You are currently viewing Wyniki Joséphine Pagnier przyniosą Francji Puchar Świata Pań? Chaux-Neuve ogłasza mobilizację!
Skocznie w Chaux-Neuve (fot. Artur Bała)

Wyniki Joséphine Pagnier przyniosą Francji Puchar Świata Pań? Chaux-Neuve ogłasza mobilizację!

Chaux-Neuve było przez lata częstym gospodarzem zawodów w kombinacji norweskiej – zarówno Pucharu Świata, jak i Pucharu Kontynentalnego. Niewykluczone, że dzięki dobrym wynikom przedstawicielki miejscowego klubu na arenie międzynarodowej, na La Côté Feuillée (K-106/HS-118) zagości w najbliższych latach… Puchar Świata Pań!

 

Josephine Pagnier fotJoannaMalinowska 300x200 - Wyniki Joséphine Pagnier przyniosą Francji Puchar Świata Pań? Chaux-Neuve ogłasza mobilizację!
Joséphine Pagnier (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Joséphine Pagnier była rewelacją pierwszych weekendów minionego sezonu w kobiecych skokach. Dzięki drugiemu miejscu i zwycięstwu w Lillehammer 21-latka założyła plastron liderki klasyfikacji generalnej na koniec inauguracyjnego weekendu. Niemniej udany był dla niej start w Engelbergu, gdzie ponownie zwyciężyła, a także zajęła 4. lokatę. W kolejnych konkursach nie stanęła już na podium ani razu, lecz jej wejście w zimowe rozgrywki nie umknęło uwadze we Francji. O skoczkini było głośno w tamtejszych mediach, opisywały ją największe magazyny sportowe, a Francuzi zainteresowali się poczynaniami reprezentantki kraju.

Pagnier jest przedstawicielką klubu z Chaux-Neuve, które jest ośrodkiem bardziej znanym z organizacji zawodów w kombinacji norweskiej, niż z samych skoków narciarskich. Zdarzały się jednak i rywalizacje w tej dyscyplinie, jednakże przeważnie były to krajowe czempionaty, lub też Alpen Cup. Na początku października 2021 roku miał zostać tam zorganizowany FIS Cup, lecz zawody nie doszły do skutku. Póki co w organizację międzynarodowej rywalizacji w skokach najbardziej zaangażowany jest ośrodek w Courchevel, a więc stały punkt zmagań w ramach Letniego Grand Prix. W 2018 roku gospodarzem zawodów o Puchar Świata Pań było natomiast Premanon. Wtedy to w tych rozgrywkach zadebiutowała właśnie Pagnier, zajmując 30. i 31. miejsce. Więcej jednak ani ta skocznia, ani też żaden inny francuski obiekt nie ugościł kobiecych rozgrywek zimą.

Pagnier wraz z innymi Francuzkami, jak Emma Chervet czy Lilou Zepchi, póki co na występy przed własną publicznością w rywalizacji międzynarodowej mogą liczyć jedynie w przypadku LGP w Courchevel. Niewykluczone jednak, że w ciągu najbliższych paru lat sytuacja ulegnie zmianie. Ośrodek w Chaux-Neuve bowiem, po nieudanych ostatnich latach pod kątem organizacji międzynarodowych zawodów, zamierza zakasać rękawy.

Planujemy najpierw zorganizować LGP w kombinacji norweskiej, które zgromadzi światową elitę i to bez ryzykowania problemów ze śniegiem. Na kolejną zimę chcielibyśmy zaplanować zawody Alpen Cup, które owszem, pochłaniają dużo energii, ale generują małe koszty. W 2026 roku będziemy walczyli o to, aby mieć u siebie Puchar Świata Pań w skokach narciarskich. Byłoby to wspaniałe wydarzenie dla Joséphine!

– zadeklarował w wywiadzie z Nordic Mag prezes Międzynarodowej Federacji Nordyckiej (ASNI) – Stéphane Invernizzi.

Przed Ivernizzim jednak niełatwe zadanie, bowiem do organizacji zawodów najwyższej rangi potrzebny jest odpowiedni budżet, a ten w ostatnich latach nie było łatwo zbudować wobec słabego wsparcia sponsorskiego. Przed ASNI stoi podstawowe zadanie, jakim jest promocja skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Chaux-Neuve i praca nad zbudowaniem odpowiedniej bazy sponsorskiej.

Puchar Świata to w istocie ogromny budżet, a ASNI będzie miało na sobie ciężar finansowy tego przedsięwzięcia. Nie wyczarujemy od razu pięciuset tysięcy euro. Do nas należy znalezienie rozwiązań, aby przyciągnąć widzów i sponsorów, pokazać wszystkim skoki w Chaux-Neuve. Skoki narciarskie to spektakularny sport, który wymaga tylko ewolucji. Pracujemy nad wszystkimi jego aspektami, aby ułatwić sobie znalezienie finansowania na przyszłość.

– nakreśla Invernizzi.

Dołączenie kolejnego ośrodka do kalendarza skoków narciarskich byłoby z pewnością dobrą informacją, a przede wszystkim korzyścią dla całej dyscypliny. W czasach, kiedy trudno o zróżnicowany pod względem lokalizacji terminarz, dołączenie do niego francuskiego ośrodka, a więc z kraju niezbyt mocnego w skokach, byłoby wartością dodaną. To byłaby również bardzo dobra okazja do wypromowania skoków na rynku francuskim. Jeśli Pagnier będzie w kolejnych latach częściej skakała na taki poziomie, jak na początku minionej zimy, a także wystąpi w podobnej formie na własnym terenie, będzie świetną reklamą i magnesem dla widzów.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez World Cup Chaux-Neuve (@worldcup_chauxneuve)

 

Karol Cześnik
Źródło: Nordicmag.info

Dodaj komentarz