You are currently viewing Dziewięciu Niemców na lotach w Oberstdorfie. Geiger: „Tej skoczni jeszcze nie rozpracowałem”
Niemieccy medaliści MŚ w lotach, od lewej: Wellinger, Leyhe, Geiger, Paschke (fot. Julia Piątkowska)

Dziewięciu Niemców na lotach w Oberstdorfie. Geiger: „Tej skoczni jeszcze nie rozpracowałem”

W czasie najbliższych zawodów Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, rolę gospodarzy będą pełnić Niemcy. Trener Stefan Horngacher w porozumieniu ze szkoleniowcami pozostałych grup szkoleniowych zdecydował o dziewięcioosobowym składzie na loty w Oberstdorfie. W gronie nominowanych będą oczywiście skoczkowie, którzy do tej pory startowali w zawodach najwyższej rangi, a także zawodnicy grupy krajowej.

 

Oberstdorf HeiniKlopferSkiflugschanze 2022 fotAnnaLibera4 300x200 - Dziewięciu Niemców na lotach w Oberstdorfie. Geiger: "Tej skoczni jeszcze nie rozpracowałem"
Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie (fot. Anna Libera)

Jeszcze kilkanaście dni temu organizatorzy zawodów Pucharu Świata w lotach w Oberstdorfie nie byli pewni, czy uda im się przygotować skocznię do zmagań. Wszystko przez wysokie temperatury powietrza, przez które trudno było przygotować naśnieżony zeskok na „mamucim” obiekcie im, Heiniego Klopfera (K-200 / HS-235). Teraz jest już pewne, że rywalizacja w niemieckiej Bawarii dojdzie do skutku.

Trener Stefan Hornagcher przyzwyczaił do tego, że stawia na zaprawionych w pucharowym boju zawodników. Stąd też jego decyzja o nominacjach dla sześciu skoczków, którzy startowali także w poprzednich konkursach w japońskim Sapporo. W tym gronie jest oczywiście Andreas Wellinger, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje trzecie miejsce i wciąż liczy się w walce o Kryształową Kulę. W Oberstdorfie zobaczymy także Karla Geigera i Piusa Paschke, którzy w ostatnich tygodniach częściej zawodzą, jednak nadal mieszczą się w czołowej szóstce pucharowej „generalki”. Wśród wybrańców Horngachera będą również: Stephan Leyhe, Philipp Raimund oraz Felix Hoffmann, który dołączył do zmagań narciarskiej elity w niemieckim Willingen i ma za sobą udane starty w amerykańskim Lake Placid i Sapporo.

FinnBraun fotZuzannaJaneczek 300x200 - Dziewięciu Niemców na lotach w Oberstdorfie. Geiger: "Tej skoczni jeszcze nie rozpracowałem"
Finn Braun (fot. Zuzanna Janeczek)

Do Pucharu Świata powróci Martin Hamann, który punktował bardzo regularnie od początku zimowego sezonu 2023/2024. Po niemieckiej części Turnieju Czterech Skoczni pojawiał się jednak wyłącznie w konkursach „drugoligowego” Pucharu Kontynentalnego. Szansę otrzymają ponadto najmłodsi z całego grona – 24-letni Luca Roth oraz 22-letni Finn Braun. Dla obu będzie to oficjalny debiut w lotach narciarskich, choć pierwszy z nich był już przedskoczkiem podczas Pucharu Świata w lotach na „mamucie” w Oberstdorfie. Ponadto Roth wywalczył trzeci stopień podium podczas niedawnych zawodów PK w Brotterode. Zaskoczeniem może być jednak nominacja dla Brauna, który w ostatnich tygodniach nie zachwycał formą w zawodach FIS, a także nieobecność Constantina Schmida, tym bardziej że niemiecki sztab szkoleniowy nie wykorzystał w pełni dziesięcioosobowej kwoty startowej.

Oprócz naszej drużyny startującej zazwyczaj w Pucharze Świata, po raz drugi tej zimy skorzystamy także z naszej grupy krajowej. Ponieważ na skoczniach do lotów narciarskich nie są możliwe nieoficjalne treningi, skorzystamy też z okazji, aby wprowadzić naszych młodych sportowców w świat lotów narciarskich na stosunkowo przystępnym obiekcie w Oberstdorfie. Podczas Mistrzostw Świata  w lotach na Kulm, moi zawodnicy wywalczyli imponujące wyniki. Wróciliśmy do domu z dwoma medalami, co daje nam motywację do dalszych wyzwań. Liczymy też na dodatkowy zastrzyk energii dzięki dopingowi naszych kibiców na trybunach. Jesteśmy gotowi i z wielką niecierpliwością jedziemy do Oberstdorfu

– podkreślił trener Horngacher cytowany przez Niemiecki Związek Narciarski (DSV). Przypomnijmy, że w styczniu w Bad Mitterndorf srebrny medal MŚ w lotach wywalczył Andreas Wellinger, a po brąz sięgnęła niemiecka drużyna (Paschke, Geiger, Leyhe, Wellinger).

Pierwsze loty w sezonie na skoczni Kulm były dla mnie bardzo udane. Będę nadal pracować nad swoimi występami w Oberstdorfie, aby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność skoków. Kiedy lata się na nartach, zawsze wyzwaniem jest jechać o dziesięć kilometrów na godzinę szybciej i lecieć sto metrów dalej. Oznacza to, że musisz przyjąć właściwą pozycję, a na skoczni w Oberstdorfie ze względu na niewielki kąt nachylenia progu nie jest to takie proste. Dlatego ważne jest, aby znaleźć równowagę podczas najazdu i niczego nie przyspieszać, aż do momentu kiedy wszystko zacznie dobrze funkcjonować. Wtedy można naprawdę przyspieszyć po około stu metrach i polecieć jak najdalej

– tłumaczy 28-letni Wellinger.

Loty narciarskie będą zapewne sporym wyzwaniem dla bohatera miejscowej publiczności, czyli pochodzącego z Oberstdorfu Karla Geigera. 31-latek, który wygrał dwa grudniowe konkursy PŚ w Klingenthal, od tego czasu bezskutecznie próbuje powrócić do ówczesnej dyspozycji. Ponadto w Willingen i Lake Placid trzykrotnie nie awansował nawet do serii finałowej. Promyczkiem nadziei może być dla niego dwunaste miejsce wywalczone w niedzielnych zawodach w Sapporo.

Dla mnie skocznia narciarska im. Heiniego Klopfera to obiekt, którego jeszcze tak naprawdę nie rozpracowałem. Sporo tam już skakałem, ale jak dotąd brakowało mi czegoś, co pozwoliłoby mi się tam rozkręcić. Rozbieg jest tam bardzo stromy, ale przejście do progu jest stosunkowo długie, a sam próg ma mały kąt nachylenia. Jak dotąd miałem tam problemy z równowagą, ale jestem zmotywowany i pewny, że uda mi się przenieść dobre samopoczucie z Japonii. Niedziela w Sapporo była dla mnie bardzo produktywnym i ważnym dniem

– zaznaczył Geiger.

 

Skład reprezentacji Niemiec na PŚ w lotach w Oberstdorfie:

 • Andreas Wellinger (3. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Karl Geiger (5. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Pius Paschke (6. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Stephan Leyhe (16. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Philipp Raimund (17. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Martin Hamann (39. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Felix Hoffmann (41. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Finn Braun,
 • Luca Roth.

Program PŚ w lotach w Oberstdorfie i plan transmisji:

 • 22 lutego 2024 r. (czwartek):
  • 14:15 – oficjalny trening HS-235,
  • 16:40 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player).
 • 23 lutego 2024 r. (piątek):
  • 15:45 – konkurs duetów HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 24 lutego 2024 r. (sobota):
  • 14:30 – seria próbna HS-235,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 25 lutego 2024 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player),
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz