You are currently viewing Norwegowie z Granerudem, ale bez Stöckla na lotach w Oberstdorfie. Konflikt w kadrze trwa
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Norwegowie z Granerudem, ale bez Stöckla na lotach w Oberstdorfie. Konflikt w kadrze trwa

Norwescy skoczkowie pojawią się na zawodach Pucharu Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie w sześcioosobowym składzie. Będzie w nim powracający do rywalizacji Halvor Egner Granerud, który w ostatnich tygodniach poszukiwał zagubionej formy. Do Niemiec nie pojedzie jednak trener Alexander Stöckl, którego posada jak się wydaje – wisi na włosku. Sami zawodnicy nie ukrywają, że oczekują od rodzimej federacji zmian.

 

Marius Lindvik Johann Andr Forfang 300x200 - Norwegowie z Granerudem, ale bez Stöckla na lotach w Oberstdorfie. Konflikt w kadrze trwa
Marius Lindvik i Johann André Forfang (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Jak już informowaliśmy, kadra norweskich skoczków wystosowała do Norweskiego Związku Narciarskiego pismo, w którym zawodnicy domagają się zmian w sztabie szkoleniowym. Skoczkowie wyrazili duże niezadowolenie wynikami osiąganymi w tym sezonie, a także postawą trenera Alexandra Stöckla, który według nich nie ma sposobu na sportowy kryzys. Afera, która wybuchła wewnątrz kadry „Wikingów” mogła zaskakiwać tym bardziej, że jak dotąd ekipa z Kraju Fiordów wydawała się być doskonale zgrana z austriackim szkoleniowcem. Dodajmy, że Stöckl jest trenerem Norwegów od 2011 roku i odnosił ze swoimi podopiecznymi wielkie sukcesy.

Obecna zima nie jest jednak dla nich szczytem marzeń, a najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w pucharowej klasyfikacji jest siódmy Marius Lindvik. Poza nim na podium w tym sezonie stawali także Kristoffer Eriksen Sundal oraz Johann Andre Forfang, który jako jedyny zdołał wygrać (w Willingen). I to właśnie on w imieniu całej drużyny zasygnalizował rodzimej federacji, że w sztabie są potrzebne szybkie zmiany i to już przed wiosną. Sam Stöckl wyrażał w norweskich mediach spore zaskoczenie taką sytuacją i ze względu na wewnętrzne napięcia nie pojawił się w gnieździe trenerskim w niemieckim Willingen, amerykańskim Lake Placid oraz japońskim Sapporo.

AlexanderStoeckl PSRuka2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Norwegowie z Granerudem, ale bez Stöckla na lotach w Oberstdorfie. Konflikt w kadrze trwa
Alexander Stöckl (fot. Julia Piątkowska)

Po rywalizacji w Kraju Kwitnącej Wiśni austriacki trener Norwegów odbył rozmowę ze swoimi podopiecznymi, jednak jak poinformowały norweskie media nie przyniosła ona przełomu. Co więcej, Stöckl stwierdził, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska, dopóki decyzji o jego odwołaniu nie podejmie Norweski Związek Narciarski. A federacja, w której imieniu wciąż działa ustępujący dyrektor sportowy Clas Brede Bråthen (odchodzi ze stanowiska po zakończeniu sezonu) nadal liczy na załagodzenie konfliktu.

Co ciekawe, według norweskich mediów jeszcze kilka dni temu sam Stöckl i Bråthen twierdzili, że wybierają się do Oberstdorfu. Obaj nie wykluczali też radykalnych zmian w nominacjach na te zawody, sugerując że w Niemczech szansę powinni dostać inni skoczkowie. Finalnie wydaje się, że na swoim postawili skoczkowie, którzy aktualnie stanowią o sile norweskiej kadry narodowej. Tym samym na lotach na skoczni im. Heiniego Klopfera (K-200 / HS-235) zaprezentują się: Marius Lindvik, Johann Andre Forfang, Kristoffer Eriksen Sundal, Sindre Ulven Jørgensen, Robin Pedersen, a także Halvor Egner Granerud.

Ostatni z wymienionych w poprzednim sezonie zdobył Kryształową Kulę, a w obecnej pucharowej kampanii zajmuje dopiero 22. miejsce (tylko trzy razy był w czołowej dziesiątce i trzy razy nie awansował do finałowej serii). Z powodu niezadowalających wyników zdecydował się na przerwę w startach i nie pojawił się w Willingen, Lake Placid i Sapporo. Sam Granerud podkreślił, że w wewnętrznych sporze w norweskiej kadrze jest po stronie Forfanga i reszty zawodników, którzy chcą zmian.

Jest naszym mężem zaufania i wypowiada się w imieniu całej naszej grupy

– powiedział Granerud cytowany przez portal VG.no.

 

Skład reprezentacji Norwegii na PŚ w lotach w Oberstdorfie:

 • Marius Lindvik (7. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Johann Andre Forfang (14. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Kristoffer Eriksen Sundal (18. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Halvor Egner Granerud (22. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Sindre Ulven Jørgensen (42. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Robin Pedersen (47. miejsce w PŚ 2023/2024).

Program PŚ w lotach w Oberstdorfie i plan transmisji:

 • 22 lutego 2024 r. (czwartek):
  • 14:15 – oficjalny trening HS-235,
  • 16:40 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player).
 • 23 lutego 2024 r. (piątek):
  • 15:45 – konkurs duetów HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 24 lutego 2024 r. (sobota):
  • 14:30 – seria próbna HS-235,
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 25 lutego 2024 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje HS-235 (Eurosport 1, Player),
  • 16:00 – konkurs indywidualny HS-235 (TVN, Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: skiforbundet.no / 

 

Dodaj komentarz