You are currently viewing Słowenki gotowe na przedostatni etap sezonu. Liderka PŚ Pań zapowiada walkę do końca!
Zoran Zupančič (klęczy po lewej) ze sztabem i słoweńskimi skoczkiniami (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Słowenki gotowe na przedostatni etap sezonu. Liderka PŚ Pań zapowiada walkę do końca!

Dzień po ogłoszeniu składu męskiej drużyny na Raw Air poznaliśmy także kadrę kobiet reprezentacji Słowenii. Zoran Zupančič dokonał jednej zmiany względem składu startującego w Lahti. Rywalizacja w Norwegii będzie bardzo istotnym momentem sezonu dla Niki Prevc, przed którą stoi zadanie obrony pozycji liderki Pucharu Świata Pań.

 

Przed Niką Prevc jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy moment sezonu. Młoda Słowenka staje do walki o obronę fotela liderki klasyfikacji generalnej PŚ Pań. Nad drugą aktualnie Evą Pinkelnig ma przewagę w wysokości 174 punktów. Austriaczka triumfowała w obu konkursach w Hinzenbach oraz stanęła na najniższym stopniu podium w Lahti, ponownie będąc lepszą od Słowenki. Przed Prevc zatem wymagające zadanie, jakim jest zachowanie żółtego plastronu wobec rozpędzonej w ostatnim czasie triumfatorki poprzedniego sezonu. Ogranie bardziej doświadczonej rywalki na norweskich skoczniach pozwoli na wypracowanie większej przewagi oraz zwiększy szansę na świętowanie zdobycia Kryształowej Kuli w Planicy.

8B0A6682 300x199 - Słowenki gotowe na przedostatni etap sezonu. Liderka PŚ Pań zapowiada walkę do końca!
Nika Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Daleko mi do zmęczenia. Mam dużo siły i chęci na resztę sezonu. W tej chwili prezentuję się bardzo dobrze. Muszę wierzyć w siebie i wytrwać do końca. Zrobię wszystko, żeby zdobyć Kryształową Kulę. Z niecierpliwością czekam na finał sezonu w Planicy. Dobrze będzie zakończyć rozgrywki na własnym terenie.

– stwierdziła Nika Prevc podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wiatr w żagle złapała też w ostatni weekend Nika Križnar, która w imponującym stylu zwyciężyła w jedynej rywalizacji pań w Lahti. Słowenka w drugiej serii pobiła kobiecy rekord skoczni, skacząc 131,5 metra, a cały konkurs w jej wykonaniu przypominał występy z najlepszych dla niej sezonów (20/21 i 21/22), kiedy to odniosła największe sukcesy w karierze. Zawodniczka, która 9 marca skończy 24 lata, znajduje się obecnie na 7. miejscu klasyfikacji generalnej. 2 lata temu triumfowała w norweskim turnieju, mimo braku choćby jednego zwycięstwa w Oslo i Lillehammer. Wtedy to trzykrotnie zajmowała 2. miejsce. Teraz będzie toczyła walkę nie tylko o powtórzenie tamtego sukcesu, ale też o wejście do najlepszej piątki klasyfikacji generalnej PŚ Pań. Przed sobą ma rewelację pierwszych konkursów trwającego sezonu w osobie Joséphine Pagnier, a także Alexandrię Loutitt.

NikaKriznar Oslo2022 RawAir fotJuliaPiatkowska 300x200 - Słowenki gotowe na przedostatni etap sezonu. Liderka PŚ Pań zapowiada walkę do końca!
Nika Križnar (fot. Julia Piątkowska)

Najważniejsze to podtrzymać ostatnią dyspozycję i pokazać ją podczas Raw Air. To wymagający turniej. Codziennie coś się dzieje. Albo rywalizujemy, albo podróżujemy. Musimy zachować spokój i rytm.

– mówi Križnar.

W roli triumfatorki poprzedniej edycji Raw Air do zmagań przystępuje Ema Klinec. Rekordzistka świata w długości lotu powróciła do rywalizacji w PŚ Pań w Hinzenbach po trwającej nieco ponad miesiąc przerwie. Jej nieobecność wciąż owiana jest mgłą tajemnicy, a oficjalnym powodem podanym mediom były problemy zdrowotne, których szczegółów jednak nie udało się poznać, mimo zapytania wysłanego samej zawodniczce. Słowenka w trzech konkursach po powrocie zajmowała 26. miejsce oraz dwukrotnie 13. lokatę. Obrona zeszłorocznego trofeum może być dla niej zadaniem bardzo trudnym, a nawet niemożliwym do zrealizowania.

EmaKlinec Vikersund2023 fotJuliaPiatkowska RawAir 300x200 - Słowenki gotowe na przedostatni etap sezonu. Liderka PŚ Pań zapowiada walkę do końca!
Ema Klinec – triumfatorka Raw Air 2023 (fot. Julia Piątkowska)

Wypadłam z rywalizacji i musiałam na nowo złapać rytm. Jestem zadowolona z dotychczasowych wyników i mam nadzieję, że uda mi się utrzymać teraz rytm i koncentrację.

– opowiada Klinec.

25-latka jest aktualnie szesnastą zawodniczką klasyfikacji generalnej. Do zamykającej najlepszą dziesiątkę Kathariny Schmid traci 145 punktów, więc kwestia awansu do grona dziesięciu najlepszych skoczkiń wydaje się pozostawać sprawą otwartą. Jednakże awans będzie możliwy jedynie, gdy Słowenka wyraźnie poprawi swoje rezultaty, a jej starty w tegorocznej edycji Raw Air nie będą znacznie odbiegały poziomem od tych z poprzedniej zimy.

Oprócz Niki Prevc, Niki Križnar i Emy Klinec, w Norwegii wystartują także Katra Komar i Taja Bodlaj. Z kadry ubyła Ajda Košnjek, która w ostatnim czasie obniżyła loty i w Lahti zajęła przedostatnie miejsce. Tina Erzar natomiast szykuje się do finałowych konkursów Pucharu Interkontynentalnego w Lahti, gdzie będzie walczyła o triumf w całych rozgrywkach.  

 

Skład żeńskiej reprezentacji Słowenii na Raw Air (Oslo, Trondheim, Vikersund):

  • Nika Prevc (1. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Nika Križnar (7. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Ema Klinec (16. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Katra Komar (25. miejsce w PŚ 2023/2024),
  • Taja Bodlaj (33. miejsce w PŚ 2023/2024).
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SLOSKI (@slo.ski)

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si / Siol.net

Dodaj komentarz