You are currently viewing Zmiany sprzętowe narażają zawodników? Evensen: „Kilka kontuzji jest bezpośrednią przyczyną działań FIS-u”
Johan Remen Evensen (fot. Bartosz Leja)

Zmiany sprzętowe narażają zawodników? Evensen: „Kilka kontuzji jest bezpośrednią przyczyną działań FIS-u”

Choć nie ulega wątpliwości, że skoki narciarskie należy zaliczyć do grupy sportów ekstremalnych, to w minionym sezonie nadzwyczaj często, nawet jak na tego typu dyscyplinę, zawodniczki i zawodnicy ulegali kontuzjom kolana. Z sezonem na samym jego początku pożegnał się Patrik Vitez, na przełomie lat do przerwy od skakania zostały zmuszone Anna Odine Strøm i Natalie Eilers, życiową kampanię przedwcześnie zakończyć musiał Kristoffer Eriksen Sundal, a prawdziwy worek z groźnymi upadkami rozwiązał się podczas finału Pucharu Świata w Planicy. Możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje Johan Remen Evensen.

 

Norwegowie głównymi poszkodowanymi zmian sprzętowych?

Chciałbym powiedzieć, że to zmiany sprzętowe narażają zawodników na ryzyko. Kilka kontuzji kolan jest bezpośrednią przyczyną działań FIS-u. Kiedy musisz wylądować pod dużym kątem i wygiąć kolano, to dla mnie oczywistością jest, że nadmiernie je wtedy narażasz. Zdaje się, że FIS nie do końca to przemyślał

– nie gryzł się w język były rekordzista świata. Wszak przedsezonowe zmiany w sprzęcie objęły m.in. wiązania, wkładki do butów czy kombinezony, co mogło mieć znaczący wpływ zarówno na technikę lądowania, jak i prędkość przy nim.

Nie jest łatwo powiedzieć, co byłoby właściwe, ale wiem, że trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, by sport był jak najbardziej wolny od kontuzji. A FIS obecnie tego właśnie nie robi

– kontynuował Evensen, w swoisty sposób negując słynny slogan safety first.

Mimo to bardziej powściągliwy w ocenie sytuacji jest Robert Johansson, który zauważa jednak, że to straszne, jak wielu reprezentantów jednego kraju ma kontuzje kolan. Poza wspomnianymi wyżej Strøm i Sundalem, problemy z kolanami mieli również dwuboista Jarl Magnus Riiber i dwuboistka Mari Leinan Lund. O negatywnym wpływie zmian sprzętowych na lądowanie mówił także jeden z poszkodowanych – Kristoffer Eriksen Sundal, który przytoczył ważny element całej układanki.

KristofferEriksenSundal PSOslo2024 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Zmiany sprzętowe narażają zawodników? Evensen: "Kilka kontuzji jest bezpośrednią przyczyną działań FIS-u"
Kristoffer Eriksen Sundal (fot. Julia Piątkowska)

Jeśli w przyszłym sezonie zmiany sprzętowe będą mniej obszerne, to może będzie więcej czasu na pracę nad ciałem i sylwetką. Nie będziemy musieli wtedy testować 150 nowych rzeczy i martwić się tym wszystkim. Osobiście mam nadzieję, że do nadchodzących zmian już łatwiej będzie się przystosować

– ironizował Norweg. Swoje uwagi co do sprzętu ma także Johann Andre Forfang, choć jednocześnie stara się nieco studzić nastroje.

My, sportowcy, chcemy, aby nasz sprzęt był nieco bardziej bezpieczny i przewidywalny. Ale łatwo jest też wrzucić wszystkie kontuzje do jednego wora i mówić, że to z tego powodu, a tak naprawdę każdy przypadek jest inny.

Będzie interwencja Pertile?

Stanowisko w tej sprawie zabrał także dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile. Włoski działacz nie podziela nastrojów panujących w obozie norweskim.

SandroPertile 2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Zmiany sprzętowe narażają zawodników? Evensen: "Kilka kontuzji jest bezpośrednią przyczyną działań FIS-u"
Sandro Pertile (fot. Julia Piątkowska)

Na tę chwilę zdaje mi się, że liczba kontuzji jest taka sama, jak w przeszłości. Ale chciałbym zobaczyć rzeczywiste liczby. Nie zostałem poinformowany o wszystkich kontuzjach w norweskiej drużynie. Jeśli winny okaże się sprzęt, weźmiemy na siebie część odpowiedzialności. Najpierw musimy przeprowadzić jednak stosowną analizę

– przekonuje 54-latek.

 

Filip Gil,
źródło: NRK

Dodaj komentarz