You are currently viewing Kłopot bogactwa u Austriaków trwa. Daniel Huber nie wystąpi podczas PŚ w Lahti
Austriacy (od lewej: Huber, Fettner, Hoerl, Kraft), fot. Julia Piątkowska

Kłopot bogactwa u Austriaków trwa. Daniel Huber nie wystąpi podczas PŚ w Lahti

Austriacki Związek Narciarski potwierdził dziś składy na weekend Pucharu Świata w Lahti. Wśród panów do rywalizacji seniorskiej powróci Stephan Embacher, u pań zaś nie zabraknie najmocniejszych postaci drużyny Bernharda Metzlera.

 

Dziewiąte oraz szóste miejsce, a przy okazji najdłuższy jak do tej pory lot sezonu (240 m) – to dorobek Daniela Hubera z zeszłego weekendu Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Oberstdorfie. 31-letni Austriak nie dostał jednak szansy na występ w Lahti. Podobnie, jak Jonas Schuster, który bardzo dobrymi wynikami podczas Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain wywalczył swojej nacji powiększoną kwotę startową na ostatni period zmagań elity. Kogo wysłał więc na Salpausselkę Andreas Widhölzl?

Stephan Embacher fotJuliaPiatkowska 1 300x200 - Kłopot bogactwa u Austriaków trwa. Daniel Huber nie wystąpi podczas PŚ w Lahti
Stephan Embacher (fot. Julia Piątkowska)

Oczywistością jest powołanie Stefana Krafta, lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tej zimy wygrał już dziesięć konkursów najwyższej rangi i wciąż ma szansę na wyśrubowanie rekordu w tej kategorii (obecnie dzierży go Peter Prevc, 15 zwycięstw w sezonie). W Lahti pojawi się też Jan Hörl, będący na ten moment tuż za podium wyścigu o Kryształową Kulę. Zmagania w Oberstdorfie nie były jednak dla niego zbyt udane – w sobotę zajął 17. miejsce, a w niedzielę został zdyskwalifikowany. Kolejny skoczek na liście to Michael Hayböck, dla którego jest to jeden z najlepszych sezonów w karierze. Po niemal czteroletniej przerwie w końcu stanął na podium zawodów PŚ (3. miejsce w Innsbrucku).

Nie zabraknie także Manuela Fettnera, który od weekendu w Sapporo regularnie zaznacza swoją obecność w ścisłej światowej czołówce. Do Finlandii udał się również Daniel Tschofenig, wciąż walczący o ustabilizowanie swojej dyspozycji. Przyszedł też czas na powrót Stephana Embachera do rywalizacji w PŚ. 18-letni mistrz świata juniorów z Planicy tej zimy w zawodach najwyższej rangi występował trzykrotnie, z czego dwa konkursy skończyły się solidnymi punktami (13. miejsca w Innsbrucku oraz Zakopanem).

PucharSwiataKobiet Klingenthal2021 1konkurs fotJuliaPiatkowska EvaPinkelnig 300x200 - Kłopot bogactwa u Austriaków trwa. Daniel Huber nie wystąpi podczas PŚ w Lahti
Eva Pinkelnig (fot. Julia Piątkowska)

W żeńskiej ekipie nastąpiła jedna zmiana względem domowego weekendu w Hinzenbach. Eva Pinkelnig będzie miała kolejną okazję na odrobienie straty punktowej do Niki Prevc, liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kontynuować swój świetny sezon będzie także Jacqueline Seifriedsberger. W Lahti wystąpią również Marita Kramer i Lisa Eder, czyli „sąsiadki” z tabeli pucharowej (odpowiednio 13. i 14. miejsce w „generalce”). Szansę na występ w Kraju Tysiąca Jezior otrzymała też Chiara Kreuzer. Z PŚ wycofana została za to Julia Mühlbacher, którą zastąpi Hannah Wiegele, czwarta zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Interkontynentalnego.

 

Skład męskiej reprezentacji Austrii na Puchar Świata w Lahti (1-3 marca):

 • Stefan Kraft (1. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Jan Hörl (4. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Michael Hayböck (5. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Manuel Fettner (8. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Daniel Tschofenig (13. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Stephan Embacher (45. miejsce w PŚ 2023/2024).

Skład żeńskiej reprezentacji Austrii na Puchar Świata w Lahti (29 lutego – 1 marca):

 • Eva Pinkelnig (2. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Jacqueline Seifriedsberger (6. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Marita Kramer (13. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Lisa Eder (14. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Chiara Kreuzer (22. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Hannah Wiegele.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: ÖSV

Dodaj komentarz