You are currently viewing Problemy zdrowotne Vilho Palosaariego. Z czym boryka się Mistrz Świata Juniorów? „Już latem wiedziałem, że mogę zapomnieć o tym sezonie”
Vilho Palosaari (fot. Jure Makovec)

Problemy zdrowotne Vilho Palosaariego. Z czym boryka się Mistrz Świata Juniorów? „Już latem wiedziałem, że mogę zapomnieć o tym sezonie”

Vilho Palosaari w tym sezonie daleki był od swojej dyspozycji z sezonu 2022/2023 podczas którego dwa razy punktował w Pucharze Świata, a także sięgnął po tytuł Mistrza Świata Juniorów w Whistler. Od dłuższego czasu wiadome było, że 19-latka trapiły problemy zdrowotne, jednak dopiero teraz Fin zdecydował się zdradzić szczegóły dotyczące swojej sytuacji i podsumować minioną zimę. – Moje problemy z plecami utrzymywały się przez całą zimę – przyznał zawodnik.

 

Problemy z plecami i zima spisana na straty

2023jh8B0A1314 2 300x200 - Problemy zdrowotne Vilho Palosaariego. Z czym boryka się Mistrz Świata Juniorów? "Już latem wiedziałem, że mogę zapomnieć o tym sezonie"
Vilho Palosaari (fot. Julia Piątkowska)

Niedługo Finowie mogli nacieszyć się talentem Vilho Palosaariego. 19-latek z Kuusamo w tym sezonie zupełnie przepadł i ani razu nie nawiązał do swojej formy z poprzedniej zimy. Od dłuższego czasu wiadome było, że do Mistrza Świata Juniorów z 2023 roku powróciły problemy zdrowotne, które wydawały się być główną przyczyną jego spadku formy. Początkowo mówiło się o kłopotach z kolanem, które miały uniemożliwiać normalne treningi. Fin w wywiadzie z rodzimymi mediami zdradził, że chodziło o więcej niż tylko samo kolano. – Moje problemy z plecami zaczęły się kilka miesięcy przed startem Pucharu Świata w Ruce. Pojawiła się sztywność i ból mięśni zakorzeniony głęboko w dolnej części pleców. To wszystko utrzymywało się się później przez całą zimę – mówi w wywiadzie z portalem yle.fi młody Fin.

Po dobrym początku lata w Igrzyskach Europejskich, a także po jego równie udanym finiszu, w którym po raz pierwszy w karierze zapunktował w Letnim Grand Prix, Palosaari z dużymi nadziejami przystępował do ostatnich tygodni przygotowawczych do sezonu zimowego. Niestety to właśnie wtedy nasiliły się objawy, a ból był na tyle silny, że 19-latek z Kuusamo wiedział już, że zmuszony będzie spisać nadchodzącą kampanię na straty. – Przez długi czas towarzyszyło mi to samo odczucie i ból. Już pod koniec lata wiedziałem, że będę mógł już zapomnieć o tym sezonie – zdradza zawodnik z Kraju Tysiąca Jezior.

 

Nieudana obrona tytułu „kropką nad i”

Vilho Palosaari zdradził, że ból nie tylko utrudnia mu codzienne funkcjonowanie i znacząco wpływa na jego treningi, ale także uniemożliwia mu przybranie odpowiedniej pozycji najazdowej. – Cały czas czułem się tak, jakbym przeciążył nogi na siłowni – porównuje 19-latek. Gdyby tego było mało w ostatnich kilku miesiącach reprezentant kraju Suomi urósł co dodatkowo rozregulowało jego odczucia na skoczni. – W ciągu roku urosłem o 3-4 centymetry. To również wpłynęło na moje skoki – dodaje Mistrz Świata Juniorów z Whistler.

Vilho Palosaari fotBoBo 300x200 - Problemy zdrowotne Vilho Palosaariego. Z czym boryka się Mistrz Świata Juniorów? "Już latem wiedziałem, że mogę zapomnieć o tym sezonie"
Vilho Palosaari (fot. BoBo)

Kropkę nad i nad nieudaną zimą Fina postawił występ w Planicy. To właśnie tam stanął do obrony tytułu Mistrza Świata Juniorów wywalczonego przed rokiem w kanadyjskim Whistler. Na półmetku zmagań Palosaari znajdował się na całkiem przyzwoitej, siódmej pozycji, z niewielką stratą do podium. Skok w drugiej serii przekreślił jego szanse, ostatecznie plasując go dopiero na dwudziestym miejscu. – Rozczarowanie tym sezonem jest jeszcze większe z tego powodu, że wiedziałem, że latem byłem w naprawdę dobrej formie. Przez to oczekiwania zarówno moje jak i trenerów były bardzo wysokie – stwierdza skoczek z Kuusamo, który dodatkowo po czempionacie w Planicy się rozchorował i przez dwa tygodnie leczył grypę.

Jakie więc cele młody Fin stawia przed sobą na kolejną zimę? – W przyszłym sezonie muszę być w stanie normalnie jeździć na zawody. Muszę utrzymać ciało w dobrej kondycji. Najważniejsze jest jednak to, aby sprawa z plecami potoczyła się we właściwym kierunku – skwitował Mistrz Świata Juniorów z Whistler.

 

Weronika Brodowska,
informacja własna / yle.fi

Dodaj komentarz