You are currently viewing Fińska kadra kobiet krytykuje zmianę w programie PŚ w Lahti. „Mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych”
Finki: Julia Kykkänen i Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Fińska kadra kobiet krytykuje zmianę w programie PŚ w Lahti. „Mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych”

Po odwołaniu zawodów Pucharu Świata w Szczyrku Międzynarodowa Federacja Narciarska zaczęła szukać miejsca, w którym będzie można rozegrać dodatkowy konkurs elity. Ostatecznie padło na Lahti, które w piątek ugości indywidualne zmagania kobiet i mężczyzn. Taka decyzja działaczy FIS wymusiła zmiany w programie zawodów, na które krytycznie zareagowała fińska kadra kobiet.

 

Lahti Salpausselka2023 fotWeronikaBrodowska 300x200 - Fińska kadra kobiet krytykuje zmianę w programie PŚ w Lahti. "Mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych"
Kompleks skoczni Salpausselkä w Lahti (fot. Weronika Brodowska)

Po odwołaniu konkursu indywidualnego w Szczyrku działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zaczęli szukać miejscowości, która będzie w stanie ugościć dodatkowe, „zastępcze” zawody. Wybór padł na fińskie Lahti, do którego najlepsi skoczkowie i najlepsze skoczkinie świata zawitają już za dwa tygodnie. Na Salpausselce rozegrane zostaną więc trzy konkursy mężczyzn (dwa indywidualne i drużynówka) i jeden konkurs kobiet. Taka decyzja oficjeli FIS wymusiła jednak zmiany w programie zmagań, a konkurs pań pierwotnie zaplanowany na 1 marca (piątek) na godz. 18:00 został przesunięty na godz. 9:00 rano. 

Zmiana w programie zawodów nie spodobała się nie tylko kibicom skoków narciarskich kobiet, ale i samym zawodniczkom. Krytycznie na decyzję FIS zareagowała fińska kadra kobiet na czele z trenerem drużyny Ossim-Pekką Valtą. – Jest to smutna sprawa dla kobiet. Zasługiwały na szansę skakania w zawodach wieczorem. Oczywiście mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych. To transmisje telewizyjne określają czasy rozgrywania konkursów i to właśnie tutaj widać różnicę między mężczyznami i kobietami – ubolewa Fin.

Valta dodał, że rozmawiał z Jenny Rautionaho i Julią Kykkänen na temat zmiany w programie zawodów. Trener zdradził, że zawodniczki były tym rozdrażnione, ale są profesjonalistkami, więc dostosują się do wcześniejszej pory rozgrywania konkursu. – Zarówno jedna jak i druga w pełni skupiają się na zawodach. Oczywiście chciały, aby pierwotny harmonogram konkursu został zachowany – zdradza szkoleniowiec. – Dla młodych dziewcząt byłaby to świetna okazja, aby obejrzeć zawody kobiet w skokach narciarskich wieczorem czy to przed telewizorem czy to na stadionie – dodaje Pekka Valta.

Jenny Rautionaho 3 fotZuzaJaneczek 300x199 - Fińska kadra kobiet krytykuje zmianę w programie PŚ w Lahti. "Mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych"
Jenny Rautionaho (fot. Zuzanna Janeczek)

Szef komitetu organizacyjnego zawodów Lahti Ski Games potwierdza, że zmiana w programie wymuszona była prawami telewizyjnymi. – Kiedy otrzymaliśmy pytanie od FIS, czy możemy zorganizować dodatkowy konkurs mężczyzn, program właściwie sam się zmieniłW tle FIS i Infront przeglądali okienka czasowe i możliwości kiedy można pokazać konkursy w telewizji. Od tego momentu zmiany w programie zaczęły nabierać kształtu – przyznaje Tami Kiuru. – Jest to niefortunna zmiana dla kobiet. Zwłaszcza, że zainteresowanie wynikami naszych skoczkiń stale wzrasta – mówi działacz.

Kuriozalny powód przesunięcia zawodów kobiet podał dyrektor zawodów Pucharu Świata mężczyzn, Sandro Pertile. – To względy logistyczne. Konkurs kobiet musi zostać przeprowadzony przed rozpoczęciem zmagań mężczyzn. Zespoły korzystają z tych samych smarowni i szatni – mówi Włoch. – Nikt nie mówił nic o względach logistycznych, nie rozmawialiśmy na ten temat – skomentował trener fińskiej kadry kobiet.

 

Weronika Brodowska,
źródło: yle.fi

Dodaj komentarz