You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Polski na Raw Air. Dawid Kubacki powraca do rywalizacji w elicie
Dawid Kubacki (fot. Zuzanna Janeczek)

Znamy skład reprezentacji Polski na Raw Air. Dawid Kubacki powraca do rywalizacji w elicie

Już za niecały tydzień rozpocznie się norweski cykl Raw Air rozgrywany w nowej formule. Polski Związek Narciarski poinformował już, że na tej imprezie wystąpi pięciu naszych reprezentantów. Jednym z nich będzie Dawid Kubacki, który po krótkiej przerwie powraca do zmagań najwyższej rangi.

 

W Skandynawii nie zabraknie oczywiście Aleksandra Zniszczoła. 29-letni reprezentant Polski dziś w Lahti po raz pierwszy stanął na podium zawodów Pucharu Świata, awansując przy tym na 22. miejsce w klasyfikacji generalnej tego cyklu. Zawodnik klubu WSS Wisła tej zimy już sześciokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce zmagań zaliczanych do walki o Kryształową Kulę. Szansę na występ w Norwegii otrzymał także Piotr Żyła, który nie ma za sobą dobrego weekendu na Salpausselce. Mistrz świata z Planicy w obu konkursach tego weekendu nie zdobył choćby punktu do „generalki” PŚ.

AleksanderZniszczol PSLahti2024 fotJuliaPiatkowska3 300x200 - Znamy skład reprezentacji Polski na Raw Air. Dawid Kubacki powraca do rywalizacji w elicie
Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Po tygodniowej absencji do walki o cenne lokaty powraca Dawid Kubacki. Sam zawodnik w rozmowie z Tomaszem Kalembą dla portalu Interia Sport zapowiadał, że podczas przerwy poświęci się treningom w austriackim Eisenerz pod opieką Wojciecha Topora, Zbigniewa Klimowskiego i Krzysztofa Bieguna. Na Raw Air powołany został również Kamil Stoch, który z tym cyklem ma raczej miłe wspomnienia. Jego laureatem został dwukrotnie – w 2018 oraz 2020 roku. Szczególnie pierwsze ze zwycięstw odznaczyło się w pamięci polskich kibiców – 36-latek triumfował w dużej ilości ocenianych serii, ustanawiając przy tym rekord skoczni w Trondheim (146 metrów). Piątym zawodnikiem na liście jest Maciej Kot, członek grupy bazowej. Jak do tej pory tej zimy w zawodach rangi PŚ zapunktował raz, a miało to miejsce w Zakopanem, kiedy zajął 27. pozycję.

Przypomnijmy, że od sezonu 2023/2024 zmagania z cyklu Raw Air będą rozgrywane w nowej formule. Po weekendzie w Oslo, czyli pierwszych sześciu punktowanych skokach, w grze o zwycięstwo pozostanie czołowa pięćdziesiątka klasyfikacji norweskiego tournée. W ostatnim konkursie w Vikersund weźmie zaś udział trzydziestu najlepszych skoczków. Finał będzie składać się z trzech serii: w pierwszej wystąpi 30 zawodników, w drugiej 20, w trzeciej 10.

 

Skład męskiej reprezentacji Polski na Raw Air 2024 (8-17 marca):

  • Aleksander Zniszczoł (22. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Piotr Żyła (24. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Dawid Kubacki (25. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Kamil Stoch (26. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Maciej Kot (59. miejsce w PŚ 2023/2024).  

 

Wiktor Marczuk,
źródło: PZN

Dodaj komentarz