You are currently viewing Polski Związek Narciarski potwierdza: David Jiroutek i Radek Žídek żegnają się z kadrą B!
David Jiroutek (fot. Julia Piątkowska)

Polski Związek Narciarski potwierdza: David Jiroutek i Radek Žídek żegnają się z kadrą B!

Informacje przekazane przez Rafała Kota kilka dni temu w rozmowie z Polsatem Sport stają się faktem: czeski duet Davida Jiroutka i Radka Žídka zakończył współpracę z polską kadrą B. Decyzję oficjalnie zatwierdził już PZN i została ona przedstawiona w dzisiejszym komunikacie.

 

Letnie Grand Prix Wisla2021 2konkurs fotJuliaPiatkowska DavidJiroutek 300x200 - Polski Związek Narciarski potwierdza: David Jiroutek i Radek Žídek żegnają się z kadrą B!
David Jiroutek (fot. Julia Piątkowska)

Po nieudanej zimie kadry B i wielu problemach wewnętrznych Polski Związek Narciarski postanowił zakończyć współpracę z trenerami Davidem Jiroutkiem oraz Radkiem Žídkiem. Starszy z Czechów objął stanowisko głównego szkoleniowca tej grupy wiosną 2023 roku, po odejściu Macieja Maciusiaka. Zidek zaś w strukturach kadry znajdował się nieprzerwanie od siedmiu lat, w minionym sezonie pełniąc funkcję zastępcy Jiroutka. Spore poruszenie wywołała wypowiedź członka zarządu PZN, Rafała Kota, w niedawnym wywiadzie dla Polsatu Sport. Działacz już wtedy zakomunikował, że czescy trenerzy pożegnają się z naszą reprezentacją.

Jiroutek będzie dalej trenerem kadry B? Nie. Tam też szykuje się zmiana. Odejdzie nie tylko on, ale też jego zastępca. Panowie nie spełnili oczekiwań.

– mówił wówczas Kot.

Z informacji Sport.pl wynika zaś, że Jiroutek o decyzji PZN wpierw dowiedział się z mediów. Dziś został jednak już podany oficjalny komunikat, którego treść możemy znaleźć na platformie X/Twitter.

Trenerzy David Jiroutek oraz Radek Žídek, którzy w sezonie 2023/24 byli odpowiedzialni za Kadrę Narodową B skoczków narciarskich, kończą współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim. Umowy z czeskimi szkoleniowcami rozwiązano za porozumieniem stron. Decyzja dotycząca ich następców zostanie ogłoszona w najbliższych tygodniach

– czytamy we wpisie PZN.

Radek Zidek Beskydy.Tour .Frenstat.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Polski Związek Narciarski potwierdza: David Jiroutek i Radek Žídek żegnają się z kadrą B!
Radek Žídek (fot. Julia Piątkowska)

Ostatnie miesiące w wykonaniu kadry B były dalekie od ideału. Niepokojącym sygnałem był już październikowy wywiad Davida Jiroutka dla sport.pl, w którym Czech wypunktował wiele niedoskonałości swojej grupy szkoleniowej. Później dobre wyniki zdarzały się tylko sporadycznie: w Pucharze Świata żaden ze skoczków nie zdobył punktu do klasyfikacji generalnej, a w Pucharze Kontynentalnym udało się zająć dwa miejsca na podium. Mowa o trzecich lokatach Klemensa Murańki w Garmisch-Partenkirchen oraz Jakuba Wolnego w Lillehammer. Zima 2023/2024 to także bardzo ciężki okres dla polskich talentów w postaci Jana Habdasa i Kacpra Juroszka. Obu Biało-Czerwonym trudno było nawiązać do swoich rezultatów z poprzednich sezonów. 

Punktem kulminacyjnym kadry B w tym kształcie okazała się rozmowa Jakuba Wolnego z dziennikarzami po kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Wówczas 28-latek bez gryzienia się w język skrytykował obecny stan rzeczy w grupie, obwiniając za to głównie czeskich szkoleniowców.

Myślę, że wszyscy z kadry B chcieliby trenować z kimś innym. Trener też nieraz źle o nas mówił latem. Rozmawialiśmy o tym nie tylko z nim, ale też z paroma osobami, ale nic się nie zmienia. To jest męczące i frustrujące, bo tak naprawdę całe lato zapieprzaliśmy i robiliśmy wszystkie plany treningowe. Ze swojej strony przyznam, że nie odpuściłem ani jednego treningu, ale wygląda to tak jak wygląda

– przekazał wtedy mistrz świata juniorów z 2014 roku z Predazzo. Za swoje słowa został zawieszony.

Przypomnijmy, że dzisiaj ze swoim stanowiskiem pożegnał się także inny z naszych południowych sąsiadów, Michal Doležal. Były trener reprezentacji Polski przez ostatnie dwa lata był asystentem Stefana Horngachera w kadrze niemieckiej. Jaka będzie przyszłość czeskich szkoleniowców? Dowiemy się tego zapewne w najbliższych tygodniach.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: PZN

Dodaj komentarz