You are currently viewing David Jiroutek i Radek Zidek pożegnają się z polską kadrą B? „Panowie nie spełnili oczekiwań”
David Jiroutek (fot. Julia Piątkowska)

David Jiroutek i Radek Zidek pożegnają się z polską kadrą B? „Panowie nie spełnili oczekiwań”

Dla polskich skoków narciarskich sezon 2023/2024 był drogą z wybojami. Problemy nie objawiały się wyłącznie u naszych najlepszych skoczków, bowiem sporo ciężkich chwil za sobą ma także kadra B. Członek zarządu PZN, Rafał Kot, w rozmowie z Dariuszem Ostafińskim dla Polsatu Sport zakomunikował, że trenerzy David Jiroutek i Radek Zidek stracą swoje dotychczasowe stanowiska. 

 

David Jiroutek został szkoleniowcem polskiej kadry B po sezonie 2022/2023, kiedy to po wielu latach ze stanowiska odszedł Maciej Maciusiak. Czech, wybrany przy dużej aprobacie Thomasa Thurnbichlera, jeszcze przed startem zimy udzielił dużego wywiadu Jakubowi Balcerskiemu z portalu sport.pl, w którym obnażył wiele niedoskonałości swojej drużyny.

Gdy zaczęliśmy pracę, to przypominali kadrę wyprutych weteranów. Przeciążone kolana, plecy, z którymi nie można przesadzać i wiele innych urazów, także takich, które ciągle wracają. A to wszystko u młodych zawodników 

– mówił wówczas Jiroutek.

JanHabdas fotEwaSkrzypiecHI 300x200 - David Jiroutek i Radek Zidek pożegnają się z polską kadrą B? „Panowie nie spełnili oczekiwań"
Jan Habdas (fot. Ewa Skrzypiec)

Sezon zimowy 2023/2024 dla zawodników kadry B zdecydowanie nie był usłany różami. Starty w Pucharze Świata nie przyniosły im żadnych punktów do klasyfikacji generalnej. W Pucharze Kontynentalnym osiągnęli dwa miejsca na podium w konkursach: zarówno Klemens Murańka w Garmisch-Partenkirchen, jak i Jakub Wolny w Lillehammer zajęli trzecią lokatę. W klasyfikacji generalnej drugoligowego cyklu naszym najlepszym skoczkiem był 21. Wolny. Utalentowany Jan Habdas miał problem ze wskakiwaniem do czołowej trzydziestki konkursów i zrezygnowany odpuścił finałowy konkurs PK na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Podobne problemy z formą miał także Kacper Juroszek, który sporą część lata przepracował z Thomasem Thurnbichlerem w kadrze A. Niedługo przed startem zimy przeniesiono go jednak do grupy Jiroutka. Biało-Czerwoni na przestrzeni sezonu między słowami sugerowali, że współpraca z czeskim trenerem idealna nie jest. Największą „bombę” wytoczył Jakub Wolny po kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Wiśle.

Kompletnie nie umiemy się dogadać z trenerami w kadrze B. Cały czas jest praktycznie jedna i ta sama uwaga z ich strony. Dotyczy ona balansu na dojeździe. Według nich jak będzie ten balans, to wszystko będzie dobrze. Jak skaczę po swojemu, czuję że lepiej mi to wychodzi, a jak trener mi coś powie, to jest gorzej 

– przekazał wtedy zawodnik dziennikarzom. Za swoje słowa został zawieszony.

Sezon się skończył, więc nadchodzi czas tworzenia kadr na kolejny. Rafał Kot, będący aktualnie członkiem zarządu PZN, w rozmowie z Polsatem Sport przekonuje, że David Jiroutek oraz jego zastępca, Radek Zidek, pożegnają się ze swoimi stanowiskami. Drugi z wymienionych pracował w kadrze B jeszcze za czasów Macieja Maciusiaka.

Czy Jiroutek dalej będzie trenerem kadry B? Nie. Tam szykuje się zmiana. Odejdzie nie tylko on, ale też jego zastępca. Panowie nie spełnili oczekiwań

– mówi Kot.

Więcej szczegółów i konkretne struktury drużyn reprezentacji Polski na sezon 2024/2025 poznamy zapewne na przestrzeni kwietnia i maja.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: polsatsport.pl

Dodaj komentarz