You are currently viewing Pięciu Polaków na starcie PK w Brotterode, Andrzej Stękała wycofany. W składzie medalista MŚ Juniorów [AKTUALIZACJA]
Tymoteusz Amilkiewicz (fot. Jure Makovec)

Pięciu Polaków na starcie PK w Brotterode, Andrzej Stękała wycofany. W składzie medalista MŚ Juniorów [AKTUALIZACJA]

Skoczkowie po dwóch tygodniach przerwy powracają do rywalizacji w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Na starcie „drugoligowych” zmagań w niemieckim Brotterode pojawi się pięciu Biało-Czerwonych. W tym gronie będzie trzech reprezentantów polskiej kadry B trenera Davida Jiroutka, jeden zawodnik podhalańskiej grupy bazowej oraz jeden junior.

 

Poprzednie zawody zimowego Pucharu Kontynentalnego rozegrano w Norwegii. Najpierw ze względu na warunki atmosferyczne przełożono tam zmagania z Reny do Lillehammer, a następnie z powodu zbyt mocnego wiatru dwa konkursy zaplanowano na niedzielę (4 lutego). W pierwszym z nich najlepszy okazał się nasz reprezentant Maciej Kot, któremu w czołowej trójce towarzyszyli Fredrik Villumstad (Norwegia) oraz Maksim Bartolj (Słowenia). W drugim na czele stawki zameldował się Maximilian Ortner (Austria), a podium uzupełnili: jego rodak Jonas Schuster i kolejny z Polaków – Jakub Wolny.

Po udanych startach w narciarskiej „drugiej lidze” mogło się wydawać, że Kot lub Wolny dołączą do składu na zawody Pucharu Świata w amerykańskim Lake Placid i japońskim Sapporo. Tak się jednak nie stało i dopiero przed wylotem do Japonii, do ekipy trenera Thomasa Thurnbichlera trafił Klemens Murańka. 29-latek zastąpił w drużynie zmagającego się ze sporym sportowym kryzysem Pawła Wąska. Dodajmy, że to właśnie Murańka jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju w „generalce” PK (zajmuje 19. miejsce).

Rywalizację w drugoligowym cyklu będą za to kontynuować inni podopieczni trenera Davida Jiroutka z kadry B. W tym gronie będzie wspomniany Wolny, a także Kacper Juroszek i Jan Habdas. Nie zabraknie także Kota. Pięcioosobowy skład uzupełni Tymoteusz Amilkiewicz, który był wyraźnym liderem polskiego zespołu podczas zakończonych niedawno Mistrzostw Świata Juniorów w słoweńskiej Planicy. 19-latek zajął tam piąte miejsce, a wraz z kolegami wywalczył brązowy medal w konkursie drużynowym. Teraz utalentowany skoczek powróci do zawodów Pucharu Kontynentalnego po prawie rocznej przerwie. Jak dotąd Amilkiewicz startował w narciarskiej „drugiej lidze” jedynie na Wielkiej Krokwi (HS-140) w Zakopanem. Zarówno w 2022, jak i 2023 roku plasował się jednak poza finałową trzydziestką (49., 39. i 47. miejsce). Czy tym razem wywalczy premierowe punkty?

AKTUALIZACJA: Polski Związek Narciarski poinformował dziś poprzez portal X/Twitter, że z przyczyn zdrowotnych wycofany ze startów w Niemczech został Andrzej Stękała – aktualnie 30. zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego 2023/2024.

Międzynarodową stawkę w niemieckim Brotterode czekają dwa konkursy indywidualne. W dniach 17-18 lutego (sobota-niedziela) zawodnicy zmierzą się na dużym obiekcie Inselbergschanze HS-117 (K-105).

 

Skład reprezentacji Polski na PK w Brotterode:

 • Jakub Wolny (23. miejsce w PK 2023/2024),
 • Maciej Kot (25. miejsce w PK 2023/2024),
 • Kacper Juroszek (39. miejsce w PK 2023/2024),
 • Jan Habdas (50. miejsce w PK 2023/2024),
 • Tymoteusz Amilkiewicz.

Program PK w Brotterode:

 • 17 lutego 2024 r. (sobota):
  • 13:00 – oficjalny trening,
  • 15:00 – konkurs indywidualny.
 • 18 lutego 2024 r. (niedziela):
  • 9:00 – seria próbna,
  • 10:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz