You are currently viewing Dobre tygodnie Veroniki Jenčovej. „Po kontuzji moja forma wzrasta. Liczę na to, że tak będzie dalej”
Veronika Jenčová (fot. Jurij Kodrun)

Dobre tygodnie Veroniki Jenčovej. „Po kontuzji moja forma wzrasta. Liczę na to, że tak będzie dalej”

Piąte miejsce w konkursie Mistrzostw Świata Juniorów w Planicy, pierwsze podium Pucharu Interkontynentalnego osiągnięte w Brotterode. Luty był bardzo dobrym miesiącem dla Czeszki Veroniki Jenčovej. 19-letnia zawodniczka stara się o jak najlepsze występy po ciężkiej kontuzji doznanej jeszcze w 2021 roku. 

 

W grudniu 2021 roku na stronie informowaliśmy o kontuzji, która przytrafiła się Veroniki Jenčovej podczas Pucharu Kontynentalnego w Vikersund. Po lądowaniu zawodniczka boleśnie upadła, następnie zwijając się z bólu. Diagnoza była równie bolesna – zerwane więzadło krzyżowe w lewym kolanie. Czeszka powróciła do uprawiania skoków narciarskich dopiero w maju 2023 roku. Obecna zima układa się jednak dla niej bardzo dobrze. Jenčová uplasowała się w czołowej dziesiątce wszystkich konkursów Pucharu Interkontynentalnego, których była częścią. Szczególnie istotnym okresem jest dla niej zakończony kilka dni temu luty.

Skoczkini rozpoczęła drugi miesiąc 2024 roku od wyjazdu na Mistrzostwa Świata Juniorów w słoweńskiej Planicy. Po pierwszej serii Jenčová znajdowała się na czwartym miejscu w tabeli ze skokiem na odległość 96 metrów. W drugiej próbie mimo poprawienia się o pół metra ostatecznie nie obroniła tej pozycji, lecz konkurs i tak ukończyła na świetnej, piątej lokacie. Jak się okazało, reprezentantka Czech spełniła swoją misję na te zawody.

Uznałam, że sukcesem będzie dla mnie wynik w czołowej szóstce. Ostatecznie byłam piąta, z czego jestem bardzo usatysfakcjonowana. To były prawdopodobnie moje najlepsze skoki tej zimy. Cieszę się, że nie zawiodłam, a moja głowa też mi pomogła. Trochę stresowałam się skokiem w drugiej serii, do tej pory rzadko bywałam tak wysoko w tabeli. Po kontuzji moja forma wzrasta. Liczę na to, że tak będzie dalej

– przekazała Jenčová poprzez komunikat Czeskiego Związku Narciarskiego.

Veronika Jencova fot.JurijKodrun 300x200 - Dobre tygodnie Veroniki Jenčovej. „Po kontuzji moja forma wzrasta. Liczę na to, że tak będzie dalej"
Veronika Jenčová (fot. Jurij Kodrun)

Wyjazd do Słowenii 19-latka zwieńczyła siódmym miejscem w konkursie drużyn mieszanych na Srednjej skakalnicy. Już tydzień później Czeszka miała kolejną szansę na pokazanie światu swojej dobrej dyspozycji – karuzela Pucharu Interkontynentalnego po miesięcznej przerwie zatrzymała się w niemieckim Brotterode. Sobotni konkurs to historyczny wyczyn Jenčovej – pierwsze podium w karierze, jeśli chodzi o zawody rangi FIS. Na półmetku zmagań ponownie zajmowała czwartą pozycję, ale tym razem druga próba (oddana przy bardzo słabym wietrze względem występów innych skoczkiń) pozwoliła jej na awans. Zawodniczka finiszowała trzecia ze skokami na 105 oraz 101,5 metra.

Cieszy mnie podium, choć moje skoki nie były perfekcyjne. Wykonałam kilka małych błędów. Największym problemem było dla mnie, jak zwykle, lądowanie, co zresztą odbiło się na moich notach za styl. Mimo wszystko obie próby były płynne i fajne, co mnie zadowala

– komentowała Czeszka po konkursie.

Wyczyn Jenčovej imponuje tym bardziej, gdy zwrócimy uwagę na jej problemy zdrowotne w tamtym czasie. Skoczkini przyjechała do Brotterode przeziębiona, mając też trudności z oddychaniem.

Nie jestem do końca w najlepszej formie (śmiech). Na szczęście skocznia mi podpasowała, więc mogę się cieszyć moim pierwszym podium w Pucharze Interkontynentalnym

– skwitowała swoją wypowiedź.

W niedzielnym konkursie 19-latka po raz kolejny podkreśliła, że stać ją na dobre rezultaty, zajmując na Inselbergschanze siódmą pozycję. Kolejny, a zarazem finałowy etap Pucharu Interkontynentalnego to zmagania w Lahti. W dniach 8-9 marca na dużej skoczni rozstrzygną się losy pierwszej edycji tego cyklu. W klasyfikacji generalnej prowadzi Tina Erzar (454 pkt), jednak z niezbyt wielką przewagą nad drugą Kjersti Græsli (436 pkt). Bardzo blisko prowadzenia są także trzecia Ingvild Synnøve Midtskogen (420 pkt), czwarta Hannah Wiegele (212 pkt) oraz piąta Heidi Dyhre Traaserud (400 pkt). Veronika Jenčová jest na 12. miejscu w tabeli z 212 punktami na koncie.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: czech-ski.com

Dodaj komentarz