You are currently viewing 126. rocznica urodzin legendy. Jacob Tullin Thams zdobył olimpijski medal nie tylko w skokach
Jacob Tullin Thams, po prawej (fot. Agence de presse Meurisse / Wikimedia Commons)

126. rocznica urodzin legendy. Jacob Tullin Thams zdobył olimpijski medal nie tylko w skokach

Podczas gdy jako kibice żyjemy przede wszystkim zmaganiami w ramach Pucharu Świata, warto przypomnieć czasy kiedy tego prestiżowego cyklu jeszcze nie było. Także i wtedy na najsłynniejszych narciarskich arenach skakali zawodnicy wybitni, którzy zachwycali świat. Dzisiaj przypada 126. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych, Jacoba Tullina Thamsa.

 

Gdy skoki narciarskie dopiero zaczynały pojawiać się w świadomości kibiców, 7 kwietnia 1898 roku w Oslo przyszedł na świat Jacob Tullin Thams. Już od najmłodszych lat zauważalne było jego zamiłowanie do sportu – początkowo do lekkoatletyki i piłki nożnej, później do narciarstwa. To właśnie on ponad 20 lat później stał się pionierem w tej dyscyplinie sportu. Wraz z rozwojem swojego stylu zachwycał, szybując w powietrzu inaczej i odważniej niż rywale. Udowodnił też, że można przekraczać kolejne bariery i przyciągać uwagę zwycięstwami… nie tylko na zimowych arenach. Ale po kolei.

Thams Jacob Tullin fot.Municipal.Archives.of .Trondheim CC.BY .2.0 300x199 - 126. rocznica urodzin legendy. Jacob Tullin Thams zdobył olimpijski medal nie tylko w skokach
Kolekcjonerska karta z paczki norweskich papierosów z lat 20. i 30. XX wieku (fot. Municipal Archives of Trondheim / CC BY 2.0)

W latach dwudziestych XX wieku trudne było zorganizowanie międzynarodowych zawodów mogących zgromadzić wszystkich najmocniejszych wówczas skoczków. Wtedy to w norweskiej kolebce skoków narciarskich, to właśnie on był uważany za jednego z najwybitniejszych. Pierwszą istotną próbą, w której Norweg mógł powalczyć ze światową czołówką, był Tydzień Sportów Zimowych we francuskim Chamonix-Mont-Blanc, później nazwany pierwszymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Tam, 4 lutego 1924 roku Thams skacząc dwukrotnie 49 metrów, sięgnął po złoty medal, zapisując się na stałe w historii skoków narciarskich jako pierwszy mistrz olimpijski. To właśnie wtedy rozpoczęło się pasmo sukcesów 26-letniego wówczas reprezentanta Norwegii.

Jego kolejnym wielkim osiągnięciem było wywalczenie tytułu mistrza świata podczas czempionatu w Lahti w 1926 roku. Tym samym na przestrzeni dwóch lat, zdobywając dwa najważniejsze narciarskie trofea, Jacob Tullin „Tulla” Thams znalazł się w gronie światowej czołówki, a przez wielu ówczesnych ekspertów był określany mianem najlepszego skoczka narciarskiego na świecie. Zawodnik klubu Idrettsforeningen Ready w MŚ w narciarstwie klasycznym wystartował później jeszcze tylko raz, pod koniec kariery w 1930 roku w rodzinnym Oslo. Zajął wówczas 10. lokatę.

Jako że w pierwszej połowie XX wieku, a szczególnie w okresie międzywojennym, najważniejszym ośrodkiem skoków narciarskich było wzgórze Holmenkollen w Oslo, to właśnie zawody tam rozgrywane były uznawane za najbardziej prestiżowe w narciarskim środowisku. Również i tam Thams w skokach nie miał sobie równych. W 1922 roku ustanowił rekord Holmenkollbakken, szybując 46 metrów, a w latach 1924-1927 deklasował rywali w konkursach skoków do kombinacji norweskiej, zdobywając nieco lekceważąco tytuł „Damenes Pokal” (Puchar Kobiet). Zmartwieniem wybitnego zawodnika mogło być to, że pierwsze mistrzostwa Norwegii obejmujące same skoki narciarskie rozegrano dopiero w 1933 roku, a pierwotnie wiodącą i najpoważniej traktowaną konkurencją była właśnie kombinacja norweska łącząca skoki i biegi. W związku z tym Thams, który nie był najlepszym biegaczem, jako lider po skokach, zaliczał później spadek w klasyfikacji Pucharu Holmenkollen. Jego największym sukcesem w zmaganiach dwuboistów było zajęcie 12. lokaty w 1924 roku. Osiągnięcia znakomitego skoczka zostały jednak docenione przez norweskich działaczy i włodarzy obiektu w Oslo, ponieważ w 1926 roku został on odznaczony prestiżowym Medalem Holmenkollen.

Thams Jacob Tullin fot.Agence.de .presse.Meurisse 213x300 - 126. rocznica urodzin legendy. Jacob Tullin Thams zdobył olimpijski medal nie tylko w skokach
Jacob Tullin Thams (w plastronie) po zdobyciu olimpijskiego złota w Chamonix (fot. Agence de presse Meurisse)

Po wielu znakomitych rezultatach Thamsa nadszedł jednak bardziej pechowy okres. Nadszedł dzień 18 lutego 1928 roku. Wtedy na Olympiaschanze K-66 w szwajcarskim Sankt Moritz trwał olimpijski konkurs skoków, w którym Norweg bronił złota wywalczonego przed czterema laty. W pierwszej serii oddał skok na 56,5 metra, a w drugiej, ze znacznie wyższego rozbiegu (wbrew protestom konkurencyjnych ekip), poszybował aż 73 metry (8,5 metra dalej od drugiego rezultatu konkursu), co wówczas było odległością niebotyczną, ponieważ właśnie tyle wynosił rekord świata należący w tym czasie do Kanadyjczyka Nelsa Nelsena. Thams nie zdołał jednak ustać swojej próby, na domiar złego nabawił się bolesnej kontuzji pleców, która w ostateczności zmusiła go w latach 30. do zakończenia kariery skoczka narciarskiego.

Jak się okazuje, dla walecznego sportowca z Kraju Wikingów nie był to jednak koniec sportowych wyczynów. W związku z problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiły mu skakanie, Thams zajął się… żeglarstwem. Dzięki swojej sportowej wszechstronności, na sukcesy nie musiał czekać zbyt długo. Już w 1936 roku podczas letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie, wraz z kolegami z załogi zdobył srebrny medal w klasie 8mR, stając się jednocześnie drugim sportowcem w historii, który wywalczył olimpijskie krążki zarówno podczas zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich.

Po bardzo bogatej i pełnej w sukcesy sportowej karierze Jacob Tullin Thams, będący też jednym z najwybitniejszych skoczków narciarskich pierwszej połowy XX wieku, zmarł 27 lipca 1954 roku w rodzinnym mieście – Oslo.

Sportowa biografia Jacoba Tullina Thamsa >>

 

Bartosz Leja
źródło: informacja własna / nbl.snl.no / wyniki-skoki.hostingasp.pl

 

Dodaj komentarz