You are currently viewing Wielkie zmiany w sztabie Polaków! Znany krajowy szkoleniowiec wraca do gniazda trenerskiego
Maciej Maciusiak (fot. Julia Piątkowska)

Wielkie zmiany w sztabie Polaków! Znany krajowy szkoleniowiec wraca do gniazda trenerskiego

Polski Związek Narciarski (PZN) przedstawił kształt sztabu szkoleniowego dla skoczków na sezon 2024/2025. Do gniazda trenerskiego wraca były szkoleniowiec krajowego zaplecza, który po roku przerwy od trenerskich zadań powróci jako asystent Thomasa Thurnbichlera. Dotychczasowy asystent Austriaka obejmie… kadrę B.

 

Po dalekim od udanego dla Polaków sezonu zimowego zmiany w sztabie szkoleniowym były nieuniknione. Rozstanie w trakcie zimy z jednym z asystentów Thomasa Thurnbichlera nie było jedynym koniecznym i ostatnim ruchem. Z kadrą B pożegnał się w gęstej atmosferze czeski duet David Jiroutek – Radek Žídek. Mimo niezaprzeczalnego warsztatu trenerskiego przede wszystkim pierwszego z nich, współpraca z polskim zapleczem zupełnie się nie ułożyła i dalsze tkwienie w martwym punkcie, bez perspektyw na poprawienie atmosfery i wyników, nie miała dalszego sensu.

Nowym opiekunem kadry B został Wojciech Topór, będący w ostatnich miesiącach asystentem głównego szkoleniowca Polaków. Wcześniejszy trener bazowy zastąpił zimą w tej roli Marca Nölke. Asystentem Topora będzie inny z trenerów bazowych i jednocześnie sensacyjny zwycięzca konkursu w Klingenthal sprzed lat – Krzysztof Biegun.

Tym samym ponownie zwolniła się posada asystenta Thomasa Thurnbichlera. Następcę Topora Austriak znalazł na krajowym podwórku. Został nim dobrze znany, dawny szkoleniowiec polskiego zaplecza – Maciej Maciusiak. W ostatnim sezonie pełnił rolę koordynatora krajowych zawodów z cyklu Orlen Cup, a także był ekspertem Eurosportu podczas konkursów Pucharu Świata, goszcząc regularnie w studiu prowadzonym przez Michała Korościela i Marcina Kuźbickiego. Wybór Maciusiaka na nowego asystenta dla Austriaka jest o tyle zaskakujący, że powodem odejścia tego pierwszego od roli opiekuna zaplecza miały być różnice i nieporozumienia w tematach szkoleniowych. Duet Thurnbichler – Maciusiak wydaje się być zatem mieszanką wybuchową. Kibice z pewnością będą trzymali kciuki, żeby taki mix charakterów przyniósł oczekiwaną poprawę w wynikach polskich skoczków.

Ciekawość z pewnością budzi nowe nazwisko, które pojawiło się w sztabie z niespotykaną wcześniej w Polsce funkcją. Do sztabu szkoleniowego powołano bowiem specjalistę ds. szkolenia fazy lotu. Osobą, która obejmie tę funkcję jest Arvid Endler specjalizujący się w wingsuitingu i regularnie trenujący w tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie. U boku Thomasa Thurnbichlera można go było ujrzeć już w ubiegłym roku, podczas przygotowań do sezonu.

 

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski na sezon 2024/2025

Kadra narodowa A:

 • Thomas Thurnbichler – trener główny
 • Maciej Maciusiak – asystent trenera głównego
 • Mathias Hafele – trener techniczny
 • Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu

Kadra narodowa B:

 • Wojciech Topór – trener główny
 • Krzysztof Biegun – asystent trenera

Kadra narodowa juniorów:

 • Daniel Kwiatkowski – trener główny
 • Grzegorz Miętus – asystent trenera (SMS Zakopane)
 • Mariusz Chrapek – trener szkolny (SMS Zakopane)
 • Robert Mateja – asystent trenera (SMS Szczyrk)
 • Sławomir Hankus – trener szkolny (SMS Szczyrk)
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Arvid Endler (@arvidendler)

 

Karol Cześnik
 Źródło: PZN

Dodaj komentarz