You are currently viewing PK Lahti: Žak Mogel wygrywa sobotni konkurs, znaczny awans Pawła Wąska w drugiej serii
Žak Mogel (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Žak Mogel wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego na obiekcie Salpausselka (K-116 / HS-130) w Lahti. Podium obok Słoweńca uzupełnili Markus Eisenbichler i Maximilian Ortner. W finale wystąpiło zaledwie dwóch z siedmiu Biało-Czerwonych. Najlepiej spisał się Paweł Wąsek, który w drugiej serii konkursowej odnotował spory awans i finalnie zakończył zmagania w czołowej dziesiątce stawki.

Žak Mogel wygrał sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego. Sloweniec po pierwszej serii konkursowej zajmował drugą pozycję (126 m), jednak próba na odległość 126,5 metra w finale pozwoliła mu na awans o jedną pozycję i końcowy triumf w Finlandii. Na drugim stopniu podium uplasował się Markus Eisenbichler (123,5 / 125,5 m), który odnotował awans o trzy „oczka” względem pierwszej rundy. Niemiec do triumfatora stracił 5 punktów. Podium uzupełnił Maximilian Ortner (122 / 126 m), który do zwycięzcy stracił 7,4 punktu.

Tuż za podium znalazł się Jonas Schuster (126,5 / 116 m), który po pierwszej serii był liderem. Na skutek słabszego skoku w finale, spadł o trzy pozycje i do zwycięzcy stracił 8,6 punktu. Dalej kolejno znaleźli się Felix Hoffmann (123,5 / 116,5 m) i Francisco Moerth (122,5 / 118 m). Paweł Wąsek, który w treningach był dziesiąty i trzeci, w pierwszej serii po słabszej próbie na odległość 119,5 metra, plasował się na piętnastym miejscu. W drugiej serii oddał znacznie lepszy skok na odległość 127 metrów, co pozwoliło mu na awans o osiem pozycji i ostatecznie siódme miejsce. Czołową dziesiątkę uzupełnili ósmy Clemens Aigner (121,5 / 126,5 m), dziewiąty Danil Vassilyev (121 / 122,5 m) i dziesiąty Stephan Embacher (120 / 129 m).

Z kolei Kacper Juroszek nie zdołał utrzymać szesnastego miejsca z pierwszej serii. Po skoku na odległość 118 metrów w pierwszej próbie, w finale oddał skok na 114 metr, w efekcie czego odnotował spadek o cztery pozycje i finalnie 20. miejsce w zawodach.

Pozostali reprezentanci Polski nie zdołali awansować do finałowej serii. Najbliżej awansu byli Jakub Wolny (108 m) i Kacper Tomasiak (107 m), którzy swój udział w sobotnim konkursie zakończyli odpowiednio na 31. i 32. miejscu. Dalej uplasowali się 42. Łukasz Łukaszczyk (94 m), 45. Jan Habdas (92,5 m) i 48. Tymoteusz Amilkiewicz (84 m).

Po drugim skoku zdyskwalifikowany został reprezentant gospodarzy Mico Ahonen. Seria finałowa została rozegrana z 13. i 12. belki startowej.

Kolejne zmagania w ramach cyklu Pucharu Kontynentalnego już jutro, w niedzielę 10 marca. Pierwsza seria konkursowa rozpocznie się o godzinie 9:00, którą godzinę wcześniej poprzedzi seria próbna.