You are currently viewing Mistrzostwa Finlandii: Kasperi Valto i Jenny Rautionaho ze złotymi medalami w Rovaniemi
Kasperi Valto (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Finlandii: Kasperi Valto i Jenny Rautionaho ze złotymi medalami w Rovaniemi

Finowie kończą sezon zimowy nieco później, niż pozostałe nacje. Po finałowych konkursach Pucharu Świata w Planicy czekały na nich jeszcze Mistrzostwa Finlandii na skoczni normalnej. Dziś w Rovaniemi rozegrano rywalizacje indywidualne, w których złote medale wywalczyli Kasperi Valto i Jenny Rautionaho.

 

Jenny Rautionaho Lahti 2024 JoannaMalinowska 300x200 - Mistrzostwa Finlandii: Kasperi Valto i Jenny Rautionaho ze złotymi medalami w Rovaniemi
Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Zmagania pań, jak można było się spodziewać jeszcze przed startem, padły łupem jednej z rewelacji minionego sezonu Pucharu Świata Pań – Jenny Rautionaho. 27-latka wyszła bezproblemowo na prowadzenie już w pierwszej serii, skacząc 90 metrów z belki niższej o 3 stopnie względem drugiej Minji Korhonen (91 m/91 m), będącej dwuboistką. W drugiej serii liderce fińskich skoków kobiet do utrzymania prowadzenia wystarczył skok na 87 metrów i o 14,1 pkt. pokonała Korhonen. Na najniższym stopniu podium stanęła będąca poza kadrą narodową Sofia Mattila (94 m/86 m), która do drugiego miejsca straciła 25,5 pkt.

Tuż za podium uplasowała się Oosa Thure (85 m/84,5 m), natomiast kolejne lokaty zajęły Heta Hirvonen (84,5 m/85 m) Julia Äikiä (80,5 m/77,5 m) i Anna Kerko (77,5 m/79 m). W rywalizacji wzięło udział łącznie jedenaście zawodniczek.

WYNIKI RYWALIZACJI PAŃ>>>

 

Mała niespodzianka w konkursie panów! Mistrzem Finlandii na skoczni normalnej został… Kasperi Valto. Utalentowany 20-latek, podobnie jak Rautionaho, rozsiadł się na fotelu lidera już w pierwszej serii, po skoku na 98,5 metra. Odległość ta była również najdłuższą osiągniętą w dzisiejszej rywalizacji. W drugiej serii wylądował na dziewięćdziesiątym siódmym metrze i o 3 punkty pokonał Niko Kytösaho (96 m/98 m), a wiec mistrza Finlandii z dużej skoczni w Lahti i jednocześnie najlepszego Fina minionego sezonu Pucharu Świata. Na najniższym stopniu podium stanął Antti Aalto (97 m/96 m), który do Kytösaho stracił zaledwie 1 punkt. Na półmetku rywalizacji to Aalto zajmował 2. lokatę, jednakże nieco słabszy drugi skok i jednocześnie udana próba Kytösaho spowodowała zamianę miejsc.

Pierwszym zawodnikiem poza podium został Paavo Romppainen (94 m/93 m) – sensacyjny srebrny medalista ze skoczni dużej. Kolejne lokaty zajęli Chińczyk Jiawen Zhao (95 m/94 m), Tuomas Meis (93 m/91 m), Vilho Palosaari (93 m/91 m) – mistrz świata juniorów z Whistler (2022), a także Kalle Heikkinen (91 m/91 m), Henri Kavilo (94 m/86 m) – brązowy medalista ze skoczni dużej, natomiast najlepszą dziesiątkę zamknął dwuboista Ilkka Herola (91 m/90 m). Na starcie pojawiło się trzydziestu siedmiu zawodników. 

WYNIKI KONKURSU PANÓW>>>

 

 

Karol Cześnik
Źródło: oh.fi

Dodaj komentarz