You are currently viewing Kacper Tomasiak: „Jeżeli w przyszłym sezonie dostanę szansę na start w PK, nie będę się czuł jak debiutant”
Kacper Tomasiak (fot. Marek Morys)

Kacper Tomasiak: „Jeżeli w przyszłym sezonie dostanę szansę na start w PK, nie będę się czuł jak debiutant”

Choć tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów nie były dla niego najlepsze, to Kacper Tomasiak ma czym się pochwalić tej zimy. 17-latkowi udało się zapunktować w zagranicznym konkursie Pucharu Kontynentalnego, a także niejednokrotnie zameldować się w czołowej dziesiątce zawodów rangi FIS Cup.

 

Kibice skoków narciarskich poznali Kacpra Tomasiaka w sezonie 2022/2023, kiedy to polski junior indywidualnie uplasował się tuż za podium czempionatu w Whistler, a potem został częścią srebrnej drużyny na tej imprezie. 17-latek dał także o sobie znać podczas konkursu FIS Cup w Zakopanem, zostając jego zwycięzcą. Tej zimy tak brawurowo już nie było, ale Tomasiak niejednokrotnie zademonstrował, że stać go na solidne skakanie. Już podczas pierwszych zimowych zawodów trzeciej ligi w szwajcarskim Kanderstegu uplasował się tuż za podium, potem dokładając jeszcze meldunek w czołowej dziesiątce w norweskim Notodden oraz dwukrotnie w Szczyrku. Mistrzostwa Świata Juniorów w Planicy nie były jednak dla Polaka najlepsze: w konkursie indywidualnym zajął 26. miejsce, a następnie został odsunięty ze składu na zawody drużynowe, podczas których nasza reprezentacja zdobyła brązowy medal. 

Wejście w tę kończącą się zimę było na pewno lepsze, niż podczas sezonu 2022/2023. W okolicach stycznia i lutego zacząłem już skakać nieco gorzej, nie mogłem znaleźć sobie odpowiedniej techniki. Przez to te wyniki też się wtedy pogorszyły. Trochę jest mi szkoda tych Mistrzostw Świata, ale jestem świadomy tego, że przede mną jeszcze kilka lat jako junior. Będzie szansa, by poprawić te rezultaty

– mówi z przekonaniem Tomasiak.

2024fcIMG 4165 300x200 - Kacper Tomasiak: "Jeżeli w przyszłym sezonie dostanę szansę na start w PK, nie będę się czuł jak debiutant"
Kacper Tomasiak (fot. Ewa Skrzypiec)

Polscy szkoleniowcy zawsze podkreślają, by niestabilną formę młodszych zawodników przyjmować z rezerwą. – To są juniorzy. Nie można się temu dziwić, takie przetasowania są również w innych ekipach – podkreślał w rozmowie z naszym portalem po czempionacie w Planicy trener Daniel Kwiatkowski. Kacper Tomasiak także zachowuje dystans do swoich gorszych wyników, będąc jednak świadomym, nad czym musi skupić się w najbliższych miesiącach.

Słabszymi skokami się zbytnio nie martwię. Wiem, że stać mnie na dobre skoki, tylko muszę trafić z odpowiednią dyspozycją w odpowiednim momencie. Będę musiał popracować nad pozycją dojazdową i odbiciem, bo to u mnie szwankowało najbardziej w połowie sezonu. Mam jeszcze pewne rezerwy w locie, ale nad tym też można podziałać latem

– deklaruje 17-letni reprezentant Polski.

Zimą 2022/2023 Kacper Tomasiak wystąpił w czterech konkursach Pucharu Kontynentalnego: dwa występy miały miejsce za granicą (23. i 24. miejsce w Renie), a dwa w Polsce (42. i 31. miejsce w Zakopanem). W tym sezonie reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra pojawił się już w dziesięciu konkursach bardziej wymagającej niż przed rokiem drugiej ligi, która jest aktualnie areną dla jeszcze bardziej zażartej walki o kwoty startowe w Pucharze Świata. Tomasiak zapunktował raz, w Kranju, gdzie uplasował się na 28. miejscu. Na ewentualne dalsze starty w PK patrzy optymistycznie i czuje, że uzyskał na tym poziomie potrzebne mu doświadczenie. 

Myślę, że udało mi się już przyzwyczaić do tej rzeczywistości w Pucharze Kontynentalnym. Wiadomo, że jest tam trochę inaczej niż na FIS Cupie, jest wyższy poziom. Jestem jednak już z tym obeznany i jeżeli w przyszłym sezonie będę miał szansę wystartować w drugiej lidze, to nie będę się już czuł jak debiutant 

– komentuje Kacper Tomasiak.

 

korespondencja z Zakopanego, Wiktor Marczuk

 

Dodaj komentarz