You are currently viewing Skocznia w Kuopio grozi zawaleniem, a miasto jej rozbiórką. Co dalej z kompeksem Puijo?
Kompleks skoczni Puijo w Kuopio (fot. Przemek Wardęga)

Skocznia w Kuopio grozi zawaleniem, a miasto jej rozbiórką. Co dalej z kompeksem Puijo?

Miasto Kuopio poinformowało, że po inspekcji skoczni K-90, wyszło na jaw, że obiekt grozi zawaleniem. W związku z uszkodzeniami w konstrukcji skoczni została ona tymczasowo zamknięta, a z komunikatu prasowego wynika, że być może wcale nie zostanie naprawiona. Co dalej ze skokami na kompleksie Puijo?

 

Kuopio Puijo fotArturBalaSkisprungschanzen 300x200 - Skocznia w Kuopio grozi zawaleniem, a miasto jej rozbiórką. Co dalej z kompeksem Puijo?
Skocznie w Kuopio w letniej odsłonie (fot. Artur Bała / Skisprungschanzen.com)

Po tym, jak po 2016 roku skocznia w Kuopio wypadła z kalendarza Pucharu Świata, pojawiły się spekulacje odnośnie potencjalnego wyburzenia obiektu. Do czarnego scenariusza jednak nie doszło, a w 2022 roku zapowiedziano remont kompleksu. Miasto Kuopio wraz z Fińskim Związkiem Narciarskim podpisało wtedy umowę, umożliwiającą gruntowną modernizację całego kompleksu. Co więcej, w odbudowę zaangażowało się państwo. Fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury nadało renowacji skoczni rangę najważniejszego projektu sportowego o znaczeniu ogólnokrajowym i pod koniec ubiegłego roku zapowiedziało, że przeznaczy na ten cel 750 000 euro.

Decyzja o przyznaniu dotacji miała zapaść na wiosnę tego roku, jednak wyniki niedawno przeprowadzonej kontroli skoczni mogą pokrzyżować plany odbudowy. Miasto Kuopio poinformowało bowiem, że konstrukcja obiektu uległa poważnym uszkodzeniom, a skocznia grozi zawaleniem. Władze miasta obawiają się, że w przypadku wystąpienia burzy, mogą zawalić się kolejne, główne podpory obiektu. Z tego powodu wydano zakaz poruszania się w jego obrębie.

Skocznia jest na razie zamknięta. Nie doszło do żadnych niebezpiecznych sytuacji.

– mówił Antti Riekkinen, dyrektor ds. usług sportowych w mieście Kuopio.

Dokładna kontrola stanu skoczni ma być kontynuowana w okresie od kwietnia do czerwca. Miasto zapowiedziało, że po jej zakończeniu skocznia zostanie naprawiona… bądź nie. Jak czytamy w komunikacie, jej remont nie wydaje się być opłacalny, jednak kwestia ta jest wciąż badana. Jeśli naprawa nie będzie możliwa, cała skocznia ma zostać przeznaczona do rozbiórki.

Ostatnie, międzynarodowe zawody w tej fińskiej miejscowości odbyły się w 2021 roku. Zorganizowano wtedy konkursy z cyklu FIS Cup oraz Pucharu Kontynentalnego. Puchar Świata do Kuopio nie zawitał jednak aż od 2016 roku. W rywalizacji indywidualnej triumfował wtedy Michael Hayböck, a w drużynówce najlepsi byli Norwedzy. Rekord skoczni K120 ustanowił Daniel-André Tande, który doleciał do 136 metra. W Kuopio wygrywali także Polacy. Zarówno Adam Małysz, jak i Kamil Stoch zanotowali tam po dwa zwycięstwa.

 

Zuzanna Janeczek
źródło: yle.fi, iltalehti.fi

Dodaj komentarz