You are currently viewing Szwajcarzy podali składy kadr na sezon 2024/2025. Deschwanden liderem, Ammann dalej skacze
Szwajcarska kadra skoczków (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Szwajcarzy podali składy kadr na sezon 2024/2025. Deschwanden liderem, Ammann dalej skacze

Szwajcarski Związek Narciarski tradycyjnie bardzo wcześnie poinformował o składach kadr w skokach narciarskich na kolejny sezon (2024/2025). Okazuje się, że jedynym reprezentantem kadry narodowej pozostał Gregor Deschwanden, który ma za sobą najlepszą zimę w karierze. Wśród dziesięciu skoczków rozmieszczonych także w kadrach A, B i C znalazł się także 42-letni Simon Ammann. Wszystko wskazuje więc na to, że czterokrotny mistrz olimpijski nie myśli o zakończeniu sportowej kariery. Ponadto powiększone zostały kadry szwajcarskich skoczkiń.

 

Sina Arnet  WCH Planica 2023 fotJoannaMalinowskaSportWObiektywie 300x200 - Szwajcarzy podali składy kadr na sezon 2024/2025. Deschwanden liderem, Ammann dalej skacze
Sina Arnet (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Zdecydowanym liderem szwajcarskiej kadry mężczyzn w sezonie 2023/2024 był Gregor Deschwanden. Zawodnik, który w lutym skończył 33 lata ma za sobą życiowy sezon, w którym po raz pierwszy wskakiwał na podium indywidualnych konkursów Pucharu Świata. Dokonał tego w grudniu w Klingenthal (2. miejsce) oraz w lutym w Willingen (3. miejsce). Ponadto ośmiokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce stawki i ostatecznie w klasyfikacji generalnej cyklu zajął solidną osiemnastą pozycję. Nie może więc dziwić fakt, że to właśnie Deschwanden będzie jedynym szwajcarskim skoczkiem ze statusem obecności w kadrze narodowej trenera Rune Velty.

W „generalce” zameldowali się jeszcze trzej reprezentanci Szwajcarii – Killian Peier (41. miejsce), Remo Imhof (50. miejsce) oraz Simon Ammann (52. miejsce). Spoglądając na potencjał tych zawodników, pozytywnie zaskakiwał w pojedynczych skokach 20-letni Imhof, który po jednej obecności w czołowej trzydziestce w sezonie 2022/2023, tym razem w finale meldował się pięciokrotnie. Jedenaście razy w finale występował 29-letni Peier, jednak w większości były to lokaty w trzeciej dziesiątce stawki. Najbardziej doświadczony w tym gronie 42-letni Ammann punktował tylko pięciokrotnie i to jedynie w listopadzie i grudniu 2023 roku. Od lutowych lotów w Oberstdorfie nie startował już w Pucharze Świata. Warto jednak podkreślić, że utytułowany skoczek z Schindellegi nie zamierza jeszcze rozstawać się z koronną dyscypliną sportu i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuował starty także w sezonie 2024/2025. Świadczyć o tym może jego obecność w szwajcarskiej kadrze B. Wcześniej wspomniani Imhof i Peier wylądowali z kolei w kadrze A.

Ammannowi w kadrze B towarzyszyć będą skoczkowie młodsi o jedno pokolenie. W tym gronie są: Sandro Hauswirt, Felix Trunz i Yanick Wasser. Ponadto w kadrze C znaleźli się: Juri Kesseli, Lean Niederberger oraz 19-letni Marius Sieber, który jeszcze w poprzednim sezonie nie był objęty centralnym szkoleniem Szwajcarskiego Związku Narciarskiego.

Żeńskie kadry reprezentacji Szwajcarii będą z kolei liczyły pięć zawodniczek. Jest to więc postęp, ponieważ w poprzedniej narciarskiej kampanii było ich zaledwie trzy. Działacze zrezygnowali z utworzenia kadry narodowej i kadry A, zatem jedyną Szwajcarką mającą status zawodniczki kadry B będzie Sina Arnet. 18-latka była minionej zimy jedyną reprezentantką swojego kraju, która zdobywała punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (zajęła 52. miejsce). W kadrze C znalazły się natomiast jej dwie koleżanki, które również mają już za sobą starty w zawodach najwyższej rangi – Rea Kindlimann i Emely Torazza. Towarzyszyć im będą nowe twarze – Simone Buff i Celina Wasser. Za szkolenie szwajcarskich skoczkiń najprawdopodobniej dalej będzie odpowiadał trener Roger Kamber.

 

SZWAJCARSKIE KADRY MĘŻCZYZN 2024/2025

Kadra narodowa mężczyzn:

 • Gregor Deschwanden (ur. 1991 r. / klub: SC Horw).

Kadra A mężczyzn:

 • Remo Imhof (2003 / SC Einsiedeln),
 • Killian Peier (1995 / SC Vallée de Joux).

Kadra B mężczyzn:

 • Simon Ammann (1981 / SSC Toggenburg),
 • Sandro Hauswirth (2000 / SC Gstaad),
 • Felix Trunz (2006 / SC am Bachtel),
 • Yanick Wasser (2004 / SC Einsiedeln).

Kadra C mężczyzn:

 • Juri Kesseli (2005 / SC Einsiedeln),
 • Lean Niederberger (2003 / SC Bannalp-Wolfenschiessen),
 • Marius Sieber (2005 / SC am Bachtel).

SZWAJCARSKIE KADRY KOBIET 2024/2025

Kadra B kobiet:

 • Sina Arnet (ur. 2005 r. / SC Nordic Engelberg).

Kadra C kobiet:

 • Simone Buff (2004 / SC Einsiedeln),
 • Rea Kindlimann (2002 / SC am Bachtel),
 • Emely Torazza (2004 / SC Riedern),
 • Celina Wasser (2006 / / SC am Bachtel).

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz