You are currently viewing Dominik Peter kończy karierę w wieku 22 lat! Szwajcar zawiesił ją już przed startem sezonu
Dominik Peter (fot. Pepe Korteniemi)

Dominik Peter kończy karierę w wieku 22 lat! Szwajcar zawiesił ją już przed startem sezonu

W krótkim, ale treściwym wpisie na Instagramie 22-letni Dominik Peter poinformował o zakończeniu kariery skoczka narciarskiego. Za Szwajcarem bardzo trudne miesiące, podczas których zmagał się z różnymi problemami.

 

PucharSwiataMezczyzn Klingenthal2021 treningikwalifikacje fotJuliaPiatkowska DominikPeter 300x200 - Dominik Peter kończy karierę w wieku 22 lat! Szwajcar zawiesił ją już przed startem sezonu
Dominik Peter (fot. Julia Piątkowska)

„Dziękuję skokom narciarskim! Ten sport dał mi naprawdę wiele” – tymi słowami Dominik Peter zakomunikował, że kończy swoją karierę. Szwajcar w ostatnich miesiącach zmagał się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi i mentalnymi, które w dużej mierze dotyczyły zaburzeń odżywiania. Ich następstwem była decyzja z października zeszłego roku, czyli zawieszenie uprawiania dyscypliny na czas sezonu 2023/2024. – Ważne jest dla mnie, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu w tym procesie. Chcę znowu mieć zdrowy stosunek do jedzenia – przekazał wówczas zawodnik, cytowany przez portal rjb.ch.

Dla Helweta bardzo trudny był także sezon 2021/2022. Podczas okresu przygotowawczego w maju 2021 roku doznał poważnego upadku, wskutek którego ucierpiała łąkotka w jego lewym stawie kolanowym. Bliźniaczo podobna kontuzja przytrafiła mu się też w grudniu tego samego roku, lecz przy prawym kolanie. Ówczesną zimę Peter zakończył przedwcześnie, by poddać się istotnym operacjom.  

Ostatni raz młodego skoczka w zawodach rangi FIS widzieliśmy ponad rok temu. 18 lutego 2023 roku podczas Pucharu Świata w Râșnovie zajął indywidualnie siódme miejsce (najlepszy rezultat w karierze), dzień później uzyskując tę samą lokatę wraz z Simonem Ammannem w konkursie duetów. Peter pojechał także na zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Planicy, lecz tamta impreza nie ułożyła się dla niego najlepiej. Sfrustrowany Szwajcar przedwcześnie wyjechał ze Słowenii, będąc niezadowolonym z braku powołania na serię kwalifikacyjną. Jego miejsce na liście startowej zajął wówczas Remo Imhof, który w seriach treningowych spisywał się na podobnym poziomie, co 22-latek.

Dominik Peter to brązowy medalista indywidualnie z Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti z 2021 roku. W latach 2019-2023 zdołał zgromadzić łącznie 102 punkty Pucharu Świata. Szwajcar był także częścią seniorskiej drużyny na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie z 2021 roku oraz na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z 2022 roku. Jego rekord życiowy, który wyśrubował w marcu 2019 roku w Planicy, to 211 metrów.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: instagram.com/dominikpeter_

Dodaj komentarz