medal Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Jeszcze w grudniu tego samego roku zadebiutował w zawodach Pucharu Świata, zajmując 22. miejsce w Lillehammer. Swoje pierwsze podium wywalczył w marcu 2013 roku, zajmując trzecie miejsce na lotach w Planicy. 12 stycznia 2014 roku w Tauplitz / Bad Mitterndorf po raz pierwszy triumfował w zawodach PŚ. Nieco ponad rok później w Vikersund ustanowił ówczesny rekord świata w długości lotu i jako pierwszy skoczek narciarski w historii doleciał do granicy 250. metra.

FreundPrevcGangnes KrysztalowaKula fotJuliaPiatkowska2016 300x204 - Peter Prevc po sezonie zakończy sportową karierę! Szokujące informacje ze Słowenii
Peter Prevc z Kryształową Kulą, w środku (fot. Julia Piątkowska)

Życiową zimą była dla niego ta z lat 2015-2016, kiedy to Prevc wygrał aż 15 z 29 indywidualnych konkursów PŚ, zgarniając tym samym ponad 50 procent zwycięstw. W tamtym sezonie jako podopieczny trenera Gorana Janusa zdobył też rekordową liczbę 2303 punktów i jako totalny dominator zdobył Kryształową Kulę. Ponadto w sezonach 2013/2014 i 2014/2015 w klasyfikacji generalnej PŚ zajmował drugie miejsce, ustępując jedynie Kamilowi Stochowi i Severinowi Freundowi (podczas rywalizacji z Niemcem zdobył tyle samo punktów, ale to Niemiec zgarnął „kryształ” mając więcej indywidualnych zwycięstw). Prevc trzykrotnie zdobywał także małą Kryształową Kulę za Puchar Świata w lotach. Łącznie w pucharowych konkursach zanotował jak dotąd 23 zwycięstwa i 57 podiów. Szansę na poprawienie tego znakomitego będzie miał do końca sezonu 2023/2024, ponieważ swoje ostatnie oficjalnej skoki ma zamiar oddać podczas finału Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Wcześniej ma jednak szansę wziąć udział jeszcze w 20 konkursach (w Lake Placid, Sapporo, Oberstdorfie, Lahti, Oslo, Trondheim i Vikersund).

Prevc ma również wielki worek trofeów i medali także z innych prestiżowych imprez sportowych. Na swoim koncie ma dwa indywidualne medale olimpijskie, które zdobył w 2014 roku w Soczi. Do srebra na normalnej skoczni i brązu na dużej, dołożył jeszcze złoto wywalczone wraz z drużyną mieszaną w Pekinie w 2022 roku. W Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym również indywidualnie sięgał po srebro i brąz (w Val di Fiemme w 2013 r.). W 2016 roku w Bad Mitterndorf został mistrzem świata w lotach narciarskich, a dwa lata wcześniej w Harrachovie poleciał po brąz. Ponadto w życiowym sezonie 2015/2016 został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni.

Wszystkie sportowe sukcesy Petera Prevca >>>  

 

Bartosz Leja,
źródło: rtvslo.si

 

Dodaj komentarz