You are currently viewing Reruhi Shimizu ogłosił zakończenie kariery po sezonie. To brązowy medalista olimpijski z Soczi
Reruhi Shimizu (fot. Bartosz Leja)

Reruhi Shimizu ogłosił zakończenie kariery po sezonie. To brązowy medalista olimpijski z Soczi

Zaledwie 30-letni Reruhi Shimizu postanowił ogłosić dzisiaj zakończenie sportowej kariery. Ostatnie miesiące zawodnik spędził na startach w zawodach krajowych.

 

Klub Reruhiego Shimizu – Megmilk Snow Brand Ski Club, ogłosił, że ich 30-letni podopieczny po sezonie 2023/2024 zakończy sportową karierę. Swoje ostatnie zawodowe skoki Japończyk odda 16 marca podczas Ito Cup, a wciąż stosunkowo młody zawodnik prawdopodobnie powie więcej o swojej decyzji na konferencji prasowej tego samego dnia.

Reruhi Shimizu swoją karierę rozpoczynał jako dwuboista. Z kombinacją norweską rozstał się po sezonie 2010/2011 w wieku 17 lat. Jako skoczek narciarski zadebiutował w lipcu 2011, wygrywając zawody FIS Cup w Villach. W kampanii 2011/2012 pięciokrotnie próbował zadebiutować w zawodach najwyższej rangi, lecz za każdym razem odpadał w kwalifikacjach. Przełamanie nadeszło latem 2012, kiedy Shimizu wygrał zawody w Courchvel, a następnie zajął 2. miejsce w Hinterzarten. Stabilna forma przez resztę cyklu pozwoliła mu zająć 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. W przyszłości jeszcze dwukrotnie stawał na podium zawodów LGP – w 2013 i 2014 roku w Ałmatach.

Sezon 2012/2013 Japończyk zaczął od pierwszych punktów Pucharu Świata (28. miejsce w Lillehammer), a przez całą kampanię uzbierał ich 94, dzięki czemu zakończył ją na 40. miejscu. Zadebiutował także na Mistrzostwach Świata, zajmując w Val di Fiemme 5. miejsce w drużynie.

Jako najlepszy sezon w karierze Shimizu można określić sezon 2013/2014. 173 punktów w Pucharze Świata pozwoliło mu zakończyć cykl na 32. miejscu. W Trondheim wywalczył 5. miejsce, najlepsze w historii jego startów w zimowych zawodach elity. Na szczególne uznanie zasługują jednak jego dokonania z imprez mistrzowskich z tego sezonu. Mistrzostwa Świata w Lotach w Harrachovie ukończył na 12. miejscu, a podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi indywidualnie zajął 18. miejsce na normalnej skoczni i 10. na dużej. W zmaganiach drużynowych skokami na kolejno 132,5 oraz 131,5 metra dołożył swoją cegiełkę do brązowego medalu drużynowego, który należy uznać za największe osiągnięcie w jego sportowej karierze.

Niestety, Shimizu już nigdy później nie zdołał zapunktować w zawodach Pucharu Świata. Ostatnią próbę podjął przed rokiem w Sapporo, jako członek grupy krajowej dwukrotnie nie przebrnął kwalifikacji. Były to zarazem jego ostatnie starty na arenie międzynarodowej, od tamtej pory startował jedynie w zawodach krajowych.

 

Filip Gil
źródło: news.yahoo.co.jp

Dodaj komentarz