You are currently viewing PK Brotterode: Triumf Påla-Håkona Bjørtomta, Polacy w trzeciej dziesiątce zawodów
Pål-Håkon Bjørtomt (fot. Marek Morys)

Pål-Håkon Bjørtomt utrzymał prowadzenie z pierwszej serii konkursowej i zwyciężył w sobotnich zmaganiach na skoczni Inselbergschanze (K-105 / HS-117) w Brotterode. Tuż za nim uplasował się jego rodak Fredrik Villumstad, a podium uzupełnił Niemiec Luca Roth. Najlepszy z Polaków Kacper Juroszek zakończył zmagania w trzeciej dziesiątce.

Pål-Håkon Bjørtomt utrzymał prowadzenie po pierwszej serii i po raz pierwszy w karierze zwyciężył w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Norweg po próbach na odległości 112 i 114 metrów odniósł triumf nad drugim Fredrikiem Villumstadem (105,5 / 114,5 m) o 1,3 punktu. Podium uzupełnił reprezentant gospodarzy Luca Roth (104 / 112 m), który do zwycięzcy stracił 7,9 punktu.

W czołowej dziesiątce zawodów uplasowali się kolejno Ziga Jelar (101,5 / 111,5 m), Constantin Schmid (102,5 / 111,5 m), Adrian Tittel (111,5 / 105,5 m), Robert Johansson (101,5 / 113,5 m), Jonas Schuster (100,5 / 113 m), Matija Vidic (101 / 109,5 m) i Anders Haare (98,5 / 116 m). Z powodu nieregulaminowego kombinezonu zdyskwalifikowany został wicelider cyklu – Austriak Clemens Leitner.

Najwyżej sklasyfikowanym Biało-Czerwonym był Kacper Juroszek (90,5 / 100 m), który w sobotnich zmaganiach na skoczni w Brotterode zakończył rywalizację na 24. pozycji. Jan Habdas (89,5 / 95 m) względem pierwszej serii awansował o dwa oczka, kończąc tym samym zmagania na 28. miejscu.

Poza finałem znalazło się trzech z pięciu startujących Polaków w Brotterode. Tymoteusz Amilkiewicz był 32. (87 m), 33. Jakub Wolny (85,5 m) i 34. Maciej Kot (87,5 m). Warto zaznaczyć, że na starcie zawodów pojawiło się zaledwie 36 zawodników.

Kilka dni temu Polski Związek Narciarski poinformował poprzez portal X/Twitter, że z przyczyn zdrowotnych wycofany ze startów w Niemczech został Andrzej Stękała, przy którego nazwisku w trakcie zawodów odnotowano napis DNS („did not start”).

Seria finałowa została przeprowadzona z 7. belki startowej, a pierwsza z 5.

Wyniki pierwszej serii dostępne są TUTAJ>>>
Pełne wyniki końcowe dostępne będą wkrótce TUTAJ>>>

Aktualna klasyfikacja generalna cyklu Pucharu Kontynentalnego znajduje się TUTAJ. Na niedzielę zaplanowano kolejne zawody drugiej ligi w Brotterode. Pierwsza seria konkursowa rozpocznie się o godzinie 10:00. Kolejny weekend drugoligowych zmagań odbędzie się w dniach 24-25 lutego w amerykańskim Iron Mountain.