You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Niemiec na Raw Air. Horngacher: „To będzie dla nas wyzwanie”
Reprezentacja Niemiec, od lewej: Geiger, Freitag, Wellinger, Schmid (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład reprezentacji Niemiec na Raw Air. Horngacher: „To będzie dla nas wyzwanie”

Na starcie zawodów Pucharu Świata w norweskim Oslo pojawi się dwanaście reprezentantów Niemiec. W tym gronie będzie sześciu podopiecznych trenera Stefana Horngachera oraz sześć zawodniczek trenera Thomasa Juffingera. Na wzgórzu Holmenkollen nie zabraknie trzeciego zawodnika klasyfikacji generalnej PŚ Andreasa Wellingera, a także dziesiątej w „generalce” kobiet Kathariny Schmid. Dodajmy, że międzynarodowa stawka rozpocznie w norweskiej stolicy zmagania w turnieju Raw Air.

 

Zdecydowanym liderem niemieckiej ekipy jest aktualnie Andreas Wellinger, który ma jeszcze matematyczne szanse powalczyć nawet o Kryształową Kulę. Spoglądając jednak na formę liderującego w PŚ Stefana Krafta, bardziej realny w przypadku 28-latka wydaje się pojedynek z Ryoyu Kobayashim o drugą lokatę w całym cyklu. Rywalizacja na Holmenkollbakken (K-120 / HS-134) w Oslo rozpocznie jednak siódmą edycję turnieju Raw Air, który będzie kolejnym wewnętrznym wyzwaniem w ramach zimowych zmagań. Skoczkowie zmierzą się także na obiektach Granåsen (K-94 / HS-105 oraz K-124 / HS-138) w Trondheim oraz na skoczni do lotów (K-200 / HS-240) w Vikersund, gdzie poznamy triumfatora norweskiego tournée. Czy w czołówce będzie właśnie Wellinger? Warto wspomnieć, że to właśnie on w pierwszej edycji Raw Air (w 2017 r.) zajął trzeci stopień podium.

Drugim z Niemców, który ma na swoim koncie podium norweskiego cyklu jest Karl Geiger, który w 2022 roku zajął w nim drugą pozycję. Ponadto przed rokiem utytułowany skoczek wywalczył w Oslo trzecie miejsce. Niemca nie zabraknie na starcie także i w tym roku, choć jego dyspozycja z ostatnich tygodni pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich dziesięciu konkursach Pucharu Świata, 31-latek czterokrotnie nie awansował do serii finałowej i ani razu nie zameldował się w czołowej dziesiątce stawki. Ponadto podczas lotów w Oberstdorfie raz nie zdołał nawet przebrnąć kwalifikacji. Powoli z kryzysu zdaje się wychodzić za to Pius Paschke, który w fińskim Lahti zdołał wskoczyć do czołowej dziesiątki. Tam zresztą drugie miejsce wywalczył wspomniany Wellinger, z którym niemieccy kibice mogą wiązać największe nadzieje. Sześcioosobową ekipę trenera Stefana Horngachera uzupełnią: Stephan Leyhe, Philipp Raimund oraz Constantin Schmid.

Moi zawodnicy zaprezentowali się w Lahti lepiej niż w Oberstdorfie, nawet jeśli wyniki odzwierciedlają to tylko częściowo. Przez cały weekend w Finlandii, dużą rolę ogrywał wiatr. Moi podopieczni byli tam świeżsi i bardziej skupieni. Przed nami Raw Air, który będzie bardzo intensywną serią zmagań. Zarówno częstotliwość podejmowania ważnych decyzji, jak i aktywność związana z podróżami będą stanowić dla nas wszystkich wyzwanie

– nie ukrywa austriacki trener reprezentacji Niemiec.

W Oslo na starcie pojawią się także skoczkinie, które podobnie jak skoczkowie zmierzą się w dwóch prologach (kwalifikacjach) oraz dwóch konkursach indywidualnych. Aktualnie najwyżej sklasyfikowaną podopieczną trenera Thomasa Juffingera w pucharowej „generalce” jest dziesiąta Katharina Schmid. 27-latka jest też jedyną reprezentantką swojego kraju, która tej zimy zdołała meldować się na konkursowym podium. W jej dorobku jest jedno drugie oraz dwa trzecie miejsca. Ponadto przed rokiem Schmid zajęła w całym turnieju Raw Air drugie miejsce. W obecnym sezonie nie jest jednak zawodniczką ze ścisłej światowej czołówki i o powtórzenie tego sukcesu będzie jej bardzo trudno.

Naprawdę nie mogę się doczekać Raw Air, mimo że w programie nie ma tym razem Lillehammer, co trochę mnie smuci. Oczekuję jednak szczególnie na start w w Trondheim, gdzie znajdują się nowe skocznie, na których odbędą się Mistrzostwa Świata w 2025 roku. Jak dotąd słyszałam o nich same dobre opinie. Oczekiwania związane z lotami narciarskimi w Vikersund również są ogromne, tym bardziej że mamy tam dwa konkursy

– podkreśliła Schmid.

Drugim ogniwem niemieckiej kadry kobiet jest tej zimy Selina Freitag, choć póki co nie udaje jej się nawiązać do znakomitych wyników z sezonu 2022/2023, kiedy w klasyfikacji generalnej PŚ zajęła wysokie piąte miejsce. Osiemnasta zawodniczka pucharowej „generalki” 2023/2024 podkreśla, że już rywalizacja na Holmenkollbakken w Oslo będzie dla niej sporym wyzwaniem.

W zeszłym roku radziłam sobie tam całkiem nieźle, choć nie jest to łatwa skocznia. Ma stromy najazd i krótki próg. Ważne jest jednak, aby kontynuować pracę i podejmować kolejne próby. Chcę w tym roku dostać się do pierwszej piętnastki w klasyfikacji generalnej, aby móc znowu wziąć udział w lotach narciarskich w Vikersund

– zaznacza 22-latka. Sześcioosobowy skład niemieckiej kadry kobiet uzupełnią: Anna Rupprecht, Luisa Görlich, Juliane Seyfarth oraz Agnes Reisch. Ostatnia z wymienionych poprzednio startowała w PŚ w styczniu, w japońskim Zao. Jej powrót do zmagań narciarskiej elity jest podyktowany solidnymi występami w Pucharze Niemiec.

Dodajmy, że jeśli w niemieckiej kadrze nie przydarzy sie nic niespodziewanego i forma zawodników oraz zawodniczek nie będzie mocno odbiegać od oczekiwań trenerów, skład na Trondheim i Vikersund się nie zmieni.

 

Skład męskiej reprezentacji Niemiec na Raw Air w Oslo:

 • Andreas Wellinger (3. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Pius Paschke (9. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Karl Geiger (11. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Stephan Leyhe (17. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Philipp Raimund (20. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Constantin Schmid (49. miejsce w PŚ 2023/2024).

Skład żeńskiej reprezentacji Niemiec na Raw Air w Oslo:

 • Katharina Schmid (10. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Selina Freitag (18. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Anna Rupprecht (20. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Luisa Görlich (21. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Juliane Seyfarth (28. miejsce w PŚ 2023/2024),
 • Agnes Reisch (36. miejsce w PŚ 2023/2024).

Program Raw Air kobiet i mężczyzn w Oslo:

 • 8 marca 2024 r. (piątek):
  • 14:45 – oficjalny trening mężczyzn HS-134,
  • 17:00 – prolog / kwalifikacje mężczyzn HS-134 (Eurosport 1, Player).
  • 18:15 – oficjalny trening kobiet HS-134,
  • 20:00 – prolog / kwalifikacje kobiet HS-134.
 • 9 marca 2024 r. (sobota):
  • 13:40 – seria próbna mężczyzn HS-134,
  • 14:40 – konkurs indywidualny mężczyzn HS-134 (TVN, Eurosport 1, Player),
  • 16:45 – konkurs indywidualny kobiet HS-134 (Eurosport 1, Player).
 • 10 marca 2024 r. (niedziela):
  • 11:30 – kwalifikacje / prolog kobiet HS-134,
  • 13:00 – kwalifikacje / prolog mężczyzn HS-134 (Eurosport 1, Player),
  • 14:20 – konkurs indywidualny mężczyzn HS-134 (TVN, Eurosport 1, Player),
  • 17:00 – konkurs indywidualny kobiet HS-134 (Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz