You are currently viewing Daniel Huber: „To bardzo trudna sytuacja dla Embachera i Schustera”
Daniel Huber (fot. Zuzanna Janeczek)

Daniel Huber: „To bardzo trudna sytuacja dla Embachera i Schustera”

Daniel Huber mimo gorszego występu w Oslo zajmuje w klasyfikacji generalnej Raw Air wysoką trzynastą pozycję. Austriak w świetnym stylu przywitał się także z ostatnim przystankiem turnieju, uzyskując w kwalifikacjach aż 238 metrów i zajmując w nich trzecią lokatę.

 

Daniel Huber 3 fotJoannaMalinowska 300x200 - Daniel Huber: "To bardzo trudna sytuacja dla Embachera i Schustera"
Daniel Huber (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Daniel Huber w świetnym stylu pokazał się w Trondheim, gdzie najpierw zajął ósme, a później czwarte miejsce, ocierając się o podium na nowej Granåsen. Mimo gorszego występu w drugim konkursie w Oslo Austriak w klasyfikacji generalnej Raw Air plasuje się na trzynastym miejscu. Jak swój występ w norweskim turnieju do tej pory ocenia 31-latek? – Myślę, że skaczę teraz na naprawdę dobrym poziomie, być może jestem nawet teraz najbardziej równy i systematyczny jaki kiedykolwiek byłem. Jestem z tego powodu naprawdę szczęśliwy. Po wszystkich kontuzjach naprawdę wróciłem, odnalazłem swój rytm i czucie na skoczni, więc mam teraz z tego dużo frajdy i zamierzam to po prostu kontynuować – mówił Daniel Huber po piątkowych kwalifikacjach.

Na początku sezonu Huber wspominał o tym, że zima 2023/2024 będzie dla niego zupełnie innym pod wieloma względami sezonem. Drużynowy mistrz olimpijski z Pekinu zmagał się z problemami z kolanem, a następnie przeszedł operację biodra, która na dłuższy czas wykluczyła go z normalnych treningów. Co dla Austriaka było więc najważniejszym celem, który chciał osiągnąć tej zimy? – Odzyskanie pewności siebie było dużą i bardzo ważną częścią tej zimy. Jesienią miałem kilka naprawdę dobrych skoków treningowych, ale nie mogłem tego przełożyć na zawody, ponieważ po powrocie po kontuzji czułem się zupełnie inaczej. Byłem bardziej zdenerwowany, moje napięcie mięśniowe było inne, byłem bardziej zestresowany na rozbiegu. Musiałem znaleźć swój własny sposób na powrót, zwłaszcza w seriach konkursowych – przyznał. – Dlatego właśnie Puchar Kontynentalny był dobrym krokiem wstecz. Tam ponownie nabrałem pewności siebie, a nawet po wycofaniu się do drugiej ligi zajęło mi to trochę czasu, aby mieć taką samą pewność siebie w Pucharze Świata. Teraz funkcjonuje to bardzo dobrze i jak powiedziałem, jestem teraz naprawdę szczęśliwy i dobrze się bawię – stwierdził skoczek z klubu SC Seekirchen.

DanielHuber Planica2022 lot fotJuliaPiatkowska 300x200 - Daniel Huber: "To bardzo trudna sytuacja dla Embachera i Schustera"
Daniel Huber (fot. Julia Piątkowska)

Mimo szóstego i dziewiątego miejsca wywalczonego przez zawodnika w Oberstdorfie i nowej życiówki w długości lotu, Huber… nie znalazł się w składzie na następne zmagania w Lahti. Zawirowania z austriackim składem odbiły się szerokim echem w polskich mediach, gdzie dyskutowano także o tym, że z wywalczonego w Pucharze Kontynentalnym miejsca skorzystać nie może Jonas Schuster. Jak w takich a nie innych realiach po powrocie po kontuzji odnajduje się doświadczony 31-latek? – Naprawdę ciężko jest teraz zdobyć miejsce w austriackiej drużynie, ponieważ mamy pięciu skoczków w czołowej trzynastce Pucharu Świata, więc tak naprawdę trenerowi zostaje do obsadzenia jeszcze tylko jedno miejsce. I jest to również bardzo trudna sytuacja dla Stephana Embachera i Jonasa Schustera. Jonas zdobył miejsce w Pucharze Kontynentalnym i tak naprawdę nawet go nie dostał, bo nie może jechać na zawody Pucharu Świata – skomentował Daniel Huber.

Młodzi Austriaccy skoczkowie zasłużyli także na słowa uznania z ust starszego kolegi z kadry. – Jonas i Stephan prezentują się na naprawdę wysokim poziomie, wykonują świetną robotę i stają się coraz to lepsi. Zdobywają coraz więcej doświadczenia w zawodach i na pewno są przyszłością austriackich skoków. Postaram się dotrzymać im kroku tak długo, jak to będzie tylko możliwe, tak jak robi to na przykład Manuel Fettner. To ciężkie, ale jestem naprawdę szczęśliwy, że dostałem szansę, żeby pojechać na Raw Air i nie mogę się doczekać kolejnych lotów. Staram się nie być rozczarowany rzeczami, które dzieją się wokół skoków narciarskich i po prostu skupić się teraz tylko na sporcie – oznajmił Austriak.

Z jakimi nadziejami Huber przystąpi do pozostałych konkursów w tym sezonie? – Nie mam żadnych konkretnych celów na resztę sezonu, ale wiem, że chcę po prostu dobrze bawić się na skoczni i oddawać jak najdłuższe loty. Jeśli znowu udałoby się skoczyć jakieś 240 metrów, byłoby świetnie, ale zobaczymy co się stanie. Dobra zabawa w tym sporcie to najważniejsza rzecz – skwitował.

 

Weronika Brodowska,
korespondencja z Vikersund

Dodaj komentarz