You are currently viewing Czterech Polaków polata w Oberstdorfie. Thurnbichler: „Murańka nie czuje się w stu procentach pewny”
Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Czterech Polaków polata w Oberstdorfie. Thurnbichler: „Murańka nie czuje się w stu procentach pewny”

Tuż po zawodach Pucharu Świata w japońskim Sapporo, polscy skoczkowie mieli wrócić do Polski przez lotnisko we Frankfurcie. W związku z tym, że w Niemczech trwają jednak strajki linii lotniczych, polska ekipa nie miała możliwości przedostania się do kraju i tym samym od razu wyruszy na kolejne zmagania, które odbędą się w Oberstdorfie. Ponadto trener Thomas Thurnbichler przekazał, że obiekcie do lotów narciarskich pojawi się tam tylko czterech jego podopiecznych. Ze składu wypadł Klemens Murańka.

 

W japońskim Sapporo najmocniejszymi ogniwami reprezentacji Polski byli Dawid Kubacki oraz Aleksander Zniszczoł, którzy w poszczególnych konkursach na dużym obiekcie Okurayama (K-123 / HS-137) zajmowali kolejno ósme i czternaste miejsce. Ta dwójka dwukrotnie znajdowała się zresztą w finałowej trzydziestce. Kubacki i Zniszczoł zanotowali także 25. miejsce. Ponadto dwukrotnie w drugiej dziesiątce stawki meldował się Kamil Stoch (dwunaste i osiemnaste miejsce). Klemens Murańka jak i Piotr Żyła wylecieli z Kraju Kwitnącej Wiśni bez żadnych zdobyczy punktowych do klasyfikacji generalnej cyklu. Ponadto Żyła został w drugim konkursie zdyskwalifikowany za niewymiarowy kombinezon (jeszcze przed skokiem).

Spoglądając na ostatnie wyniki reprezentantów Polski, można założyć, że loty narciarskie w niemieckim Oberstdorfie będą dla nich szczególnym wyzwaniem. Trener Thomas Thurnbichler w porozumieniu ze sztabem szkoleniowym (w Japonii nad Biało-Czerwonym czuwał jego asystent Wojciech Topór) zdecydował, że na Heini-Klopfer-Skiflugschanze (K-200 / HS-235) pojawi się czterech jego podopiecznych. Będą to: Zniszczoł, Kubacki, Żyła i Stoch, którzy w pucharowej „generalce” plasują się aktualnie w trzeciej dziesiątce stawki. Na starcie w Niemczech nie zobaczymy za to Murańki.

Klemens był ujęty w planie na Oberstdorf, natomiast nie czuje się w stu procentach pewny, by wziąć udział w lotach narciarskich, więc postanowiliśmy, że wróci do dom

– tłumaczy austriacki szkoleniowiec Polaków.

Dodajmy, że reprezentacja naszego kraju miała w planach przed Oberstdorfem powrót do Polski. Z przyczyn niezależnych Biało-Czerwoni udadzą się jednak prosto do kolejnej pucharowej destynacji.

Z powodu strajków niemieckich linii lotniczych Lufthansa, pojawiły się pewne problemy na drodze powrotnej z Japonii. Plan zakładał, że zawodnicy wrócą do domów w poniedziałkowy wieczór, by we wtorek odpocząć i spędzić czas z rodziną. Strajki sprawiły jednak, że ekipa utknęła we Frankfurcie. Postanowiliśmy, by stamtąd udać się prosto do Oberstdorfu, co było prostszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie zawodnicy wróciliby we wtorek wieczór do domów, by w środę rano znów ruszać do Niemiec. Zdecydowaliśmy, by uniknąć stresu związanego z podróżami. Zawodnicy wyszli z inicjatywą, by udać się prosto do Oberstdorfu. Naprawdę doceniam tę decyzję, jest ona najlepsza w kontekście przygotowań do zawodów. Mniej podróżowania i więcej regeneracji. Już we wtorek dotrą do Oberstdorfu

– dodał Thurnbichler, który zresztą nie był obecny na ostatnich pucharowych zawodów.

W tym czasie miał się skupić na indywidualnym treningu z Pawłem Wąskiem (a także Tomasze Pilchem), którego forma pozostawiała w ostatnich tygodniach sporo do życzenia.

Wykonałem z nimi pięć sesji treningowych. Chciałem, aby szczególnie Paweł nabrał więcej pewności w swoich skokach. Pracowaliśmy nad symetrią w jego locie i techniką i mogę powiedzieć, że prezentował się naprawdę solidnie. Sam był całkiem zadowolony po tych treningach. Jeśli będzie w dobrej formie, powróci do Pucharu Świata w Lahti. Teraz wygląda to obiecująco, ale decyzję podejmiemy po jego kolejnych dwóch treningach z trenerem Krzysztofem Miętusem w Zakopanem

– podkreślił 34-letni trener polskiej kadry A.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w lotach w Oberstdorfie:

 • Aleksander Zniszczoł (23. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Dawid Kubacki (24. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Piotr Żyła (25. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Kamil Stoch (27. miejsce w PŚ 2023/2024).

Program PŚ w lotach w Oberstdorfie i plan transmisji:

 • 22 lutego 2024 r. (czwartek):
  • 14:15 – oficjalny trening HS-235,
  • 16:40 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player).
 • 23 lutego 2024 r. (piątek):
  • 15:45 – konkurs duetów HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 24 lutego 2024 r. (sobota):
  • 14:30 – seria próbna HS-235,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 25 lutego 2024 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player),
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).

 

źródło: materiały prasowe PZN

 

Dodaj komentarz