You are currently viewing Polskie skoczkinie wystartują w Pucharze Świata w Lahti. Na kogo postawił trener Rodlauer?
Anna Twardosz i Nicole Konderla (fot. Anna Karczewska / PZN)

Polskie skoczkinie wystartują w Pucharze Świata w Lahti. Na kogo postawił trener Rodlauer?

Kolejny konkurs Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich odbędzie się w fińskim Lahti. W międzynarodowej stawce, która zmierzy się na dużej skoczni Salpausselkä (K-116 / HS-130) zobaczymy trzy reprezentantki Polski. Czy którejś z Biało-Czerwonych uda się wywalczyć punkty do klasyfikacji generalnej?

 

Zmagania kobiet w fińskim Lahti będą zawierały jeden konkurs indywidualny. Początkowo miał się on odbyć w piątkowy wieczór, jednak organizatorzy w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską i Snowboardową (FIS) przesunęli go na godziny poranne. Skąd taka decyzja? Po odwołaniu konkursu PŚ mężczyzn w Szczyrku, działacze zaczęli szukać miejscowości, która będzie w stanie ugościć dodatkowe, „zastępcze” zawody. Wybór padł na fińskie Lahti, do którego najlepsi skoczkowie i najlepsze skoczkinie świata zawitają w dniach 1-3 marca. Na Salpausselce rozegrane zostaną więc trzy konkursy mężczyzn (dwa indywidualne i drużynówka) i jeden konkurs kobiet. Taka decyzja wymusiła jednak zmiany w programie zmagań, a konkurs pań pierwotnie zaplanowany na godz. 18:00 został przesunięty na godz. 9:00 rano.

Zmiana w programie zawodów nie spodobała się nie tylko kibicom skoków narciarskich kobiet, ale i samym zawodniczkom. Krytycznie na decyzję FIS zareagowała fińska kadra kobiet na czele z trenerem drużyny Ossim-Pekką Valtą.

Jest to smutna sprawa dla kobiet. Zasługiwały na szansę skakania w zawodach wieczorem. Oczywiście mężczyźni przodują w kontraktach telewizyjnych. To transmisje telewizyjne określają czasy rozgrywania konkursów i to właśnie tutaj widać różnicę między mężczyznami i kobietami

– ubolewał Fin w rozmowie z portalem Yle.fi.

Na poranne godziny rozgrywania zmagań będą się musiały nastawić także polskie skoczkinie. Na starcie pojawi się aktualna liderka kadry kobiet, Anna Twardosz. 22-latka jako jedyna zdobyła tej zimy punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zajmując w niemieckim Willingen 25. miejsce. Aktualnie w „generalce” plasuje sie na 50. miejscu z dorobkiem 6 punktów. W Kraju Tysiąca Jezior wystartuje także Pola Bełtowska. 17-latka od początku sezonu regularnie występuje w zawodach narciarskiej elity i jak dotąd trzykrotnie udało jej się przebrnąć przez kwalifikacje. W konkursach zajmowała jednak lokaty pod koniec czwartej dziesiątki stawki. Drugą szansę na udział w Pucharze Świata otrzyma z kolei Nicole Konderla. 22-latka wróciła do łask trenera Haralda Rodlauera i po wielu startach w „drugoligowym” Pucharze Interkontynentalnym pojawiła się ostatnio na zmaganiach „pierwszej ligi” w austriackim Hinzenbach. Tam w jednym z konkursów zajęła 35. miejsce, a w drugim nie pojawiła się po odpadnięciu w rundzie eliminacyjnej. Kolejna szansa na pierwsze pucharowe punkty tej zimy nadejdzie już w piątek w Lahti.

 

Skład reprezentacji Polski kobiet na PŚ w Lahti:

 • Anna Twardosz (50. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Pola Bełtowska,
 • Nicole Konderla.

Program PŚ kobiet w Lahti i plan transmisji:

 • 29 lutego 2024 r. (czwartek):
  • 14:30 – odprawa techniczna,
  • 16:00 – oficjalny trening HS-130,
  • 18:00 – kwalifikacje HS-130.
 • 1 marca 2024 r. (piątek):
  • 8:00 – seria próbna HS-130,
  • 9:00 – konkurs indywidualny HS-130 (Player).

 

Bartosz Leja, Weronika Brodowska
źródło: PZN / Yle.fi

 

Dodaj komentarz