You are currently viewing PŚ Pań (Raw Air) Oslo: Zwycięstwo Silje Opseth i niemal pół godziny oczekiwania Niki Prevc
Podium konkursu, od lewej: Schmid, Opseth, Kvandal (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Pań (Raw Air) Oslo: Zwycięstwo Silje Opseth i niemal pół godziny oczekiwania Niki Prevc

Po trwającej niemal półtorej godziny pierwszej i jedynej serii konkursu Pucharu Świata kobiet na Holmenkollbakken (K-120 / HS-134) w Oslo zwyciężyła reprezentantka gospodarzy – Silje Opseth. W wietrznej loterii podium wywalczyły także druga Katharina Althaus i trzecia Eirin Maria Kvandal.

 

Znana z bardzo dobrych występów na skoczniach dużych Silje Opseth oddała najdłuższy skok jednoseryjnych zawodów w Oslo – 127,5 m i sięgnęła po siódme zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce wywalczyła Katharina Schmid (121,5 m), a trzecie kolejna z gospodyń – Eirin Maria Kvandal (123,0 m). Zaraz za podium zmagania ukończyła Alexandria Loutitt (124,0 m), piąte miejsce zajęła wiceliderka Pucharu Świata – Eva Pinkelnig (120,0 m), a czołową szóstkę zamknęła jego liderka – Nika Prevc. Szalejący wiatr trzymał Słowenkę na górze skoczni przez niemal pół godziny, a gdy wreszcie otrzymała zielone światło, uzyskała 123,5 metra.

Na dalszych miejscach uplasowały się Sara Takanashi (120,0 m), Ema Klinec (117,5 m) i Annika Sieff (118,0 m), a czołową dziesiątkę zamknęła Jacqueline Seifriedsberger (119,5 m).

Bez punktów konkurs ukończyła Abigail Strate. Kanadyjka, która z powodu kontuzji swoje ostatnie skoki w Pucharze Świata oddała pod koniec stycznia w Ljubnie, zakończyła konkurs na 33. miejscu (106,0 m). Punktów w sobotę nie wywalczyły także Polki, które w komplecie nie przebrnęły piątkowych kwalifikacji.

Zawodniczki odpychały się z belki ustawionej na stopniu 20. (z wyjątkiem Eirin Marii Kvandal, która decyzją trenera odpychała się z pięciu belek niżej), a konkurs odbywał się przy mocnym i nieregularnym wietrze, który ostatecznie doprowadził do zakończenia zmagań po pierwszej serii.

Czołówka klasyfikacji Pucharu Świata kobiet po sobocie w Oslo pozostaje bez zmian. Liderką jest Nika Prevc (1145 punktów) przed Evą Pinkelnig (976 punktów) i Yuki Ito (894 punkty). W klasyfikacji Raw Air prowadzenie utrzymała Eirin Maria Kvandal (231,5 punktu), lecz jej przewaga nad drugą Silje Opseth zmalała do 3,8 pkt. (227,7 punktu). Po dzisiejszym występie na trzecie miejsce awansowała Katharina Schmid (222,1 punktu). W Pucharze Narodów natomiast niezmiennie prowadzi Austria przed Słowenią i Japonią.

WYNIKI KONKURSU>>>

AKTUALNA KLASYFIKACJA PUCHARU ŚWIATA KOBIET>>>

AKTUALNA KLASYFIKACJA RAW AIR KOBIET>>>

AKTUALNA KLASYFIKACJA PUCHARU NARODÓW KOBIET>>>

Drugi konkurs w ramach Raw Air kobiet w Oslo już jutro o godzinie 17:00. O 11:30 odbędą się natomiast kwalifikacje. Relacja z zawodów będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Filip Gil,
źródło: FIS

Dodaj komentarz